$
חדשות נדל"ן

אפיק חיסכון למעמד הביניים

אימוץ התקן לבנייה ירוקה יכול להקל את נטל ההוצאות של מעמד הביניים והשכבות החלשות

איתן אטיה 08:1024.04.14

בתחילת השנה התחולל שינוי דרמטי בבנייה העירונית בישראל, עם כניסתה לתוקף של החלטת ראשי הערים של פורום ה־15 על אימוץ התקן הישראלי לבנייה ירוקה כתקן מחייב בתחומן. על פי החלטת פורום הערים הגדולות, החל מ־2014 מחויבים רבי קומות ומבני ציבור בעמידה בדרישות הבסיסיות של התקן הישראלי לבנייה ירוקה.

 

בשנים הבאות תורחב תחולת התקן גם למבני מגורים נמוכים (למעט צמודי קרקע) ותוחמר בהדרגה רמת הדרישות. כך, בתהליך הדרגתי ומוגדר בזמן, יסגרו הערים הגדולות בישראל את הפער בינן לבין ערי עולם מתקדמות שאימצו בשנים האחרונות תקני בנייה ירוקה.

 

דשדוש וחוסר עקביות

 

בנייה ירוקה מצמצמת את תשומות האנרגיה והמים שהמבנה צורך, מקטינה את הנזק הסביבתי בעת הקמתו ומבקשת לייצר סביבת פנים בריאה ונעימה לשימוש. הבנייה הירוקה מדגישה תכנון המתחשב בתנאי האקלים המקומיים, בידוד החללים מהסביבה החיצונית, הגברת האוורור והתאורה הטבעית, בנייה בחומרים ידידותיים לאדם ולסביבה, ושימוש במערכות לחיסכון ולמחזור של משאבים.

 

החלטת ראשי הערים של פורום ה־15 מבטיחה שהאתגרים שמציב האקלים הישראלי, כגון מחסור במים או חום כבד, יקבלו מענה חסכוני ובר־קיימא, שישרת את המתגוררים והמשתמשים במבנים לאורך זמן. מדיניות תכנון ובנייה המתעלמת מההיבטים הללו מטילה נטל בראש ובראשונה על מעמד הביניים והשכבות החלשות, המתקשים לעמוד בעלות הגוברת של החשמל, המים, הביוב והתחזוקה השוטפת של המבנה. אימוץ תקינה מתקדמת כסטנדרט של בנייה יתרום לעלייה באיכות החיים של האוכלוסיה כולה לאורך שנים ועשורים.

 

בנייה ירוקה בנייה ירוקה צילום: shutterstock

 

למרבה הצער, קבלת ההחלטות התכנוניות התאפיינה עד כה בדשדוש ובחוסר עקביות ברמה הלאומית. כך, נשמרו סטנדרטים מיושנים של בנייה שאינה בת־קיימא, המאלצת את רוכשי הדירות להתמודד בעשורים הבאים עם עלויות תחזוקה גבוהות. אל הוואקום הזה נכנסו ערי פורום ה־15 שהחלו בשנת 2011 בתהליך של גיבוש מדיניות עירונית המקדמת בנייה ירוקה, אשר תחול באופן אחיד בתחומן.

 

פחות תחלואה

 

כמו כל מהפכה, אימוץ תקן הבנייה הירוקה מלווה גם בחששות. העיקריות שבהן נוגעות לעלות הבנייה. על פי הניסיון העולמי, בנייה ירוקה עלולה להוביל לייקור של כ־2% בממוצע בתחילת הדרך. בימים של משבר היצע ועליות מחירים בשוק הדיור, אין לזלזל בחשש זה. זו גם הסיבה שבעקבותיה הוחלט להחיל את התקן בשלב הראשון רק על בניינים רבי קומות שבהם פערי המחירים בין סוגי הבנייה אינם באים לידי ביטוי.

 

עם זאת, מחקרים מלמדים כי לבנייה ירוקה פוטנציאל חיסכון של כ־30% בצריכת החשמל והמים של המבנה. עוד נמצא כי שהות בבניינים ירוקים מביאה להפחתה ניכרת בתחלואה, הודות לזרימת האוויר הטובה והשימוש בחומרים בריאים יותר. מנקודת מבטו של הצרכן רכישת דירה העומדת בתנאי התקן לבנייה ירוקה היא השקעה משתלמת בכל היבטיה. בערים ובניינים בעולם שאימצו תקינה ירוקה נמצא שהזינוק בערך הנכסים היה גדול פי כמה מעלות הבנייה הירוקה ואפילו שוכרים היו מוכנים לשלם עד 16% יותר על מגורים בדירות בבנייה ירוקה.

 

הכותב הוא עו"ד, מנכ"ל פורום ה־15 בנושא בנייה ירוקה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x