$
חדשות נדל"ן

אין חניה חינם

העיריות גובות ארנונה על חניונים בקניונים המאפשרים חניה חינם. ראוי שהן ישנו גישה וילמדו מעיריית הרצליה

ארז גבע 08:3711.12.13

הארנונה המוטלת על קניונים בכלל ועל החניונים הצמודים לקניון מהווה זמן רב קרקע פורה לרשויות המקומיות לגביית תשלומי ארנונה. כך לדוגמה עיריית ירושלים, אשר עד לאחרונה לא גבתה ארנונה מחניונים שפעלו ללא תשלום, החליטה להוסיף לצו הארנונה שלה תעריף של "שטח המשמש לחניה שלא בתשלום". עיריית ירושלים מצטרפת במהלך זה לרוב המוחלט של הרשויות המקומיות הגובות ארנונה בגין חניה שפתוחה לציבור הרחב ללא תשלום.

 

ומה ההיגיון בגבייה של ארנונה מחניונים שפועלים ללא תשלום ופתוחים לציבור הרחב? ההיגיון, לפחות בכל הקשור לקניונים, עולה מפסיקת בית המשפט העליון בפס"ד מליסרון, המתייחס לקריון שבקריית ביאליק וקובע "אין כל ספק כי ריכוז בתי עסק רבים במקום אחד, לצד העובדה שהמעברים בין בתי העסק הללו מקורים, ממוזגים ומאובטחים על ידי המערערת, והאפשרות העומדת בפני המבקרים בקניון לחנות חינם במגרשי החניה של המערערת, מעודדים את המבקרים להעדיף את הביקור בקניון מביקור באזורי מסחר אחרים". העליון סבר שמכיוון שלקניון צומחת תועלת כלכלית מקיומן של חניות חינם, הרי שניתן לחייבן בארנונה. ואכן, רשויות מקומיות רבות פעלו בעקבות פס"ד זה.

 

הקריון בקריית ביאליק הקריון בקריית ביאליק צילום: גיל נחושתן

 

מובן שהטלת חבות ארנונה על חניונים הפועלים ללא תשלום לטובת הציבור הרחב מעמידה בסימן שאלה את המשך הפעלתם בחינם, מכיוון שהפעלת חניון בחינם כרוכה בעלויות רבות נוספות מלבד ארנונה, שמירה, תחזוקה וחשמל, והוספת חבות מס לתשלומים אלו עשויה להיות בבחינת "הקש ששבר את גב הגמל". למעשה, חיוב חניונים שלא בתשלום הפתוחים לציבור הרחב מעודד את הפיכתם לחניונים בתשלום ועשוי לפגוע בציבור הרחב, אשר ייאלץ בסופו של דבר לשאת בתשלום זה. ולכן, רשויות מקומיות המעוניינות להיטיב עם ציבור החונים בחניונים שאינם בתשלום, ולעודד קיומם של חניונים מסוג זה, יכולות לנקוט את גישתה של עיריית הרצליה: עירייה זו קבעה בצו הארנונה שלה כי חניונים הפתוחים לציבור הרחב כל ימות השבוע, או בכל ימות השבוע למעט שבת ואשר החניה בהם נעשית ללא תשלום, יהיו פטורים מארנונה.

 

הכותב הוא מומחה במיסוי מוניציפאלי ושותף במשרד עוה"ד כץ, גבע, איצקוביץ (KGI)

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x