$
חדשות נדל"ן

"מטה הדיור הלאומי של אורי שני מת. הכל תקוע"

בכירים בממשלה מבהירים כי לפחות חצי שנה תחלוף עד שמטה הדיור יוכל לפעול. זאת בעיקר בשל הקשיים בקביעת סמכויות החברה בכלל ומול מינהל מקרקעי ישראל בפרט

עינת פז-פרנקל 07:0725.08.13

לפחות חצי שנה תחלוף עד שחברת הדיור הממשלתית החדשה (מטה הדיור הלאומי) בראשות אורי שני תוכל להתחיל לפעול. כך נודע ל"כלכליסט".

 

החברה ששר האוצר יאיר לפיד הורה על הקמתה בקבינט הדיור, אמורה לשווק קרקעות לבניית 150 אלף יחידות דיור, ומינויו של שני עוד טעון אישור של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין. מקורב לשני אמר כי גם אם וינשטיין יאשר את המינוי בשבועות הקרובים, הקמת חברה ממשלתית אורכת בין חצי שנה לשנה וחצי. לדבריו, "בפועל, מטה הדיור הלאומי מת. צריך להקים את החברה, וזה לא פשוט. מי ימנה את הדירקטורים? איך מגייסים את בעלי התפקידים, לרבות יו"ר ומנכ"ל? מה סמכויות החברה? כמה היא תהיה עצמאית ביחס לרשות מקרקעי ישראל ומינהל התכנון במשרד הפנים? זה ייקח זמן".

 

קבינט הדיור החליט במאי על מתווה, שלפיו יוקצה לשני תקן של מנכ"ל משרד ממשלתי. נציבות שירות המדינה התנגדה לכך, בעיקר מסיבות תקציביות, שכן באוצר קיימים כבר כמה ראשי אגפים שמשכורתם וסמכויותיהם (למשל, השתתפות בישיבות הנהלת האוצר) מקבילות לאלה של מנכ"ל משרד.

 

אורי שני. מתפקד בינתיים כיועץ לא רשמי בהתנדבות אורי שני. מתפקד בינתיים כיועץ לא רשמי בהתנדבות צילום: אוראל כהן

 

גורם ממשלתי בכיר אמר ל"כלכליסט" כי "הכל תקוע" בכל הקשור להקמת מטה הדיור הלאומי. להערכתו, יהיה פשוט יותר להעמיד את שני בראש חברה ממשלתית. זאת משום שמינוי כזה עובר דרך רשות החברות הממשלתיות שתחת משרד האוצר, ומצריך רק אישור מהממשלה.

 

בסביבת שני אומרים כי מתגבש הסכם להעסקתו כיועץ בלשכת שר האוצר, הכולל הסדרה של ניגודי עניינים, כבכל העסקה של יועץ חיצוני. במקרה של שני עיקר ניגוד העניינים מצוי בפעילותו העסקית בתחום הנדל"ן - שני מכהן כמנכ"ל חברת הנדל"ן פולאר השקעות וצפוי לסיים את תפקידו שם בחודשים הקרובים.

 

בינתיים שני, שמתפקד באופן זמני כיועץ לא רשמי בהתנדבות, מנוע מהשתתפות בישיבות משרדי הממשלה. בדיון שהתקיים לאחרונה עם נציגי האוצר בנוגע למינויו של שני, הבהירו במשרד המשפטים כי בשלב זה, כל עוד לא אושרה העסקתו, "עליו להימנע מכל מעורבות בענייני מטה הדיור ובכלל זאת להימנע מקיום פגישות ושיחות עם גורמי הממשלה וגורמים אחרים בענייני מטה הדיור הלאומי או בעניינים אחרים הנוגעים לתפקידו הציבורי המיועד".

 

מנציבות שירות המדינה נמסר כי "משרות מטה הדיור, לרבות משרת מנהל המטה, טרם אושרו ונחתמו בנציבות שירות המדינה, כך שאין בידינו ליתן פרטים על משרה שטרם נוצרה. ככלל, איוש משרה נעשה על דרך של מכרז, אלא אם כן נקבע אחרת על פי דין".

 

מלשכת שר האוצר נמסר: "השר רואה בניסיונו המקצועי של מר שני נדבך חיוני בקידום נושא הדיור העומד בצמרת סדר העדיפויות של השר. מר שני יסיים בתקופה הקרובה את הסדרת ניגוד ענייניו כחוק ואז ישמש כיועץ מיוחד ללא שכר בקבינט הדיור. עד להסדרה הנ"ל סוכם כי שני לא ישתתף בדיונים הנוגעים לקבינט הדיור אלא באישור של היועץ המשפטי של המשרד. בניגוד לפרסומים מוטעים בעבר מובהר כי שני מעולם לא ביקש והוא אינו מועמד לנהל את מטה הדיור או לעמוד בראשו אלא, כאמור, לשמש כיועץ מקצועי מיוחד לקבינט הדיור". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x