$
חדשות נדל"ן

סער הכריע: נתניה תוכל לספח 6,100 דונם לגבולות העיר

מרבית השטח הוא באוזר חוף הים בין חוף 'בלו ביי' בצפון-מערב למושב אודים בדרום. כ-2,000 דונם יועברו לעיר מהמועצות עמק חפר, לב השרון וחוף השרון. בנוסף יורחבו גבולות לוד, ביר אל-מכסור ורשויות נוספות בעיקר בצפון הארץ

דותן לוי 12:4904.05.14

שר הפנים גדעון סער החליט על שורה של שינויי גבולות ברשויות המקומיות אשר יאפשרו את הגדלת שטחי הערים: נתניה, לוד, ביר אל-מכסור ורשויות נוספות בעיקר בצפון הארץ.

 

מדובר בשינויים שמטרתם צמצום הפערים בין הרשויות החזקות לרשויות החלשות ובין היתר נבחנו מרכיבי ההכנסות והקרקע. ההחלטה התקבלה בהתאם להמלצות הגורמים המקצועיים וועדות החקירה שפעלו בשנים קודמות.

  

העיר שצפויה ליהנות בצורה המשמעותית מההחלט היא נתניה: שטחה של העיר יגדל בכ-6,100 דונם אם כי מרביתם, כ- 4,200 דונם, הם שטחים ימיים, כלומר שטח ברוחב של 400 מטר אשר משמעות העברתו היא כי האחריות על הפעלת החופים שבין חוף 'בלו ביי' בצפון ועד לשטח המערבי למושב אודים בדרום, תיעשה על ידי עיריית נתניה.

 

שטח נוסף של כ-2,000 דונם יועבר לנתניה מהמועצות האזוריות עמק חפר, לב השרון וחוף השרון. מועצת עמק חפר תעביר את שטח מלון בלו ביי בצפון – 34.5 דונם וכן שטח של 255 דונם במזרח העיר הגובל בישוב נורדיה ומיועד למכללה, קרית ממשלה גני אירועים, מרכז קונגרסים וקאנטרי קלאב.

 

מועצת לב השרון תעביר לנתניה את השטח הגדול ביותר- כ-1,400 דונם במזרח העיר, עליו מתוכננים אזור מגורים, בית עלמין ואזור תעסוקה משותף לנתניה ולב השרון. מועצת חוף השרון תעביר כ-240 דונם מרביתם בסמוך למושב כפר נטר שיתחברו לאזור התעסוקה והמסחר פולג. העברת הקרקעות מעמק חפר ולב השרון תיעשה בהסכמת שתי הרשויות אך העברת השטחים מחוף השרון תיעשה שלא בהסכמה.

 

לוד (ארכיון) לוד (ארכיון) צילום: צפריר אביוב

 

בעיריית נתניה דרשו מלכתחילה שטחים גדולים בהרבה כמו סיפוח של מושב אביחיל, אולם בקשות אלו נתקלו בהתנגדות התושבים ומועצת עמק חפר.

 

640 דונם יועברו ממועצה אזורית עמק לוד לעיר לוד

 

כאמור, במקביל להחלטה על עיריית נתניה קיבלה סער החלטה להעברת 640 דונם ממועצה אזורית עמק לוד לעיר לוד ביניהם את מתחם דיפו (280 דונם ) הצפוי להגדיל הכנסות העיר לוד מהארנונה שתיגבה. בנוסף לכך הוחלט על העברת מתחם המהדרין בשטח כולל של 360 דונם.

 

בצפון הארץ, הוחלט כי מועצה אזורית משגב תעביר אל המועצה המקומית ביר אל-מכסור 6.36 דונם – מתחם לפיתוח לבנייה וכן 235.52 דונם המיועדים לפיתוח שכונת חסנייה ו-36.46 דונם עבור פיתוח שכונת עואבדה מצפון-מערב.

 

כמו כן תועבר מחצבת גוש חלב משטח השיפוט של מועצה אזורית גליל עליון אל גוש חלב ובסך הכל כ- 100 דונם. וכן הוחלט על צירוף 836 דונם למועצה מקומית פקיעין מתוכן 563 דונם משטח ללא שיפוט ו-273 דונם מהמועצה האזורית מעלה יוסף. ועל צירוף 269 דונם משטח חסר מעמד מוניציפאלי למעלה יוסף.

 

החלטה זו יוצרת רצף טריטוריאלי במועצה המקומית פקיעין אשר עד ההחלטה כללה שכונה רחוקה ומנותקת.

 

ההמלצות של ועדות הגבולות התקבלו כבר במהלך אוקטובר 2012 אך עד כה נמנע שר הפנים הקודם לקבל החלטה בנושא. חשוב לציין, כי במקביל עומדות לא מעט בקשות לשינויי גבולות ברשויות בדרום הארץ לשטחים של אלפי דונמים ועד כה לא התקבלו החלטות בעניינם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x