$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

הארנונה מאחדת: שטראוס, ביטוח ישיר ושופרסל עתרו לבג"ץ נגד העלאת מסים בפ"ת

ל"כלכליסט" נודע כי החברות הגישו עתירה לבג"ץ נגד שרי האוצר והפנים, שאישרו העלאת הארנונה בפתח תקווה. מדובר בהעלאה בשיעור של 5% בשנת 2012, שהצטרפה להעלאה בשיעור של 3.1% בארנונה לפי העדכון השנתי הקבוע בחוק ההסדרים

דותן לוי 08:3108.07.13
לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים, שטראוס גרופ, ביטוח ישיר ושופרסל עתרו לבג"ץ בבקשה ששרי הפנים והאוצר יבטלו את האישור החריג שניתן לעיריית פתח תקווה להעלות את הארנונה למגזר העסקי בעיר. מדובר בהעלאה בשיעור של 5% בשנת 2012, שהצטרפה להעלאה בשיעור של 3.1% בארנונה לפי העדכון השנתי הקבוע בחוק ההסדרים. בעתירה מבקשות החברות באמצעות עוה"ד אסף ביגר ואסף אורן ממשרד עמית פולק מטלון ושות', כי שרי הפנים והאוצר יבטלו את האישורים החריגים שניתנו בנושא.

 

ברקע לעתירה, פניית עיריית פתח תקווה ב־2011 אל שרי הפנים והאוצר בבקשה לקבל אישור להעלאה חריגה בארנונה בשיעור של 5% למגזר העסקי, זאת במקביל לבקשת העלאה לנכסי מגורים בשיעור של 2% שנדחתה. מהלך זה בוצע בתמיכת ראש העירייה דאז, יצחק אוחיון, כאשר בראש מחנה המתנגדים למהלך עמד חבר מועצת העירייה דאז וראש העירייה היום, עו"ד אורי אהד, שטען בישיבת מועצת העירייה כי העלאה חריגה בארנונה תפגע קשות בתושבים, בבעלי החנויות ובמפעלים בפתח תקווה. אלא שכעבור שנה, עם כניסתו ללשכת ראש העירייה, סירב אהד לפעול לביטול האישור החריג להעלאת הארנונה.

  

פתח תקווה. הארנונה תזנק פתח תקווה. הארנונה תזנק צילום: עומר הכהן

 

בעתירה נטען כי לא נערכה בעיריית פתח תקווה עבודת מטה מסודרת לפני הגשת הבקשה להעלאה חריגה של דמי הארנונה וכי נעדרת התייחסות כלשהי להנחיות שפרסם משרד הפנים לצורך בחינת בקשות להעלאות חריגות בארנונה. לכך צירפו את דבריו של אורי אהד, כיום ראש העירייה, מפרוטוקול ישיבת המועצה שעסקה בנושא, "אף אחד לא בדק ולא עשה תוכנית ולא עשה עבודת מטה, לבוא ולראות לכמה אפשר להוריד את הארנונה....כמה ישיבות הנהלה הוקדשו לזה? אחת".

 

לפי העתירה, דמי הארנונה למבני תעשייה עלו מ־138 שקל למ"ר ב־2010 עד ל־144 שקל למ"ר ב־2012 וזאת לפני ההעלאה החריגה. באותה תקופה עלו דמי הארנונה לחברות הביטוח מ־394 שקל למ"ר ל־412 שקל למ"ר ולרשתות השיווק מ־293 שקל למ"ר ל־306 שקל למ"ר.

 

עוד נטען , כי התנאים אשר צריכים להתקיים כדי לבצע העלאה חריגה של דמי הארנונה על פי החוק אינם מתקיימים בפתח תקווה וכן, כי עולה החשש כי מחזיק תיק הכספים בעירייה הציג תמונה חלקית, שגויה ואולי אף מטעה בפני חברי מועצת העירייה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x