$
נדל"ן

דיור עכשיו 2014

"גם ההורים לא הצליחו לקנות לבד"

כתב כלכליסט שוחח עם זוגות צעירים כדי להבין אם פעם היה קל יותר לקנות דירה, או שהבעיה נעוצה בדור הנוכחי. היום: משפחת לביא. דניאל ומאיה יסתפקו בדירת 3 חדרים, אבל הם כבר במינוס

שאול אמסטרדמסקי 07:0210.03.14

משפחת לביא

 

דניאל (34) ומאיה (27)

 

מתגוררים:

בדירת 2 חדרים שכורה ברחובות תמורת 2,000 שקל בחודש. הדירה שייכת לבוס של דניאל: "הוא גר בבית פרטי של שלוש קומות והציע לנו לגור ביחידת המגורים בקומה התחתונה. זה בערך 50 מ"ר, אבל זה קצת יותר מרווח מדירת החדר ששכרנו עד יוני בגדרה אף ששילמנו עליה את אותו סכום".

עובדים:

דניאל הוא איש מכירות בתחום מוצרי האופטיקה. מאיה עובדת בחברת שילוח בינלאומי אבל כרגע נמצאת בשמירת היריון. יחד הם מרוויחים כ־9,000 שקל בחודש נטו.

 

מאיה ודניאל לביא מאיה ודניאל לביא צילום: אוראל כהן

 

זוג צעיר:

"בשביל לבוא לבנקים אנחנו צריכים הון התחלתי ועוד לא התחלנו לחסוך כלום. למעשה, כבר את החתונה סיימנו בהפסד של 34 אלף שקל שפרסנו לתשלומים. התחלנו את החיים המשותפים שלנו במינוס".

 

תוכניות לעתיד הקרוב:

"אנחנו מנסים לחסוך קצת כל חודש אבל זה קשה במשכורות האלה, וזה עוד לפני הילדה. לכן בינתיים לקנות בית זה בגדר פנטזיה. שמענו סיפורים על זוגות שלוקחים הלוואות בשביל להגיע להון העצמי. זה כאילו נשמע הגיוני, אבל אני לא מבין איך אפשר לסיים את החודש כשאתה צריך גם לשלם משכנתא וגם להחזיר את ההלוואה. אני פשוט לא יודע איך עושים את זה".

 

על מה חולמים:

"אין לנו תיאבון לקפוץ ישר לדירת 4 חדרים, שבאזור הזה מתחילה במינימום של 1.2 מיליון שקל. אנחנו מנסים למצוא קודם דירת 3 חדרים רק בשביל להתחיל את החיים מאיפשהו".

 

למה לא לגור בשכירות:

"אם יש לך הון התחלתי, למה לשים בפח 2,000 שקל בחודש במקום לשלם משכנתא ושבסוף יהיה לך נכס? פה זה לא אירופה. בעל הבית יכול להתהפך עליך בכל רגע ולפנות אותך מהדירה כי הבן שלו חוזר מחו"ל והוא רוצה שיהיה לו איפה לגור. אני לא רוצה להיות מופקר כל חיי לחסדי בעל הבית".

 

ההורים:

"ההורים שלי גרושים וחיים בנפרד. אבא שלי בעצמו גר בשכירות ואמא שלי פנסיונרית של משרד החינוך. אין להם איך לעזור. ההורים של מאיה עדיין משלמים משכנתא בעצמם ויש להם שלושה ילדים. בתכלס, ההורים שלי קנו דירה רק כי ההורים שלהם עזרו להם וההורים של מאיה לא הצליחו לקנות דירה עד שלא קיבלו אחת בירושה, ובהמשך מכרו אותה והוסיפו משכנתא לדירה חדשה".

 

חברים:

"כל החברים שלי גרים בשכירות. בלי עזרה זה פשוט בלתי אפשרי לרכוש דירה. אנחנו אמנם מעדיפים שההורים שלנו יחיו עוד הרבה שנים, אבל היום רק אם יש לך עזרה מההורים או שמישהו מת יש סיכוי שתגיע לדירה".

 

תקווה/ייאוש:

"אף אחד לא יכול להבטיח לי שמחירי הדירות לא יעלו. היום אם אני אצליח לחסוך 200 אלף שקל זה איכשהו מגרד דירת 3 חדרים. יכול להיות שבעוד עשור זה יהיה שווה כמו 100 אלף שקל של היום ואז בעצם לא עשיתי בזה כלום".

 

משפחות שמעוניינות להשתתף במדור מוזמנות לפנות ל: mail@calcalist.co.il

בטל שלח
    לכל התגובות
    x