$
חדשות נדל"ן

השמאי הממשלתי על הדיור ביישובים הערביים: "מגזר שלם חי בשוק שחור"

טל אלדרוטי: "במגזר הערבי לא קונים ורק בונים, עוד חדר ועוד קומה, בלי היתר, עם היתר". ח"כ חנא סוויד: "95% מערביי ישראל פועלים לפי החוק"

דותן לוי 21:1928.08.13

"אם בתל אביב בונים 50 קומות, אין סיבה שבנצרת לא יבנו 8 קומות, אני תומך במגמה הזאת, כי רק בנייה לגובה תפתור את הבעיה הזאת". כך אמר השמאי הממשלתי טל אלדרוטי ביום עיון שערכה לשכת השמאים בטייבה בנושא סוגיות מקרקעין במגזר הערבי.

 

אלדרוטי המשיך ומתח ביקורת חריפה על התנהלות המגזר בתחום הקרקעות והבנייה, "לא יכול להיות שאנחנו נמצאים בשנות האלפיים, שוק חופשי וקידמה ויש לנו מגזר שלם החי בשוק שחור ומסחרה. אני לוקח על עצמי להיכנס לסוגיה זו". הוא הוסיף כי "המגורים במגזר הערבי מאופיינים במגורים משותפים. לא קונים ורק בונים, עוד חדר ועוד קומה, בלי היתר, עם היתר, אין חשש מאכיפה ורגולטור ולכן זה קורה. אם לא אוכפים, למה אנחנו מצפים?".

 

השמאי הממשלתי טל אלדרוטי השמאי הממשלתי טל אלדרוטי

 

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס, התייחס למצוקת הדיור המאפיינת גם את המגזר הערבי אך טען כי הן אינן דומות לאלה המאפיינות את השוק הכללי. "הבעיות במגזר הערבי שונות במהות מאלו מהן סובל המגזר היהודי, אך המצוקה היא אותה מצוקה. במגזר הערבי בעיקר בונים, והבנייה היא בתנאים בלתי אפשריים של מימון, רישום, תכנון והיתרי בניה. כל הנושאים הללו מעמיקים את המצוקה, כשכל הצדדים הנוגעים בדבר יכולים להביא לשינוי".

 

חבר הכנסת ד"ר חנא סוויד אמר מנגד כי 95% מערביי ישראל פועלים על פי החוק. "המגזר הערבי ברובו רוצה לבנות על פי חוק והיתר. המחשבה על בנייה שלא על פי חוק מטעמים אידאולוגים של השתלטות על קרקעות המדינה היא מופרכת וחשוכה", אמר סוויד. "כמובן שיש גם יוצא דופן, שלא בונים על פי חוק, אך לא רק במגזר הזה. יש מי שחושבים שבנייה בישובים היהודים היא 'טלית שכולה תכלת'", הוסיף סוויד, אך לדבריו, הוא מכיר אישית מקרים, בעיקר במושבים היהודיים, בהם לא בונים כחוק.

 

"צריך להשתחרר מהמחשבות האלו ולגשת לדבר בצורה רצינית, לתת תשתית איכותית לאזרח הערבי ולאפשר קבלת היתרים" אמר סוויד, "בתל אביב אפשר למצוא בתים, אם כי צריך הרבה כסף, אבל בישובים הערבים, גם אם יש לך בוכטות, לא תוכל לקנות דירה. אולי רק לבנות על בית קיים וזה בגלל מחסור בקרקעות זמינות לבנייה. מנהל מקרקעי ישראל יוצא כל שני וחמישי למכרזים בשיתוף בעלי הנחלות במושבים, וכך צריך לעשות גם ביישובים הערביים, אני קורא למנהל לחשוב אחרת לגבי היישובים הערביים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x