שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

האוצר: ירידה חדה של 40% במספר הדירות שנרכשו בינואר, לעומת דצמבר

רכישת דירות יד שנייה ירדה ב-50%, בעוד רכישת דירות חדשות ירדה בשיעור מתון יותר של 14%. נתונים ראשוניים לחודש פברואר מצביעים על המשך הירידה במספר העסקאות של דירות יד שנייה

דותן לוי 12:3511.03.14

בחודש ינואר נרשמה ירידה חדה של 40% בסך הדירות שנרכשו בהשוואה לרמת השיא שנרשמה בחודש דצמבר. כך נמסר היום (ג') בסקירה החודשית של משרד האוצר. 

רכישת דירות יד שנייה ירדה ב-50%, בעוד רכישת דירות חדשות ירדה בשיעור מתון יותר של 14%. בהשוואה לינואר אשתקד נרשמה ירידה של 7% בסך העסקאות, המתרכזת בפלח השוק של דירות יד שנייה.

 

דירה למכירה בת"א דירה למכירה בת"א צילום: דוד הכהן

 

סך העסקאות בדירות יד שנייה שנרשמו בינואר היה הנמוך ביותר מאז פרוץ המחאה החברתית. (בינואר היתה שביתה  במשרדי הטאבו). עם זאת, יש לציין כי נתונים ראשוניים לחודש פברואר מצביעים על המשך הירידה במספר העסקאות בפלח שוק זה.

 

 

את הירידה במספר העסקאות הובילו רוכשי דירה ראשונה, עם ירידה של 44% לעומת חודש הקודם, לאחר עלייה חדה של כ-80% בדצמבר.

 

הירידה ברכישות הזוגות הצעירים הקיפה את כל האזורים והיא בולטת במיוחד באזורי ת"א והמרכז (ירידה של 60%). באזורים אלו ניכרת גם עלייה משמעותית ברמות השכר של הרוכשים מקרב הזוגות הצעירים, בהשוואה לזוגות הצעירים

אשר רכשו דירה באזורים אלו אשתקד.

 

משקל המשקיעים בסך העסקאות שב לעלות בחודש ינואר, ב-1%, לאחר ירידה של 2% בחודש דצמבר, אשר קטעה רצף עליות של חמישה חודשים. הגידול במשקל המשקיעים הושפע בין היתר מעלייה חריגה במשקלם באזור ת"א.

 

בהקשר זה יש לציין כי רמת מחירי הדירות שרכשו המשקיעים באזור ת"א בחודש ינואר הייתה גבוהה משמעותית מרמת מחירי הדירות אשר נרכשו למגורים באזור זה (מי שעבורם זוהי דירתם היחידה). כך, בעוד שברמה הארצית מחירה החציוני של דירה שנרכשה להשקעה היה זהה לזה של דירה שנרכשה למגורים, באזור ת"א עמד פער זה על 46%. המשמעות היא שהמשקיעים ורוכשי הדירות למגורים באזור ת"א אינם בהכרח "מתחרים" על אותן הדירות.

 

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x