$
בדק בית
מצוקת הדיור 2013 גג כתבה

דיור עכשיו

משפחת דוד: "אנחנו מנסים לחשוב איך הילדים שלנו יקנו יום אחד בית וזה נראה הזוי"

שחר ורויטל גרים בנהריה: אנחנו משלמים משכנתא של 5,200 שקל, אבל מפני שקנינו בנהריה אנחנו נהנים מהטבת מס. רצינו לגור בכרמיאל והתפשרנו, אבל עכשיו אנחנו מרוצים"

הדס שפר 08:1921.08.13
מי אתם: שחר (40), מהנדס כימיה שעובד כטכנולוג באבן קיסר, ורויטל (35), גננת. נשואים והורים לישי־יצחק (8), אור־שמחה (6.5) ויהונתן־משה (3.5). גרים בנהריה.

 

מצב המגורים: "אנחנו גרים בדירת 4 חדרים, 104 מ"ר, בבניין בן 40 שנה. זה בעצם בית פרטי שחולק לשתי קומות, אנחנו קנינו את החלק התחתון שהיה במקור בן 3 חדרים, ושיפצנו אותו. שנינו מרקע כלכלי קשה עד בינוני בלי תמיכת הורים. לקחנו משכנתא וקנינו את הבית לפני שלוש שנים ב־760 אלף שקל, רגע לפני שהעסק התחיל לרתוח. הבית היה במצב מאוד מוזנח, הכל היה רעוע­ - השקענו 300 אלף שקל בשיפוץ. קיבלנו ב־1.06 מיליון שקל בסך הכל דירת קרקע, בלי כל כאב הראש של בית משותף".

 

משפחת דוד משפחת דוד צילום: זהר שחר

 

לעבור דירה כל שנה: "גרנו בשכירות כ־9 שנים, שבמהלכן עברנו דירה בממוצע פעם בשנה. התחלנו כסטודנטים בחיפה. כשרק התחתנו גרנו בחדר בדירה של אשה קשישה. אחר כך קיבלנו מעונות לזוגות נשואים בטכניון, שם שכר הדירה היה 500 דולר לחודש. אחרי שסיימנו את הלימודים שכרנו דירת 2 חדרים בכרמיאל ב־2,400 שקל בחודש. נשארנו בכרמיאל עד 2010, וכשהילד השלישי נולד הבנו שמצד אחד אנחנו שורפים כסף ומצד שני לא מקבלים משהו משלנו. החלטנו לעבור לנהריה, כי יש שם הטבת מס שחוסכת לשנינו 2,000 שקל בחודש על שכירות. גרנו שם בדירה בשכירות של 2,800 שקל לחודש, ואחרי שנה החלטנו לקנות אותה. בעל הבית רצה 800 אלף שקל ואחרי משא ומתן הורדנו אותו ל־760 אלף שקל, כי שהיה צריך להפוך הכל בדירה".

 

להגשים את חלום הדירה: "הסוד שלנו זה הצטמצמות. נכנסנו לחתונה עם מינוס. חסכנו 350 אלף שקל בכך שצמצמנו בילויים, לא נסענו לחו"ל, לא אכלנו במסעדות מיוחדות. היום אנחנו משלמים משכנתא של 5,200 שקל, אבל זה לא הרבה בשבילנו כי המעבר לנהריה נותן לנו הטבת מס. אם היינו נשארים בכרמיאל, היינו משלמים מס הכנסה מלא, ובנהריה יש הטבה של 12% כך שכל מה שאני חוסך בהטבת המס הולך למשכנתא. בדיעבד אנחנו מרוצים מנהריה. זה אזור טוב עם ים ורכבת - הרווחנו מכל הכיוונים".

 

הסיכוי לשדרג: "יש לנו 3 ילדים והיינו רוצים להוסיף עוד חדר כדי שלכל אחד יהיה חדר משלו, אבל בגלל היסטוריית המעברים אנחנו לא רואים את עצמנו עוברים שוב. היה מישהו שהציע לנו 1.25 מיליון שקל על הדירה, אבל נניח שאני אמכור - מה, אני אקנה דירה מקבלן ב־1.1 מיליון שקל בבניין עם הרבה שכנים וכאב ראש? המצב של הנדל"ן בארץ לא מאפשר להשתדרג אלא אם אתה מכניס את עצמך לעוד חובות. אנחנו גם חוסכים מהיום כסף לילדים, מנסים לחשוב איך הם יבנו בית וזה נראה הזוי. אנחנו לא מבינים איך הם יוכלו לקנות".

 

משפחות המעוניינות להשתתף במדור מוזמנות לפנות ל:

mail@calcalist.co.il  

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x