$
חדשות נדל"ן

בנצי ליברמן: ראשי הערים הסכימו לשווק 76 אלף יחידות דיור בשלוש השנים הקרובות

יאיר לפיד בטקס חתימת הסכם גג של המדינה עם עיריית מודיעין: "הדיור הוא האיום הכי גדול על הדור הזה". שר השיכון: "ב-2014 יהיה גידול בשיעור דו-ספרתי במספר יחידות הדיור שנשווק"

עינת פז-פרנקל 11:3322.01.14

"הדיור הוא האיום הכי גדול על הדור הזה. אנחנו מתעסקים איתו כל היום. המטרה היא שזוג צעיר יוכל לרכוש לעצמו דירה. זו תמיד תהיה ההוצאה הכי גדולה בחייהם. אך צריך לבנות הרבה כדי להוריד את המחיר. צריך גם לבנות דירות להשכרה. נלך ממקום למקום ונמשיך לבנות בכל איזורי הביקוש", כך אמר שר האוצר יאיר לפיד בטקס חתימת הסכם הגג של המדינה עם עיריית מודיעין, במסגרתו תעניק המדינה מימון לפיתוח שכונות מגורים בהיקף של כ-12 אלף יחידות דיור. הסגם דומה נחתם לאחרונה עם קריית גת.

שר האוצר יאיר לפיד שר האוצר יאיר לפיד צילום: עטא עוויסאת

 

לדבריו, "אנחנו מוכנים להפסיד כסף. זו אגדה שהמדינה רוצה להרוויח על חשבון האזרחים ממכירת קרקעות. זה יקרה בעבודה קשה ובשילוב ידיים. זה מה שאנחנו עושים בקבינט הדיור. אחת הסיבות למשבר הדיור היא שלא היה שולחן עגול וגוף שמתאם בין כל משרד הממשלה, בתחומי תשתיות, קרקעות ועוד".

 

בטקס משתתפים גם שר הבינוי והשיכון אורי אריאל, ראש עיריית מודיעין חיים ביבס ומנהל רשות מקרקעי ישראל בנצי ליברמן.

 

"מודיעין היא קלאסית להסכם גג", אמר ביבס בטקס. "זוהי בשורה למדינת ישראל - הגיע הרגע שבו רשויות לוקחות על עצמן את הפיתוח באופן משמעותי ומייצרות פתרונות דיור לצעירים. כדי לתכנן שכונה לוקח 8-10 שנים והגיע הזמן לשנות את זה".

 

ביבס הוסיף כי "יש לתת פתרון אמיתי למצוקת הדיור".

 

מודל הסכמי הגג מבטיח לוחות זמנים מוגדרים לביצוע. כל הנדרש לקבלת היתר בנייה, וזאת ולא יאוחר משנה וחצי מעת השיווק של הקרקע על ידי רשות מקרקעי ישראל. המימון שמעניקה המדינה מבטיח הקמת תשתיות על כגון כבישים וכן הקמת מוסדות חינוך וציבור על-ידי הרשות המקומית.

 

ליברמן אמר בטקס כי הסכמי הגג משקפים "תפיסת עולם קוהרנטית - שיווק קרקע תוך כדי פיתוח התשתיות. תשתיות על תוקעות לשנים רבות שיווק קרקע למגורים בהרבה רשויות. בעיני, 5,000 יחידות דיור לפחות בכל עיר זה הכרחי".

 

לדברי ליברמן, ראשי הערים הסכימו לשווק 76 אלף יחידות דיור בשלוש השנים הקרובות: בקרית גת (נחתם, 6,400 יחידות דיור); הרצליה, 7,000 יח"ד; מודיעין, 12 אלף יח"ד; קרית ביאליק -7,500; ראשון לציון – 11 אלף יח"ד; יבנה – 10 אלף יח"ד; באר שבע -12 אלף, ראש העין – 10 אלף.

 

לדבריו, "נחתום על ההסכמים הללו בתוך שלושה חודשים. זו תהיה מכת שיווקים. תמתינו, כי מחירי הדירות במודיעין יירדו".

 

שר השיכון אורי אריאל אמר כי "יש הרבה פחות אגו ויותר עבודה משותפת כדי לתת לאזרחים אפשרות לקנות דירה במדינת ישראל. יהיה ב-2014 גידול בשיעור דו-ספרתי במספר יחידות הדיור שנשווק. ראש העין היא הבאה בתור לקראת הסכם גג. נשווק בין 5,000 ל-7,000 יחידות דיור נוספות במודיעין ב-2015. אך המדינה צריכה להתערב בשוק מעבר לשיווקים".

 

אריאל רמז למעשה לתכניתו לפקח על מחירי הדירות, תכנית "מחיר מטרה", שתקבע מחיר סופי לדירות שייבנו על קרקעות מדינה. התכנית טרם אושרה על ידי לפיד. כמו כן, אמר אריאל שבקרוב תצא תכנית השיווקים השנתית לציבור, על מנת שיידע היכן היצע הדירות. "אנו רוצים להגדיל את היצע הדירות ביותר מ-10%", אמר אריאל. "אנחנו עושים מאמץ גדול במרכז הארץ. אנחנו נוריד את המחירים".

 

הוא הוסיף כי "זה מבייש לבנות שכונת מגורים מבלי לבנות בית הספר". כמו כן, "יש ליצור מרכזי תעסוקה בערים כמו מודיעין, כדי שאנשים לא ייסעו שעה לעבודה. העיר צריכה להיות בעלת עצמאות כלכלית. על כך עובדים שרי האוצר והכלכלה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x