שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

האוצר: זינוק של 35% ברכישת דירות על ידי משקיעים בתל אביב

חג הפסח לא פגע במכירת הדירות בחודש מרץ והשוק החל להתייצב אחר שלושה חודשים של ירידה בסגירת עסקאות. מספר המשקיעים ירד לשפל של 21% מכלל העסקאות, אבל בתל אביב השוק מתנהג אחרת

עינת פז-פרנקל 12:4223.05.13

עוד אישוש לכך ששוק הנדל"ן מתחמם: בחודש מרץ 2013 נרכשו בישראל 8,314 יחידות דיור, זינוק של 9% מחודש מרץ אשתקד, וזאת על אף חג הפסח שחל השנה במרץ, בעוד בשנה שעברה חל החג באפריל. בהשוואה לחודש פברואר השנה, עם זאת, נרשמה יציבות, לאחר שלושה חודשים של ירידות. כך עולה מדו"ח משרד האוצר "אורות אדומים" המשקף את מצב המשק.

 

מהדו"ח עולה עוד, כי משקל המשקיעים – אלה הרוכשים דירה נוספת לזו בה הם מתגוררים - בסך עסקאות הנדל"ן למגורים, ירד ל-21%, השיעור הנמוך ביותר בשנים האחרונות. יצוין כי ב-2009 עמד משקל המשקיעים על כשליש.

 

במהלך חודש מרץ, נרשמה ירידה של 6% במספר הדירות שרכשו משקיעים בהשוואה לחודש פברואר, וזאת למרות חופשת הפסח, שחלה במרץ וצמצמה את ימי המכירות של הקבלנים. בחיפה, נרשמה צניחה של 15% במספר הדירות שנרכשו במרץ בהשוואה לפברואר. אך המספר עדיין גבוה ב-14% אחוזים בהשוואה למרץ אשתקד. בממוצע כלל ארצי, נרשמה ירידה של 10% ברכישת דירות על ידי משקיעים.

 

 

שדרות רוטשילד בתל אביב. מספר המזקיעים זינ ב-35% בחודש מרץ שדרות רוטשילד בתל אביב. מספר המזקיעים זינ ב-35% בחודש מרץ צילום: צביקה טישלר

 

קרוב ל-60% מהדירות בתל אביב נרכשו על ידי משקיעים אחרים

 

מהאוצר נמסר כי האזור היחיד שבו נרשם גידול ברכישות המשקיעים בחודש מרץ היה תל אביב, בו חל זינוק של 35% בפעילות המשקיעים, לאחר חודשיים של ירידות חדות. "ניתוח הממצאים מלמד כי הגידול החד ברכישות המשקיעים בתל אביב חל על רקע גידול משמעותי במכירות המשקיעים באזור, כאשר קרוב ל-60% מהדירות שמכרו משקיעים בחודש מרץ בתל אביב, נרכשו על ידי משקיעים אחרים", מציינים כותבי הדוח.

 

יצוין כי מספר הדירות שמכרו משקיעים בחודש מרץ רשם גידול של 6% בהשוואה לחודש הקודם: גידול חד במכירות המשקיעים נרשם בתל אביב, ירושלים ובשרון. למעלה ממחצית הדירות שמכרו משקיעים בירושלים נרכשו על ידי "משפרי דיור" – אלה שמכרו דירה וקונים אחרת - בעוד רכישות על ידי רוכשי דירה לראשונה היו רק רבע מהדירות שמכרו המשקיעים באזור. מנגד, באזור השרון למעלה מ-40% מהדירות שמכרו משקיעים נרכשו על-ידי רוכשי דירה ראשונה.

 

תנאי המשכנתאות הקשו על הזוגות הצעירים בתל אביב ובירושלים

 

רוכשי דירה ראשונה – אלה שבבעלותם לא היתה דירה בעבר – שמרו על משקלם בשוק הנדל"ן למגורים (כ-40%). עם זאת, בפלח זה נרשמה ירידה ברכישת דירות – בשיעור של 7% באזור תל אביב ושל 9% אחוזים באזור ירושלים - בהמשך לירידה בשיעור דומה בירושלים בחודש הקודם. כלכלני משרד האוצר מעריכים כי "הירידה החדה ברכישות הזוגות הצעירים בירושלים נובעת בין היתר מהקשחת תנאי המימון למשכנתאות, זאת על רקע העובדה כי רמות השכר של הזוגות הצעירים באזור ירושלים נמוכות משמעותית בהשוואה לממוצע הארצי, בעוד רמות המחירים גבוהות בהשוואה לממוצע הארצי".

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x