שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

פתאום לכולם בממשלה אכפת ממשבר הדיור

קבינט הדיור צפוי לאשר היום את הפטור ממע"מ לרוכשי דירה ראשונה. הקריטריונים לזכאות ייקבעו בתוך 45 יום, וייתכן שההגבלה ליוצאי צבא תוסר. במקביל יוקם צוות לניסוח מכרזי "מחיר מטרה", שבהם המחיר המרבי לדירה יהיה נמוך ב־20% מהמחירים הנוכחיים

רוני זינגר 07:1924.03.14

קבינט הדיור בראשות שר האוצר יאיר לפיד אמור להתכנס היום לדון בשתי תוכניות שונות להוזלת מחירי הדיור: הראשונה היא "0% מע"מ", המזוהה עם לפיד, ולפיה רוכשי דירה ראשונה מקבלן לא יידרשו לשלם מע"מ על רכישה של דירה במחיר של עד 1.6 מיליון שקל. השניה היא "מחיר מטרה", המזוהה עם שר הבינוי והשיכון אורי אריאל, ולפיה הקבלנים שניגשים למכרז על קרקעות לבנייה יתחייבו מראש למחירי הדירות לצרכנים, כאשר הזולות ביותר יזכו במכרז.

ההערכות הן שהתוכנית "0% מע"מ" תאושר בדיון. ל"כלכליסט" נודע כי בעקבות דיון עם היועמ"ש, שחשש כי מתן העדפה בתוכנית ליוצאי צבא ושירות לאומי מפלה ערבים וחרדים, הוחלט כי הקריטריונים הסופיים לזכאות לפטור ממע"מ ייקבעו בתוך 45 יום. ההעדפה למי ששירתו בצבא או בשירות לאומי צפויה להישמר, אולם ייתכן שהגדרת תנאי הזכאות תורחב.

 

 

בנוסף, הקבינט צפוי לאשר את הקמתו של צוות בראשות לפיד, שיקבע קריטריונים למכרזי "מחיר מטרה". ל"כלכליסט" נדע כי בצוות ישתתפו אריאל, מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר ומנהל רשות מקרקעי ישראל בנצי ליברמן. מטרת הצוות תהיה להכין תוכנית לפרסום מכרזי בנייה למגורים , שבהם המחיר המירבי לדירה יהיה נמוך מרמת המחירים הנוכחית בכ־20%. מכרזי מחיר המטרה לא יחולו במתחמים בהם פונטציאל השיווק נמוך מ-500 יחידות דיור ובמתחמים שפונו מהם מחנות ובסיסי צבא. התוכנית שיכין הצוות תובא לאישור קבינט הדיור בתוך 21 ימים.

 

קנדל ופלוג בעד מחיר מטרה

 

בין לשכת ראש הממשלה, משרד האוצר ומשרד השיכון נוצרה מתיחות אתמול על רקע הודעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו כי בכוונתו לקדם את תוכנית מחיר מטרה לצד תוכניתו של לפיד. הצדדים קיימו ביניהם מגעים קדחתניים בניסיון להספיק להכין את התוכנית מההיבטים הטכניים והמשפטיים, כך שהיא תוכל לעלות היום לדיון הקבינט.

 

בלשכת נתניהו מעדיפים את תוכנית מחיר מטרה, שבה תומכים גם ראש המועצה הלאומית לכלכלה יוג׳ין קנדל ונגידת בנק ישראל קרנית פלוג. השניים התנגדו לפטור ממע"מ בטענה כי הוא עשוי להוביל להעלאת מחירי הדירות על ידי הקבלנים, בעוד שתוכנית "מחיר מטרה" נתפסת בעיניהם כצעד אפקטיבי להורדת המחירים.

 

היתרון של תוכנית "מחיר מטרה" הוא שהיא לא מצריכה תיקוני חקיקה, משום שהיא מנוהלת דרך מנהל מקרקעי ישראל. מנגד, המבקרים שלה טוענים שהיא עדיין לא בשלה טכנית להחלה. הקרקעות שאמורות להיכלל בתוכנית הן כאלה שעולות מעל 100 אלף שקל ליחידת דיור, ובאוצר טוענים כי בבדיקה שערכו לא נמצאו די קרקעות מתאימות (כלומר יקרות מספיק) כדי להתחיל את התוכנית, בוודאי לא בפריפריה. מנגד, התוכנית של 0% מע"מ תוכל לצאת לדרך כבר ביוני הקרוב.

 

ביום שישי בבוקר השר אריאל קיים פגישה מיוחדת על תוכניות הדיור בביתו של לפיד, שבה נכחו גם מנכ"ל משרד השיכון שלמה בן אליהו, היועץ לקבינט הדיור אורי שני, מנכ"ל מנהל מקרקעי ישראל בנצי ליברמן ונעמה שולץ המרכזת את נושא הדיור במשרד האוצר. בפגישה, אריאל ניסה להכניס את משפרי הדיור לתוכנית "0% מע"מ", המציעה את ההנחה רק לזוגות צעירים עם ילדים, לרווקים מעל גיל 35 ולזוגות ללא ילדים, שלפחות אחד מהם מעל גיל 35. אריאל הציע לשלב בין שתי התוכניות, כך שיוכרזו מתחמי דיור, שבהם ישווקו מחירי מטרה שיתאימו לכולם - גם זוגות צעירים וגם משפרי דיור, ועל מתחמים אלה תופעל לחלופין גם האפשרות לפטור ממע"מ.

 

נתניהו מרצה את כולם

 

אתמול התברר כי הצדדים לא הגיעו בפגישה להסכמה, ולדברי אנשיו של אריאל, לפיד הציע להקים צוות לבחינת הקלות גם למשפרי דיור, אך ההצעה נדחתה על ידי אריאל. לאחר פגישתו עם לפיד, שוחח השר אריאל עם אנשי נתניהו ועידכן אותם גם על פגישתו הלא־מוצלחת עם לפיד. והנה, אתמול בבוקר, נתניהו שעד כה נמנע מלהביע דעה רשמית באשר לתוכנית הדיור המועדפת עליו, הודיע על רצונו לקדם את שתי התוכניות במקביל, בדיוק כפי שביקש אריאל.

 

בזאת, כך נראה, מרצה נתניהו את כולם - הוא לא תוקע מקל בגלגלים של לפיד, גם אם הוא לא יוצא מגדרו כדי לפרגן לתוכנית שלו, ומצד שני הוא מחבק אליו את שר השיכון. כפי שתיאר זאת אתמול בכיר ממשלתי: "ראש הממשלה יעמוד מאחורי כל הצלחה, אבל מאחורי הכישלון יעמוד רק שר".

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x