$
חדשות נדל

סגנית מהנדס עיריית ת"א: תוכנית המתאר החדשה תכפיל את מספר הדירות בעיר

אורלי אראל משיבה למתנגדים לתוכנית המתאר תא 5000: "תפסיקו לומר שהתוכנית לא מוסיפה יחידות כי זה פשוט לא נכון. יש פה ודאות לכל תושבי העיר, כדי שלא יקומו בבוקר ויגלו שהופקדה תוכנית חדשה ליד הבית שלהם"; רו"ח ורד אולפינר: "מיסוי לא יוריד את הביקושים לנדל"ן בישראל"

יעל דראל 14:0213.05.14

"באתי להפריך את הטענה לפיה תוכנית המתאר של תל אביב (תא 5000) לא תוסיף יחידות דיור לעיר: כיום יש 187 אלף יחידות דיור בתל אביב ובתוכניות השונות המקודמות במסגרת תוכנית המתאר נוסיף לפחות 165 אלף יחידות דיור – כלומר נכפיל את מספר יחידות הדיור בתל אביב", כך אמרה היום (ג') סגנית מהנדס העירייה, אורלי אראל, בכנס השנתי לתכנון ובנייה , של משרד עוה"ד אגמון, רוזנברג הכהן ושות', שהתקיים בתל אביב.

שדה דב בתל אביב. התכנית תוסיף בין 12 ל-16 אלף יחידות דיור שדה דב בתל אביב. התכנית תוסיף בין 12 ל-16 אלף יחידות דיור צילום: גלעד קוולרציק

 

אראל ציינה כי מספר זה כולל כ-85 אלף יחידות חדשות הצפויות להתווסף לעיר ואשר מצויות כבר כיום בשלבים שונים במוסדות התכנון. "למספר הזה מוסיפה תוכנית המתאר עוד כ-70 אלף יחידות דיור ועוד כ-27 אלף יחידות דיור שהתווספו לתוכנית זו בזכות התנגדות מהנדס העירייה לתוכנית. בנוסף,תוכנית שדה דב, שתגיע השבוע לדיון ראשון בוועדה המקומית, תוסיף בין 12 אלף ל-16 אלף יחידות דיור (תלוי במה שיאושר), אבל גם אם נלך על המספר הנמוך – יש פה כ-165,000 יחידות מעבר לבנוי היום, וכאמור כל אלו לא כוללים את יחידות הדיור שיתווספו בתוכניות תמ"א 38 ולא את תוכנית הרובעים שאושרה בשבוע שעבר- ולכן תפסיקו לומר שהתוכנית לא מוסיפה יחידות כי זה פשוט לא נכון".

 

אראל ציינה בין השאר כי תוכנית המתאר, שהופקדה להתנגדויות הציבור בחודש מרץ 2013, מבקשת להעניק העדפה מתקנת לדרום ומזרח העיר, ולהגדיל את כוחה ועצמאותה של הוועדה המקומית. "תוכנית המתאר קובעת בעצם כללים ברורים איפה בונים גבוה, איפה בונים נמוך, איפה הרחובות המסחריים ואיפה בנייני מגורים. יש פה ודאות לכלל תושבי העיר, כך הם לא יקומו בבוקר וגם יגלו שהופקדה תוכנית חדשה ליד הבית שלהם".

 

מחלף לה גארדיה. העדפה ברורה ולמזרח העיר מחלף לה גארדיה. העדפה ברורה ולמזרח העיר צילום: עמית שעל

 

בכנס נכח גם היועץ המשפטי של התנועה הקיבוצית, עו"ד מיכי דרורי, שדיבר על תפקידם של הקיבוצים בפתרון משבר הדיור ומתח ביקורת על מדיניות הממשלה בנושא. "הקיבוצים והמושבים הם היחידים שמוגבלים במספר יחידות הדיור שלהם בתמ"א 35. כלומר, על פי תמ"א 35 הקיבוץ לא אמור לתרום ולו יחידת דיור אחת לשוק הנדל"ן של ישראל. אין לנו שום תפקיד מבחינת השטח המבונה שלנו. מה שכן, השטחים החקלאיים שלנו – הפכו לשטח המחיה של ההתפתחות העירונית".

 

דרורי הוסיף כי "למרות זאת, על פי ההתפתחויות האחרונות, כנראה שלדעת המדינה ההפקעות של השטחים הללו לא מתקדמות בקצב מספק. למשל, חוק הוותמ"ל שמקודם עכשיו בכנסת: עם אישורו תהפוך הקרקע הזו לקניין המדינה ללא הליך שיפוטי וללא קשר לכל מה שקבוע בכל דין או הסכם".

 

"מיסוי לא יוריד את הביקושים לנדל"ן בישראל"

 

רו"ח ועו"ד ורד אולפינר, לשעבר מנהלת מחלקה מקצועית מקרקעין ברשות המסים, התייחסה לביקושים הגבוהים לנדל"ן ואמרה כי "המיסוי לא יהיה הפתרון שישנה את הביקוש לדירות במדינת ישראל, כי בסופו של דבר יושב אותו אזרח, או תא משפחתי, ואומר לעצמו 'יש לי עכשיו כסף פנוי, מה אני אעשה איתו?' אז התשובה היא שהוא קונה דירה. הסיבה היא שאנשים קונים דירות כי הריבית מאוד נמוכה וכי מסלולי ההשקעה האלטרנטיביים לא קיימים, ולכן המיסוי לבדו לא יכול לשנות מגמות. הוא יכול להיות מוצר משלים, אבל לא הדבר עצמו".

 

 

 

אולפינר אמרה עוד כי "צריך לקחת את הוראות המיסוי שקשורות בפינוי בינוי ואת ההוראות הקשורות בתמ"א – ולהקל בהן. כי התחדשות עירונית היא הדבר הכי חשוב עכשיו –זו קרקע במצב קטסטרופלי שאינה מנוצלת – ולכן חייבים להקל בהוראות המיסוי". ניסים בובליל, נשיא התאחדות בוני הארץ, שהשתתף אף הוא בכנס התייחס לסוגיית המיסוי ולתוכנית 0% מע"מ שמקדם האוצר ואמר: "הטבת המס של 0% מע"מ היא חשובה מאוד לזוגות הצעירים ואני חושב שהגיע הזמן שהמדינה תחזיר משהו לזוגות הצעירים זה מהלך נכון וצודק".

 

חיים ביבס חיים ביבס צילום: רועי שפרניק

 

חיים ביבס, ראש עיריית מודיעין-מכבים-רעות ויו"ר מרכז השלטון המקומי, אמר כי "השלטון המקומי מעודד את נושא ההתחדשות העירונית אבל בסופו של דבר המדינה תהיה חייבת לסייע. כשרשות מקומית בונה שכונה חדשה, הכל הופך להיות נגזרת של עבודות הפיתוח. בהתחדשות עירונית לא. ולכן כדי לעודד את ההתחדשות המדינה צריכה להכניס את היד לכיס ולתמרץ רשויות. זה לא יכול לקרות בלי שהמדינה תשקיע בשיפוץ בתי ספר וגני ילדים ובמתן פתרונות תחבורה, כמו בשכונות חדשות. אם מדינת ישראל רוצה להוריד את המחירים לזכאים ולזוגות צעירים היא צריכה לתת כסף".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x