$
חדשות נדל

בלעדי לכלכליסט

הקץ לדירות הענק בת"א: העירייה מגבשת תוכנית שתגביל חיבור דירות לעשירים

סגנית מהנדס עיריית תל אביב, אורלי אראל, מסבירה כיצד במסגרת תוכנית החדשה היא מתכננת להגביל את איחוד דירות הענק ולהוסיף 50 אלף תושבים לתל אביב בעשור הקרוב

דותן לוי 09:0013.05.14

אורלי אראל, סגנית מהנדס העיר ומנהלת אגף התכנון בעיריית תל אביב, היא ממובילי תוכנית המתאר שבמסגרתה גובשה תוכנית הרבעים, ויחד עם צוות מתכננים גיבשה את המטרות והאסטרטגיה שיתוו את הדרך לבניית העיר עד שנת 2025. "הקווים האסטרטגיים שלנו בתוכנית הם: ת"א יפו כמרכז כלכלי תרבותי, עיר לכל תושביה מבחינת איכות ומחירי הדיור, ממשל עם הפנים לאזרח שיספק את הוודאות התכנונית וסביבה עירונית אטרקטיבית. מתוך אלה נגזרו המטרות", היא אומרת בראיון ל"כלכליסט" לקראת הכנס השנתי השלישי לתכנון ובנייה של משרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות' ומרכז הלכה ומעשה.

 

בניין לשימור בתל אביב. "רחובות מרכזיים ורחובות מסחר גדולים מקבלים נפח בנייה רב יותר בהשוואה לרחובות מגורים משניים" בניין לשימור בתל אביב. "רחובות מרכזיים ורחובות מסחר גדולים מקבלים נפח בנייה רב יותר בהשוואה לרחובות מגורים משניים" צילום: עמית שעל

 

"השתתפתי בכנס של עורכי דין ותקפו אותי על תוכנית המתאר, דבר שהפך לפופולרי לאחרונה. אמרתי שעד שהתוכנית הופקדה, מי שקידמו את התוכניות בעיר הם אלה שהסתובבו במסדרונות מחלקת ההנדסה והכירו את המדיניות התכנונית, שלא היתה שקופה וברורה מספיק. בעקבות התוכנית תהיה ודאות תכנונית וכל מי שירצה יוכל לקדם תכנון במקומות שמותרים, לא יקרה מצב שהשכן קם בבוקר ומגלה שעומד לצמוח לו מגדל מול האף".

 

אין היום מגדלים לעם, כלומר מגדלים שבהם משווקות דירות 3 חדרים?

"זה לא משהו שנמצא בתוכנית המתאר אלא במדיניות העירונית. אבל אם תשים לב, בכל התוכניות שאושרו בשנה האחרונה ממוצע גודל יחידות הדיור היה 80 מ"ר, כולל במגדלים".

 

אבל העשירים מאחדים דירות לאחוזות ענק במגדלים.

"נכון, יש בעיר תוכנית שמאפשרת איחוד דירות, הוועדה המקומית הנחתה את אגף התכנון להכין מסמך מדיניות לנושא. כנראה שנבטל אותה או שניתן הנחיות על אילו דירות יאחדו ואיך. זה נושא שצריך לתת עליו את תשומת הלב. העיר צריכה לספק מגוון. מצד שני אתה רוצה שגם אנשים עם כסף יגורו בעיר".

 

איפה נראה את הבנייה הכי מסיבית בשנים הקרובות?

"סביב פארק החורשות (מתחם בסמוך לקריית שלום ולאבו כביר – ד"ל) שיהיה הלב הציבורי, בדרום ייבנו שלוש שכונות מגורים על קרקע מינהל – נס לגויים, מכבי יפו ואייזנברג (ליד מכללת ת"א יפו). מדובר על כ־5,000 יח"ד. סביב רחוב לה גרדייה מוסיפים אלפי יח"ד, בין היתר במסגרת פינוי־בינוי והתחדשות עירונית. כל היחידות הללו בשלב מתקדם ויבנו במהלך העשור הקרוב. זה יעביר את הדגש על המגורים למזרח ולדרום".

 

מהם יעדי האכלוס של העיר?

"היעד ל־2025 הוא 450 אלף תושבים (כיום מתגוררים בעיר כ־400 אלף תושבים) מדובר בתוספת של כ־3,000 תושבים בשנה כאשר בחמש השנים האחרונות, שהיו הבום הגדול של תל אביב, נוספו כ־2,500 תושבים בשנה. התוכנית למגורים מאפשרת הרבה יותר. בעיר יש 187 אלף יח"ד בתוכניות בתהליך, יש 75 אלף יח"ד בתוכניות מתקדמות ותוכנית המתאר מוסיפה כ־50 אלף יח"ד לא כולל תמ"א 38. בהתחדשות עירונית מדובר על 27 אלף יח"ד ובשדה דב כ־12 אלף יח"ד. בסך הכל אנחנו מדברים על 165 אלף יח"ד שהן כמעט הכפלת המספר הקיים. היעד הוא של מדינת ישראל אבל יש לנו יכולת להגדיל אותו".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x