$
חדשות נדל"ן

האולטימטום של מירי רגב: "אין דיור בר השגה - אין הצבעה על חוק התכנון והבנייה"

יו"ר ועדת הפנים הודיעה לשרי השיכון האוצר והפנים כי לא תאפשר את ההצבעה המתוכננת היום אם לא תתקבל דרישתה לעגן ברפורמה חוק לדיור בר השגה

דותן לוי 10:0926.01.14

יו"ר ועדת הפנים בכנסת תעמיד אולטימטום לשרי השיכון, הפנים והאוצר ולפיו לא תאפשר לקיים הצבעה בסיום הדיון המתוכנן היום (א') על חוק התכנון והבניה. בישיבה המתכוננת היום צפויים הנוכחים לדון בסעיפים מתוך חוק התכנון והבנייה. בסיום הדיון תתקיים הצבעה על אותם הסעיפים, אלא שהפעם הודיעה רגב כי לא תאפשר את קיום ההצבעה עד שדיור בר ההשגה יעוגן בחוק.

 

הדיון המתוכנן כיום הוא בנושא הגדרות תפקידים ובהם: "אדריכל רשוי ומהנדס רשוי", "בקר מורשה", "בקרת ביצוע", "בקרת תכן", "גורם מאשר", "מוסד תכנון", "מכון בקרה", "תכן הבנייה". הגדרות אלה רלוונטיות גם בהקשר של קריסת המרפסות בחדרה ושאלת האחריות באתרי בנייה.

 

דיונים בנושא הרפורמה מתקיימים מזה חודשים ארוכים בוועדת הפנים. והיום מגיעה לסיומה סידרת הדיונים בחוק המורכב. רגב ניהלה בשבועות האחרונים משא ומתן חשאי מול מספר גורמים בדגש על משרד האוצר ומשרד השיכון שמסתמנים כמתנגדים למהלך של הסרת דיור בר השגה בחוק. במסגרת אותן שיחות דרשה רגב והזהירה כי החוק לא יעבור במתכונתו הנוכחית כל עוד לא יוכנס אל החוק הנוכחי גם דיור בר השגה על עקרונותיו .

 

ח"כ מירי רגב. אולטימטום ח"כ מירי רגב. אולטימטום צילום: מיקי אלון

 

רגב אמרה על הפסקת הדיונים בחוק הראשי: "אכן פניתי אל הגורמים הרלוונטיים, בדגש על האוצר והשיכון. ואמרתי באופן מפורש ובלתי משתמע לשני פנים כי כל עוד לא יוכנס דיור בר השגה אל חוק תכנון ובנייה החדש, אין בכוונתי לקדם את החוק ולא אביא אותו לאישור הוועדה. עקרונות דיור בר השגה אומרים דבר פשוט: תמהיל של דירות קטנות וגדולות, דיור להשכרה ודיור להשכרה במחיר מפוקח. אמנם בחוק הווד"לים הצלחתי להוביל שינוי שהכניס את עקרונות אלו, אולם חוק הווד"לים אינו חוק, אלא הוראת שעה בלבד שאמורה לפוג בעוד שנה. הרפורמה והחוק החדש הינו ארוך טווח ויש לו השלכות אורך ורוחב על כל מוסדות התכנון בישראל. אם אנחנו רוצים לאפשר לאזרחי ישראל את הזכות האלמנטרית לקורת גג זה עובר דרך ועדת הפנים והרגולציה. בסופו של דבר המטרה שלנו להוריד את מחירי הדיור במדינה. זוגות צעירים, קשישים וסטודנטים אינם יכולים להמשיך לשאת את המציאות הקשה״.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x