$
חדשות נדל

בלעדי לכלכליסט

צעד ראשון לגביית דמי חכירה ממתנחלים

בעקבות דו"ח חריף של מבקר המדינה, באוצר מגבשים פיילוט לגביית דמי חכירה בהתנחלויות, הנאמדים במאות מיליוני שקלים. השרה לבני: "יש לאכוף את החוק בכל מקום. יו"ש אינו שטח הפקר"

עינת פז-פרנקל 07:0213.11.13

המדינה צפויה להתחיל בחודשים הקרובים לגבות דמי חכירה מתושבי ההתנחלויות, לראשונה זה ארבעה עשורים. כך נודע ל"כלכליסט". מדובר בכספים "כלואים" שמעולם לא נגבו ונאמדים על ידי המדינה במאות מיליוני שקלים. הצעד ההיסטורי הוא תולדה של דו"ח חריף שהגיש מבקר המדינה ביולי, ולפיו הממונה על הרכוש הממשלתי והנטוש באזור יהודה ושומרון מעולם לא החתים את המתנחלים על חוזי חכירה, אף שהדבר מתחייב מצו הרכוש הממשלתי, ולא גבה מהם דמי חכירה. "מדובר בכשל מהותי שנמשך לאורך שנים רבות", כתב המבקר. "ממצאי הדו"ח על היעדר אכיפה מתמשכת בניהול מקרקעין, כמו גביית דמי חכירה, משמעותם פגיעה בשלטון החוק".

עוד נודע ל"כלכליסט" כי בעקבות הדו"ח החמור ודיון שנערך לפני כשבועיים בוועדה לביקורת המדינה בכנסת בראשות ח"כ אמנון כהן, החלו במשרד האוצר לגבש תקציב למהלך גבייה שיחל בשלב ראשון ב"פיילוט" בכמה התנחלויות. המטרה היא גם לגבות כספים לקופת המדינה וגם למנוע אפליה בין תושבי השטחים לבין תושבי ישראל. שרת המשפטים ציפי לבני אמרה ל"כלכליסט" כי "יש לאכוף את החוק בכל התחומים, ובכל מקום. יהודה ושומרון לא יהיה שטח הפקר".

 

בנייה בהתנחלות אלעזר. "לגבות מיזמים, ולא מתושבים",  מציע עו"ד ישראל מיבר בנייה בהתנחלות אלעזר. "לגבות מיזמים, ולא מתושבים", מציע עו"ד ישראל מיבר צילום: אלכס קולומויסקי

 

ח"כ כהן אמר בדיון בוועדה לביקורת המדינה כי "לא יכול להיות שיש מיליוני שקלים שמסתובבים ואנשים נהנים, ואף אחד לא גובה את הכסף; איפה השוויוניות?". מהפרוטוקול עולה עוד כי יש להסדיר את נושא החכירה ב־90 התנחלויות מול כ־150 אלף תושבים.

 

עו"ד ישראל מיבר, מומחה לדיני מקרקעין המעורב בעסקאות נדל"ן בהתנחלויות, מעריך שמבחינה משפטית קשה יהיה לגבות את דמי החכירה רטרואקטיבית, וכי המדינה תצטרך לתבוע אותם. מיבר ציין כי "על האוצר לגבות את דמי החכירה מיזמים ולא מתושבים, שכן הם מכרו בתים בהתנחלויות הכפריות וגבו את רכיב הקרקע". גורם הבקיא במהלך הגבייה הנרקם אמר כי "בהשקעה של מיליוני שקלים האוצר יכול לגבות דמי חכירה שיכניסו מאות מיליוני שקלים ואף יותר לקופת המדינה. אלו כספים ש'כלואים' אצל האזרחים, כספים שהם חייבים למדינה".

 

מרשות מקרקעי ישראל נמסר כי "הנושא נבחן בימים אלה על ידי משרד המשפטים". ממשרד המשפטים נמסר כי "הנושא נמצא בבחינה על ידי הגורמים הרלבנטיים במשרד". מהאוצר נמסר: "ככל שניתן יהיה להתקדם משפטית, ייבחן מול אגף תקציבים אופן ביצוע הגבייה באופן התחלתי בכמה יישובים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x