$
נדלניסט הורס

נדלניסט הורס: פיצוץ של 100 מיליון דולר

לקראת סיום בנייתו של מגדל בן 31 קומות בטקסס התברר כי יסודותיו פגומים והוא החל לשקוע על צידו. התיקון התגלה כיקר מדי והיזמים שהשקיעו בבנייה 100 מיליון דולר, נאלצו להרוס אותו בפיצוץ מבוקר. צפו בסרט

שירות כלכליסט 11:4811.12.13
100 מיליון שקל הושקעו בבנייתו של "אושן טאואר" (Ocean Tower), מגדל בן 31 קומות שאמור היה להכיל 150 יחידות נופש על שפת מפרץ מקסיקו בדרום מדינת טקסס בארה"ב. כל יחידה הוצעה לקונים ב-2008 בכ-2 מיליון דולר ורווח היזמים אמור היה להסתכם ב-200 מיליון דולר לפחות. השלד כבר הושלם והמגדל נגנס לשלב הגימור, כאשר התעוררו בעיות בלתי צפויות.

 

במאי 2008 הופסקה הבנייה לאחר שהתגלו סדקים בקורות הבטון של המגדל. חקירה העלתה כי המבנה שקע בצידו האחד ב-35 ס"מ, והבניין זכה לכינוי "פיזה של טקסס". היזמים שהשקיעו הון עתק בבנייה, מיהרו להתחייב כי יתקנו את הליקויים וישלימו את הבנייה. אולם חישובים שבוצעו העלו כי עלות התיקון שתידרש גבוהה מדי והיזמים החליטו לנטוש את הבנייה ולהרוס את השלד שכבר הושלם. 


 

כל דבר ערך שניתן היה לחלץ מן המבנה החצי-גמור נמכר במכירות פומביות וב-13 בדצמבר 2009 פוצץ המבנה בן 55 אלף טון וקרס אל עצמו. היזמים מיהרו להגיש תביעת פיצויים על סך 125 מיליון דולר נגד חברת ההנדסה שתיכננה את יסודות הבניין, ואולם התביעה עדיין מתבררת בבתי המשפט, ומגדל חדש טרם הוקם על חורבות ה"פיזה של טקסס".

 

אושן טאואר בטקסס. שנה של בנייה יורדת לטמיון ברגע אושן טאואר בטקסס. שנה של בנייה יורדת לטמיון ברגע

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x