• תפריט
חדשות נדל"ן

הגבלות בנק ישראל לא השפיעו על היקף המשכנתאות בנובמבר

לפי הערכות הבנקים היקף המשכנתאות שיוענקו החודש יעמוד על 4.2-4.4 מיליארד שקל, בדומה לחודש שעבר. מניתוח קצב המשכנתאות עולה כי ההיקף השנתי יגיע לשיא של 52 מיליארד שקל

שניר הנדלר 06:5420.11.13

בהיעדר הפתעות מיוחדות צפויים הבנקים להעניק בחודש נובמבר משכנתאות בהיקף של 4.2–4.4 מיליארד שקל, כך לפי הערכת הבנקים עצמם. מדובר בהיקף דומה לזה שהעניקו בחודש אוקטובר, אז עמד היקף המשכנתאות שהוענקו על 4.4 מיליארד שקל. מכאן שקצב המשכנתאות שניטלו מתחילת החודש מעיד על המשך ביקוש גבוה לדירות בקרב הציבור.

 

בשקלול המשכנתאות שהבנקים צפויים להעניק בחודש נובמבר, קצב המשכנתאות שהוענקו מתחילת השנה מצביע על היקף משכנתאות שנתי של כ־52 מיליארד שקל - עלייה של 11% לעומת היקף המשכנתאות שהוענק אשתקד.

 


 

ההגבלות עוד לא משפיעות

 

לרוב, רוכשי דירות נוהגים ליטול את המשכנתא חודשיים־שלושה לאחר חתימת העסקה לרכישת דירה, כך שחלק גדול מהמשכנתאות שיעניקו הבנקים עד סוף החודש משקף עסקאות לרכישת דירה שבוצעו בחודש אוגוסט, טרם כניסתן לתוקף של ההגבלות האחרונות שהטיל המפקח על הבנקים דודו זקן על המשכנתאות.

 

לפי ההגבלות, שנכנסו לתוקף ב־1 בספטמבר, הבנקים לא יכולים להעניק משכנתאות ששיעור ההחזר שלהן מההכנסה גבוה מ־50% והם נדרשים לרתק הון רב יותר עבור משכנתאות שהם מעניקים בשיעור החזר של 40%-50% - מהלך שהביא לייקור משכנתאות מהסוג הזה. ההוראות החדשות מחייבות את נוטלי המשכנתא לוותר על מרכיב גדול יותר של ריבית משתנה בתמהיל המשכנתא לטובת מסלול בריבית קבועה. לא מן הנמנע שלאור העובדה שנוצר למסלול הריבית הקבועה ביקוש קשיח, הבנקים ניצלו זאת להעלאת שיעור הריבית במסלול זה.

 

נתונים שפרסם בנק ישראל לפני כחודש מרמזים שלהנחיות האחרונות שלו כבר יש השפעה על תמהיל המשכנתאות, זאת לאחר שבספטמבר נרשמה ירידה בשיעור המשכנתאות שניטלו בשיעור החזר של יותר מ־40% מההכנסה. עם זאת, מאחר שבספטמבר נרשמה גם עלייה בביקוש לדירות זולות ובשיעור מימון נמוך לעומת החודשים הקודמים, מוקדם לקבוע אם הירידה בהיקף המשכנתאות בשיעור החזר גבוה מ־40% היא תוצאה של הגבלות בנק ישראל או נובעת משינוי טעמי הצרכן.

 

בנייה בפתח תקווה בנייה בפתח תקווה צילום: דוד הכהן

 

מצפים לעלייה בדצמבר

 

נתוני המשכנתאות לחודש דצמבר צפויים לבטא לראשונה את מלוא ההשפעה של ההגבלות האחרונות על הביקוש למשכנתאות. עם זאת, דצמבר נחשב באופן מסורתי כחזק במיוחד, כשחלק מהבנקים משקיעים מאמצי יתר בשיווק משכנתאות במטרה לעמוד ביעדים השנתיים שקבעו. לכן לא מן הנמנע שהיקף המשכנתאות שיעניקו הבנקים יהיה גבוה, אך תמהיל המשכנתאות שיוענקו בדצמבר יצביע על משכנתאות בסיכון נמוך מזה שהעניקו הבנקים בחודשים האחרונים.

 

גורמים במערכת הבנקאית מעריכים כי גם בחודשים הראשונים של 2014 הבנקים צפויים להמשיך ולהעניק משכנתאות בקצבים דומים לאלו שנרשמו בחודשים האחרונים. בבנקים מספרים שעיקר הביקושים ממשיכים לזרום מצד זוגות צעירים ומשפרי דיור, כששיעור המשקיעים נותר יציב על כ־20% מהביקושים למשכנתאות.

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x