שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

פיתוח יישובי הבדואים: זכאות למגרש עולה לפי מספר הנשים

הרשות להסדרת התיישבות הבדואים בנגב החלה לשווק 600 דירות, ואחד הקריטריונים הוא מספר הנשים. הרשות תבדוק גם כי חמולות מסוכסכות לא יוכלו לרכוש מגרשים סמוכים

דותן לוי 06:5524.02.14

הקפאתו של מתווה פראוור על ידי ראש הממשלה אינה עוצרת את פיתוח יישובי הבדואים המוסדרים בנגב. ל"כלכליסט" נודע כי הרשות להסדרת התיישבות הבדואים בנגב מתכוונת לשווק בקרוב כ־600 יחידות דיור ביישוב כסייפה הסמוך לערד.

בפיתוח שתי השכונות החדשות תשקיע המדינה כ־49 מיליון שקל. בנוסף, הוקצו לתושבים שטחים ציבוריים לצורך בניית מוסדות חינוך, מרכזים רפואיים, מרכזי רווחה ומסחר, פארקים ושטחים ירוקים בהם יושקעו בפיתוח 2.8 מיליון שקל.

 

היישוב כסייפה בסמוך לערד היישוב כסייפה בסמוך לערד צילום: מאיר אזולאי

 

מחירי המגרשים ינועו בין 180 ל־300 אלף שקל והם יתרכזו בשתי שכונות עיקריות: בשכונה 30, הנמצאת במרכז היישוב, יימכרו 94 מגרשים בשטח של 960 מ"ר כל אחד אשר יכללו 188 יחידות דיור. בשכונה 48, הנמצאת בגבולו המזרחי של היישוב, בסמוך לכביש 80 (צומת תל ערד־ערוער) יימכרו כ־171 מגרשים של כ־540 מ"ר בממוצע כאשר על כל מגרש תיבנה יחידת דיור אחת.

 

בנוסף, נותרו כ־56 מגרשים פנויים בשכונות 46-45, בגודל ממוצע של 986 מ"ר שהם כ־224 יחידות דיור חדשות (לפי חישוב של 4 יחידות דיור למגרש) וקרוב ל־90 מגרשים פנויים ומפותחים בשכונות 13 ו־15 ביישוב. המגרשים ישווקו גם בלב היישוב וגם במסגרת פיתוחן של שכונות חדשות.

 

 

הקריטריונים לזכאות לרכישת מגרש מחייבים כי הרוכש יהיה מעל גיל 18 אשר אינו מחזיק בבעלותו נכס אחר. הקריטריונים גם מאפשרים לגברים הנשואים לכמה נשים לקבל זכות למגרשים בהתאם למספר הנשים, כך שגבר הנשוי לשלוש נשים יוכל לרכוש שלושה מגרשים. נוסף על כך, ברשות נדרשים להכיר מקרוב את משפחות הבדואים המורחבות וכך להימנע ממכירת מגרשים סמוכים לבני חמולות שונות המסוכסכות ביניהן.

 

בניגוד ליישובים אחרים שבהם משווקות הקרקעות רק על ידי רשות מקרקעי ישראל, במקרה זה יחידה של רשות מקרקעי ישראל נמצאת בתוך הרשות להסדרת ההתיישבות וכפופה לה. השיווק הנוכחי מתווסף לשיווקם של 453 מגרשים ביישובים רהט ושגב שלום שבוצע במהלך שנת 2013. בנוסף החלה הרשות להסדרת התיישבות הבדואים בפיתוח שלב ב' ביישוב לקיה.

 

יהודה בכר. "זוהי מהפכה של ממש" יהודה בכר. "זוהי מהפכה של ממש"

 

"לאחר עבודה מפרכת של כל הגורמים ברשות הבדואים, בשיתוף משרדי הממשלה השונים, הצלחנו לפרוץ דרך ולצאת עם בשורה ותקווה לאוכלוסייה המתגוררת בכסייפה ובסמיכות לה", אמר יהודה בכר, מנכ"ל הרשות להסדרת התיישבות הבדואים בנגב.

 

לדבריו, "יש בכסייפה היתר לבניית למעלה מ־600 יחידות דיור חדשות, זוהי מהפכה של ממש, אשר מסמנת יותר מכל את מטרותיה של הרשות – להמשיך ולפתח את היישובים הקיימים ביתר שאת, ולתת תקווה לתושבים ולזוגות הצעירים הרוצים לבנות את ביתם כחוק".

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x