$
חדשות נדל

מתחם "חסן ערפה" בדרום ת"א עולה קומה

הוועדה המחוזית אישרה ליזמים להגביה ב־12 קומות את אחד המגדלים שייבנו במתחם בעקבות ניוד זכויות ממבנים לשימור במרכז העיר. במקביל, שטחי המגורים במתחם מתרחקים מהכבישים הסואנים

דותן לוי 08:2429.10.13

מתחם חסן ערפה באזור רחוב המסגר בת"א, אחד מכמה מתחמי ענק שייבנו בשנים הקרובות בעיר, צובר תאוצה וגובה. הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה במחוז תל אביב אישרה לאחרונה לחברת שבת משה (חברה בבעלות חברת סוטרה של היזם משה ישעיהו והיזם אברהם נמד), את הגבהתו של מגדל המשרדים שהיא מתכננת במתחם מ־19 קומות ל־31 קומות.  

ניוד מהעיר הלבנה

 

במתכונת החדשה יתווספו למגדל כ־15.5 אלף מ"ר והוא יכלול שטחים עיליים בהיקף של 37 אלף מ"ר, וכן 4,500 מ"ר של שטחי מסחר, מסעדות ובתי קפה, לובי בגובה חמש קומות וחניון תת־קרקעי בן חמישה מפלסים. ניוד הזכויות התאפשר בזכות עסקה שסגרה הוועדה המקומית בתל אביב עם ישעיהו, שהחזיק עם שותפים את המגרש שעליו עמד קולנוע תל אביב לשעבר. ישעיהו תכנן בהתאם לתב"ע המקומית להקים במגרש זה מגדל בן 20 קומות, אלא שהקמת המגדל במגרש בתוך העיר הלבנה צרמה לצוות התכנון בעירייה, וזה ביקש למזער את הנזק. במסגרת ההסכם יעביר ישעיהו את הזכויות לחסן ערפה ויבנה במרכז העיר בניין בן חמש קומות.

 

הדמיית מתחם "חסן ערפה" בדרום תל אביב הדמיית מתחם "חסן ערפה" בדרום תל אביב הדמיה: View Point

 

ככל הנראה זו רק ההתחלה. לדברי האדריכל יוסי סיון - מבעלי משרד האדריכלים יסקי מור סיון, המתכנן חמישה מגדלים במתחם (מתוך 14 מגדלים) - ידוע לו על שלושה מקרים נוספים שבהם מתוכננת העברת זכויות ממבנים לשימור. המתחם כולו ישתרע בעתיד על שטח של כ־200 אלף מ"ר, ומתוך הנחה שהעירייה תאפשר תוספת זכויות בשיעור של כ־30%, מדובר במתחם שעשוי להגיע בסיכומו של דבר לשטח בנוי בהיקף של כ־260 אלף מ"ר.

 

בשל מיקומו של המתחם בין הרחובות יצחק שדה, מנחם בגין ומזא"ה, סמיכותו לציר המסגר ולנתיבי איילון ובעתיד גם לקווי הרכבת הקלה הירוק והאדום, הוא צפוי ליהנות מנגישות מצוינת, אך גם לסבול מזיהום אוויר ומרעשי הרכבים. בעקבות זאת יזמי המתחם החלו לגבש את המתכונת הרצויה לחלוקת הזכויות בתוך המתחם. כל מגדל מאפשר בתוכו 20% לטובת מגורים אשר יכללו בעיקר דירות קטנות. אולם בשל הסמיכות לצירי התחבורה הראשיים החליטו לפחות שני יזמים להעביר את הזכויות מהמגדלים הפונים אל הכבישים הסואנים פנימה, אל המתחם שבו מתוכננת פיאצה רחבה עם פארק בגודל 21 דונם שבשוליו בתי קפה, מסעדות, חנויות בוטיק, מרכזי קניות ובילוי.

 

עד 40% מגורים

 

לדברי סיון, הכוונה היא שהמגדלים החיצוניים יהיו מגדלי משרדים, מסחר ומלונאות, הפנימיים יכללו עד 40% מגורים, והיתר בשימושים האחרים. "בסיכומו של דבר היקף המגורים בכל המתחם לא יגדל אלא יישאר זהה רק במיקום שונה", הוא אומר. "זכויות המגורים נוידו ממגדל בצומת הרחובות יצחק שדה והמסגר, שיעברו למגדל בהמשך לרחוב מאז"ה ובו יהיו 40% מגורים וכן מלונאות".

 

כמו כן, לדבריו חברת רובינשטיין סגרה עם חברת באוהאוס על מתווה שבו מועברות זכויות המגורים שלהם למגדל של באוהאוס שנמצא במיקום פנימי. העברת הזכויות אל חלקו הפנימי של הפארק תאפשר את השבחת הדירות ומכירתן במחירים גבוהים יותר, שכן במרכז המתחם יש פארק ענק בשטח 20 דונם. "זה הפארק הכי גדול במתחמי שכונות בתל אביב. הפארק יכלול בריכה אקולוגית, משחקי ילדים ובתי קפה", אומר סיון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x