שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

הערכה: הגזירות של לפיד יעלו את המיסוי על דירה חדשה ל-800 אלף שקל

על פי תחזית התאחדות בוני הארץ ו-BDO, מחירי הדירות יעלו ב-5% לשנה ומחיר דירה ממוצעת יהיה 1.2 מיליון שקל. הגזירות יביאו לעלייה נוספת של 4% בשנתיים הקרובות

דותן לוי 16:5220.05.13
הגזירות הכלכליות החדשות שהעלה שר האוצר החדש יאיר לפיד צפויות אולי להכניס כסף לקופת המדינה, אך בד בבד להעלות את מחירי הדירות. כך עולה מסקירה של אגף הכספים והכלכלה בהתאחדות בוני הארץ וחברת BDO.
על פי הסקירה, כבר כיום בעת רכישת דירה חדשה על ידי זוגות צעירים או משפרי דיור משרד האוצר משלשל לקופתו כ-700 אלף שקל בממוצע בגין רווחים מהקרקע ורווחים מהמיסוי הגבוה המוטל על הענף הכולל: מיסי רכישה, מיסים עירוניים שונים, היטלים ומע"מ. תוספת הרווחים לדירה בגין הגזירות האחרונות שהטיל לפיד צפוי להעלות את היקף המיסוי בכ-100 אלף שקל נוספים.  

 

דירות חדשות למכירה דירות חדשות למכירה צילום: דוד הכהן

 

בהתאחדות הסבירו, כי עלות הקרקע מהווה כ-25% ממחיר הדירה בממוצע והמיסים מהווים כ-25% נוספים . בדירה חדשה שמחירה עומד על כ- 1.4 מיליון שקל, הגדלת מס הרכישה בשיעור של 3.5% למשפרי דיור והעלאת המע"מ יוסיפו 80-100 אלף שקל למיסוי שישולם על ידי משפרי דיור. בשנת 2012 הכנסות המדינה ממיסוי נדל"ן כולל מע"מ הגיעו לכ-11.6 מיליארד שקל.

 

על פי תחזית ההתאחדות, גם ללא צעדיו של לפיד הם מעריכים כי מחירי הדירות יעלו בשנת 2013 בכ-5% ובשנת 2014 בכ-5% נוספים. מחירה של דירה ממוצעת בישראל יגיע לכ-1.2 מיליון שקל. בתוך כך להערכתם, הצעדים של לפיד, אם יעברו בכנסת, יביאו לעלייה נוספת של 4% במחירי הדירות בשנתיים הקרובות. עוד עולה מהסקירה כי עליית מחירי הדירות יחד עם שחיקת השכר במשק גרמה לכך שמספר המשכורות לרכישת דירה בישראל נמצא בשיא היסטורי. בסוף 2012, מספר המשכורות לרכישת דירה עמד על 126 משכורות, קצת יותר מ-2011 שבה נדרשו כ-125 משכורות ולעומת 103 משכורות בשנת 2008.

 

עוד טוענים בהתאחדות, כי למרות שב-2012 משרד השיכון ורשות מקרקעי ישראל הגבירו את שיווק הקרקעות ושיווקו קרקעות לכ-38 אלף יח"ד, 15% מהמכרזים בוטלו או נכשלו, כך שבשורה התחתונה, מספר יח"ד ששיווקם הצליח היה נמוך מאז 2008.

 

בשנת 2012 חלה ירידה של 13% בהתחלות בנייה לעומת 2011. על פי התחזית ההתאחדות בשנת 2013 צפויה ירידה של 5% בהתחלות בנייה ובשנת 2014 תחול ירידה נוספת של 3%. הפער בין הביקושים להיצע יגרום להמשך המגמה של ירידה במלאי הדירות.

 

לדברי ניסים בובליל, נשיא התאחדות בוני הארץ "הפעולות של שר האוצר יאיר לפיד בתחום הדיור תמוהות ועומדות בניגוד גמור להבטחותיו לבוחריו. רק לפני שנה בנאומי הבחירות שלו ציין יאיר לפיד כי ללא דוד עשיר זוגות צעירים לא יוכלו לרכוש דירה, והנה בפעולה הראשונה שהוא עושה כשר האוצר, הוא פוגע פגיעה חמורה באותם זוגות צעירים ומשפחות צעירות ולא נוגע בדוד העשיר". בובליל מציין כי העלאת המיסוי על הענף יביא לעליית מחירים נוספת ולהרחקת הזוגות הצעירים מחלום הדירה.

 

בובליל עוד הוסיף כי "שוב הממשלה מוכיחה שהיא חזקה בהטלת מיסים ומגבלות אך חלשה בביצוע רפורמות שיביאו להגדלת היצע הדירות וליציבות במחירי הדירות".  
בטל שלח
    לכל התגובות
    x