שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

המציאה של דלק נדל"ן הפכה לרווח של פאנגאיה

דלק נדל"ן מכרה לפאנגאיה קרקע על אחת מרצועות החוף האחרונות בארץ תמורת 25 מיליון שקל. ארבעה חודשים אחרי כבר נמכרו כשליש מהדירות הצפויות להיבנות ב־20 מיליון שקל. דלק נדל"ו לא זיהתה את הנכס שיש לה ביד?

גולן חזני והדס שפר 08:1619.06.13

מאז שנקלעה לקשיים ולאחר שביצעה תספורות של 70% למחזיקי האג"ח שלה בסכום כולל של 1.4 מיליארד שקל, דלק נדל"ן הפרטית ממשיכה לממש נכסים כדי לעמוד בהתחייבויות שלה לבנקים במה שיכול להצטייר כמכירת חיסול. בינואר היא מכרה לפאנגאיה נדל"ן קרקע חקלאית בשטח של 47.5 בסמוך לחוף הים בעתלית תמורת 25 מיליון שקל. כארבעה חודשים בלבד אחרי הרכישה נראה כי בדלק נדל"ן יכולים רק להצטער על העסקה. פאנגאיה כבר מכרה יותר משליש מהקרקע תמורת 20 מיליון שקל - 80% מעלות הרכישה. אם החברה תמשיך במכירה, בקצב הזה היא צפויה למכור את כל הקרקע בכ־75 מיליון שקל - כלומר רווח של 50 מיליון שקל בתוך זמן קצר. כך למעשה הפכה העסקה המצוינת של פאנגאיה לפספוס ההזדמנות של דלק נדל"ן להגדיל את ההון בקופתה ב־50 מיליון שקל נוספים.

פרוייקט של חברת קנדה ישראל בעתלית פרוייקט של חברת קנדה ישראל בעתלית צילום: גיל נחושתן

 

ב־30 בינואר הוציאה פאנגאיה נדל"ן, ששינתה את שמה לאחרונה לקנדה־ישראל, הודעה לבורסה ולפיה חברה־בת של הקבוצה - הצלחת השרון - רכשה את הקרקע. בתוספת מס רכישה הסתכמה העסקה בדו"חות החברה בסכום של 26.5 מיליון שקל. מדובר בקרקע באחת מרצועות החוף האחרונות בארץ, באזור הביקוש הייחודי של חוף הכרמל. באזור יש כבר תשתיות חינוכיות וקהילתיות טובות וגישה נוחה לרכבת ולכביש החוף. הקרקע אמורה לעבור שינוי ייעוד מקרקע חקלאית למגורים ומסחר. לפי הודעת קנדה־ישראל, בעת הרכישה כבר נעשו תהליכים לשינוי ייעוד הקרקע וכן לביצוע איחוד וחלוקה של השטחים, ולוועדה המחוזית כבר הוגשה תוכנית תב"ע לאזור. לפי ההודעה לבורסה, בשבועות הקרובים אמורה החברה להפקיד את התוכנית בוועדה המחוזית ולקבל עליה אישור.

 

"משווקים חלומות"

 

דו"חות קנדה־ישראל מציינים כי במסגרת ההסכם "הצהיר המוכר כי למיטב ידיעתו אין מניעה כי הוועדה המחוזית תורה על הפקדת התוכנית. בכוונת החברה לפעול להשלמת ההליכים לאישורה הסופי של התב"ע בהקדם המרבי ובמקביל להתחיל בשיווק הזכויות הנרכשות על ידיה".

 

כלומר, קנדה־ישראל טוענת כי דלק נדל"ן ידעה כי התב"ע מצויה בשלבים סופיים. מדוע אם כן הקרקע נמכרה במחיר כה נמוך? מקורב לדלק נדל"ן אמר כי החברה עשתה מאמץ במשך שנתיים למכור את הקרקע ללא הצלחה, וכי בידיה הערכת שווי שתמכה במחיר שהקרקע נמכרה. "מה שפאנגאיה עושה ואיך היא משווקת את הקרקע זה עניין אחר, זכותה לשווק חלומות", אמר אותו מקורב.

 

התמורה עברה ללאומי

 

התמורה שהתקבלה בדלק נדל"ן היתה אמורה לעבור לבנק לאומי, בהסדר שהגיעה אליו עם הבנק ולפיו דלק נדל"ן תשלם עד סוף מאי 2013 ללאומי 140 מיליון שקל, והיתרה - כ־130 מיליון שקל - תימחק. דלק נדל"ן היתה חייבת למחזיקי האג"ח שלה 2.15 מיליארד שקל והיא ערכה להם תספורת של 70%. לאחר הסדר החוב הועברו האג"ח שנותרו לחברות פרטיות של יצחק תשובה, בעוד החובות של דלק נדל"ן לבנקים ולמס הכנסה מוערכים ב־700 מיליון שקל.

 

קנדה־ישראל מצדה רוצה בעתיד לרשום רווחים נוספים על דמי ניהול. לפי החברה, השטח ליד עתלית יחולק ל־154 מגרשים באופן הבא - 66 מגרשים קטנים לדירות גן וגג ו־87 מגרשים של רבע דונם לבניית קוטג'ים. מחיר מגרש קטן עומד על 390 אלף שקל, ואת המגרשים הגדולים מוכרת החברה ב־690 אלף שקל. עד עתה נמכרו כ־30 מגרשים גדולים ו־50 מגרשים לדירות. בנוסף, אם וכאשר השכונה תחל להיבנות, כל רוכש אמור לשלם לחברה דמי השבחה ודמי ניהול בהיקף של 100 אלף שקל.

 

בדלק נדל"ן סירבו להגיב לידיעה.

 

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x