$
חדשות נדל"ן

לפיד: "נקצה עוד 150 מיליון שקל להקמת מעונות סטודנטים"

זאת בנוסף ל-100 מיליון שכבר הוקצו עד כה. הסכום יאפשר הקמת 5,000 חדרי מעונות מתוכם 1,000 יח"ד בפריפריה עד לשנת 2016; טרכטנבג: "הגישה היום היא של בואו נעשה את זה יחד, לא כמו בעבר"

דותן לוי 12:2002.01.14

"משרד האוצר יוסיף 150 מיליון שקל כדי לבנות מעונות סטודנטים חדשים זאת בנוסף ל-100 מיליון שקל שכבר הקצנו לנושא", כך הבטיח היום (ה') שר האוצר יאיר לפיד בכנס הבמה המרכזית של התאחדות הסטודנטים בנורדיה.  

"אנחנו עושים את זה על מנת שאנשים צעירים נוספים יוכלו להגיע לאוניברסיטה. עד 2016 נבנה עוד 5,000 חדרי מעונות לסטודנטים מתוכם 1,000 בפריפריה. אני יודע שבעבר היו הצהרות כאלה ולכן הגעתי לכאן כשהכל כבר סגור ויש תקציב", אמר לפיד.

 

לפיד המשיך את דבריו כשהוא נוגע בהיבטים ערכיים, "איזה אנשים אתם רוצים להיות אחרי הלימודים? אנשים שרוצים להרוויח כסף ולהסתדר בחיים או אנשים שרוצים לשנות ולתרום ולשנות את הכלכלה. תרומה יכולה להיות גם אם תמציאו סטארט-אפ ותעסיקו עובדים. תמיד יש את הפיתוי להגיד עזוב ממילא לא ישתנה כלום".

 

בהמשך אמר לפיד: "תשכנעו את עצמכם שאתם יכולים תשתחררו מהחרדות. יכול להיות שאתם מרגישים צעירים מידי אבל אתם טועים, מוצרט מת בגיל 35 אחרי שכתב אינספור יצירות ויגאל ידין היה רמטכ"ל בגיל 32. אני מאמין שיש לכם יעוד, יש סיבה לכך שאתם בעולם הזה והיעוד שלכם הוא לא לקבל את המצב כמו שהוא. יש ביטוי כזה להחליף חלומות גדולים בקטנים. אל תעשו את הטעויות שהדור שלי עשה היעוד שלכם הוא להיות טובים יותר ולהפוך את החברה למופת בכך שתשמשו דוגמה לאחרים".

 

ח"כ בועז טופורובסקי (יש עתיד) אמר כי "יש קשר מצוין בין התאחדות הסטודנטים לממשלה, לא הייתם צריכים לעשות מחאה כדי לקבל עוד כסף ותנאים. לא ביקשנו מכם לחתום על העלאת שכר הלימוד בתמורה ולא נעשה את זה".

 

פרופ' מנואל טרכטנברג. "100 המליון הראשונים ניתנו בגלל המחאה החברתית" פרופ' מנואל טרכטנברג. "100 המליון הראשונים ניתנו בגלל המחאה החברתית" צילום: מיקי אלון

 

יו"ר הועדה לתכנון ותקצוב פרופ' מנואל טרכטנברג אמר כי 100 המיליון הראשונים שהוקצו למעונות הועברו בעקבות המחאה אך כעת המצב שונה. "הגישה היום היא של, בואו נעשה את זה יחד ולא כמו בעבר. הרוח היא של עשייה תוך שיתוף פעולה בלי כפיה ובלי ללכת מעל הראש של אף אחד. קבענו שני יעדים לתוכנית הרב-שנתית, להחזיר את המצוינות האקדמית למרכז הבמה ולהנגיש את הלימודים האקדמיים לחרדים ולמגזר הערבי. קיבלנו לשם כך תקציב רב שנתי .

 

"כנגד הפרסומים שנכתבו לפני כחודשיים נקלטו במוסדות להשכלה גבוהה ב-3 השנים האחרונות לא כולל את השנה הנוכחית 1,075 אנשי סגל ברוטו, היו פרישות והמספר נטו הוא 680. בשנים שקדמו לכך היה קיטון מתמיד בסגל. זה דבר דרמטי, רבים מאלה שנקלטו חזרו מחו"ל והשתלבו באקדמיה. במכללות נקלטו אנשי סגל צעירים שזה שינוי כי לרוב הסגל

במכללות הורכב ממרצים לשעבר באוניברסיטאות.

 

"הקמנו 12 מרכזי מצוינות בנוסף ל-4 שקמו קודם ושם נקלטים חוקרים צעירים מצוינים שחזרו מהמכללות המובילות בארה"ב. מרכז המצוינות פורחים. הדגש על איכות ההוראה הוא נושא כאוב בחלק מהמוסדות והקמנו ועדה כדי לפתח פרמטרים וכלים כדי שנוכל להתמודד עם הסוגיה הזו.

 

"ב-15 בינואר אנחנו נושאים לג'נבה לחתום על הצטרפותה של ישראל למאיץ החלקיקים בשוויץ. אנחנו היחידים מחוץ לאירופה שאישרו להם להצטרף לפרויקט הזה. יש כוונה להקים שלוחה של אוניברסיטת טקסס בנצרת. זה יהיה המוסד האקדמי הראשון ביישוב ערבי", סיכם טרכטנברג.

 

יו"ר התאחדות הסטודנטים: "מספרים של מיטות זה לא מספיק"

 

אורי רשטיק, יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית מסר: "אנו לא יכולים להסתפק רק בהבטחות על מספרים של מיטות. אנחנו מצפים שיעשה צעד משמעותי מטעם משרד האוצר, כזה שיציל את הצעירים מהמצב העגום בו הם נמצאים. לא מספיקים רק מספרים של מיטות, ולא מספיקות רק קרקעות- בסופו של דבר כדי לבנות את דיור ומעונות לסטודנטים צריך עוד משאבים, צריך תכנון ארוך טווח ובאותה העת צריך שזה יקרה מהר. היום אנו מתחילים עידן חדש, הצלחנו להכניס לתודעה את הצורך בדיור לצעירים ואנו עוברים כעת ממחאה- להכרעה"

בטל שלח
    לכל התגובות
    x