$
חדשות נדל"ן

המגדל הנסתר: מכר קרקע בתל אביב בלי שידע כי ניתן להקים עליה מגדל

המוכר החזיק ב-25% מנכס מסחרי בן קומה אחת ומכר אותה לבנות דודו ב-1.6 מיליון שקל, אבל כשפנה לחשב את היטל ההשבחה הוא גילה שלפי התב"ע ניתן לבנות על הקרקע מגדל וכי הוא יידרש לשלם 4.4 מיליון שקל

דותן לוי 08:5906.01.14

עסקת מכירה שבוצעה בשנים האחרונות בדרום תל אביב היא דוגמה טובה ביותר כיצד לא לסגור עסקת נדל"ן. מדובר בעסקה למכירת חלק מנכס מסחרי ברחוב שלמה 89. הנכס הוא בן קומה, משתרע על קרקע בשטח 1.8 דונם וכולל 18 חנויות מתוכן 17 מושכרות לדיירים מוגנים ואחת בשכירות חופשית. בעלי הנכס הם בני משפחה – יורשים של בעלי הקרקע המקוריים.

המוכר, עמיקם כרמל, אשר החזיק ב־25% מהקרקע, מכר את חלקו לבנות דודתו אשר החזיקו יחד ב־50% מהנכס. ב־2009 קיבל כרמל הצעה ממתווך לרכישת חלקו בנכס בתמורה ל־1.6 מיליון שקל. כרמל סיכם עם בנות דודתו כי ירכשו את חלקו ב־1.55 מיליון שקל תוך שהוא מתחייב לשלם גם את היטל ההשבחה.

 

הנכס ברחוב שלמה בתל אביב. הוגש ערעור לעליון הנכס ברחוב שלמה בתל אביב. הוגש ערעור לעליון צילום: אוראל כהן

 

לאחר העסקה וכדי לחשב את מס השבח על הנכס, פנה כרמל לשמאי ואז התברר לו כי שווי הנכס גבוה בהרבה מכיוון שהתב"ע לקרקע מאפשרת הקמת מגדל מגורים מעל החלק המסחרי, כך ששוויו של חלקו עומד על כ־5 מיליון שקל. כתוצאה מכך לא רק שלא קיבל את התמורה הראויה, אלא שהוא נדרש לשלם היטל השבחה של 4.4 מיליון שקל. בעקבות זאת פנה כרמל אל בנות דודתו וביקש לבטל את העסקה ומשלא הסכימו עתר לבית המשפט המחוזי בתל אביב אשר דחה את תביעתו. כעת מערער על כך כרמל לבית המשפט העליון באמצעות עו"ד יורם חגבי חגי.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x