$
דיור עכשיו 2014

דיור עכשיו 2014

"לקנות דירה היום זו התאבדות כלכלית"

כתב כלכליסט שוחח עם זוגות צעירים כדי להבין אם פעם היה קל יותר לקנות דירה או שהבעיה נעוצה בדור הנוכחי. והיום: משפחת רבי. בן ואורטל חוסכים, אבל לא רואים מתי יגיעו להון עצמי

שאול אמסטרדמסקי 06:5113.03.14

משפחת רבי

בן, 28 ואורטל, 27

לא בתמונה: אלמוג (חצי שנה) וההורים של בן, נפתלי ואליס

 

מתגוררים

בדירת 3 חדרים שכורה בשכונת גילה בירושלים תמורת 3,350 שקל בחודש.

 

עובדים

אורטל עובדת בתאגיד המים העירוני (הגיחון). בן עצמאי, בעל חנות למוצרי שיער.

 

הכנסות והוצאות

הכנסה חודשית משותפת של 13 אלף שקל נטו. מתוכם הם מצליחים לשים כ־1,000 שקל בצד. מלבד זה, יש להם חיסכון של 80 אלף שקל משנים קודמות.

 

אורטל ובן רבי אורטל ובן רבי צילום: עומר מסינגר

 

חוסכים אבל לא יכולים לקנות

"אין לנו דרך להגיע להון העצמי הדרוש. היום בשביל דירת 3 חדרים סטנדרטית לגמרי בירושלים, בלי פינוקים, צריך הון עצמי של 300–350 אלף שקל, כי הדירה עולה בערך מיליון. ההון העצמי שלנו לא מגרד אפילו שליש מזה. התעניינו, אבל הבנו שזה חלום רחוק".

 

ההורים

"להורים אין אפשרות לעזור". ההורים של בן פנסיונרים - האבא נפתלי פנסיונר של בזק והאם אליס לא עבדה. ב־1965 קנו ההורים את הדירה הראשונה שלהם - דירת 3 חדרים צפופה בשכונת קטמון, וגידלו בה שישה ילדים. "איך הם עשו את זה? קיבלו מענק ומשכנתא מסובסדת ואבא שלי עבד כמו חמור, והחזירו את הכל בתוך שנתיים. אז זה היה אפשרי".

 

הורים של אחרים

"אני מכיר זוגות שההורים שלהם עזרו להם ב־500 אלף שקל. הילדים גומרים להורים את החסכונות, וגם הם עלולים למצוא את עצמם עירומים. מחירי הדיור מתחילים לפגוע גם בדור הקודם".

 

אובדנות מודרנית

"לקנות היום דירה זו התאבדות כלכלית. הריבית נמוכה, המשכנתא גבוהה, כשהריבית תעלה אנשים ייפלו כי לא יוכלו לעמוד בהחזר. אני רוצה להיות בעל דירה, אבל אני לא רוצה להתרסק כלכלית".

 

היום/פעם

הדירה של הוריו של בן עלתה להם 49 משכורות. היום בן ואורטל ישלמו על דירה פשוטה 77 משכורות. "הפער בין היכולת של הדור הקודם לקנות דירה לבין אי־היכולת שלנו נובע מתכנון לקוי של הממשלות לדורותיהן. תכנון לקוי של קרקעות, אי־סבסוד זוגות צעירים, משקיעי חוץ שמשכו את מחירי הדירות לסכומים מטורפים. גם אני עובד כמו חמור, כמו אבא שלי. היום מי שלא עובד עד תשע בערב, זה נחשב שהוא לא עובד מספיק. ובכל זאת, אנחנו הולכים אחורה. אולי זה בגלל שכולם חזירים. הקבלנים, הממשלה".

 

למה לא שכירות

"כי אין לך תחושה של בית שלך ב־100%. חוץ מזה, אתה זורק כסף לפח כי בסוף לא יהיה לך נכס. זה כאילו לגור בליסינג".

 

למה לא פריפריה

"שקלנו, אבל זה לא אפקטיבי כלכלית, כי מה שאחסוך במשכנתא או בשכירות יעלה לי בדלק, ובבייביסיטר שאקח במקום העזרה שאני מקבל היום מהמשפחה".

 

סיכול ממוקד

"הממשלה צריכה לסייע לזוגות צעירים באופן כירורגי. לא דיור להשכרה כי זה ייקח שנים ולא יפתור את הבעיה. פשוט להוריד להם את המיסוי או לתת הלוואות בלי ריבית".

 

משפחות שמעוניינות להשתתף במדור מוזמנות לפנות ל: mail@calcalist.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x