$
חדשות נדל"ן

נחשף בכלכליסט

סער הורה לקיים מו"מ עם סין להבאת עובדים זרים לענף הבנייה

היום פורסם ב"כלכליסט" כי ממשלת סין טוענת שהיא ממתינה לחתום על הסכם בילטראלי עם ישראל שיאפשר יבוא עובדים סינים לישראל, וכי דווקא הצד הישראלי מעכב את קידום התהליך

דותן לוי 17:2001.05.13

בהמשך לחשיפת "כלכליסט" על היעדר מו"מ עם ממשלת סין להבאת עובדים זרים לענף הבנייה בישראל, הורה שר הפנים גדעון סער לפתוח במו"מ לחתימה על הסכם בילטראלי עם ממשלת סין במקביל לקבלת אישור עקרוני משלטונות סין למתווה להסכם שהועבר לפני מספר שבועות מישראל לשגרירות סין והמלצת הצוות הבינמשרדי.

 

 

 

היום פורסם ב"כלכליסט" מסמך שבו טוענת ממשלת סין כי היא ממתינה לחתום על הסכם בילטראלי בין שתי המדינות שיאפשר יבוא עובדים סינים לישראל, וכי דווקא הצד הישראלי מעכב את קידום התהליך.

 

מדובר במסמך תגובה שהעבירה שגרירות סין בישראל לנשיא לשכות המסחר אוריאל לין בעקבות שאילתה שהגיש בנושא. "סין מעוניינת לחתום על הסכם בילטראלי מאז שנת 2007. הצגנו לרשויות ההגירה בישראל את נייר העמדה שלנו בנושא כמה פעמים, אך עד כה לא זכינו לתשובה. אם הצד הישראלי מסכים לחתום על הסכם להבאת עובדים סינים לישראל, לשכת המסחר של סין תשלח משלחת כדי לנהל משא ומתן בנושא. אפשרות אחרת היא שנציגי רשות ההגירה מישראל יגיעו לסין", לשון המכתב שנשלח מהשגרירות הסינית ללין. העיכוב מונע למעשה את הגעתם לארץ של כ־3,000 פועלים סינים.

  

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: ג'רמי פלדמן

 

ההחלטה על חתימה של הסכמים בילטארלים עם מספר מדינות אשר יאפשרו הבאת עובדים זרים לישראל התקבלה על ידי הממשלה בחודש יולי 2011 מתוך כוונה להסדיר את גיוס והעסקת העובדים הזרים ולמגר את תופעת גביית דמי התיווך וסחר בבני אדם. ההסכמים הבילטראליים מאפשרים בניית מנגנון מסודר ופיקוח מלא על התהליך- מתחילת גיוס העובדים ועד סיום ההעסקה בישראל וליווי בחזרה לארץ המוצא.

 

במסגרת ההחלטה הוקמה וועדה בין משרדית בראשות מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה, אמנון בן עמי, שתפקידה לבחון מדינות אפשריות לקידום משא ומתן וללוות את התהליך עד לחתימת ההסכם. מאז ההחלטה לגיוס עובדים זרים באמצעות הסכמים בילטראליים נחתמו הסכמים עם בולגריה ומולדובה בענף הבניין (מבולגריה הגיעו 760 עובדים וצפויים להגיע 1300 נוספים וממולדובה עתידים להגיע בחודשים הקרובים כ- 800 עובדים) ועם תאילנד בענף החקלאות (הגיעו כ- 2500 עובדים) וכעת צפוי להתחיל פיילוט בענף הסיעוד עם עובדים מנפאל. בתוך כך בענף הבניה עיקר הדרישה של הקבלנים היא לעובדים מסין אשר נחשבים למקצועיים ומהירים.

 

לין: "אני מברך את השר גדעון סער שהחל לאחוז במושכות הניהול של משרד הפנים באותו היגיון בריא ותפיסה ערכית כפי שהוביל את משרד החינוך. זהו דבר חשוב מאוד שהשר סער רואה את הדברים בראיה רחבה ועל פי האינטרס הלאומי האמיתי מבלי לחכות לפעולתם או אי פעולתם של משרדי ממשלה אחרים". לברכות הצטרף גם אלדד ניצן, יו"ר התאחדות תאגידי כ"א זר לבניין באיגוד לשכות המסחר: "על מנת להשלים את העניין יש לאמץ כעת את המתווה הנרקם במשרד ראש ההמשלה אשר יבטיח את הגעתם של עובדים מקצועיים לענף הבניה. מתווה זה יתרום מחד גיסא להגדלת היצע יחידות הדיור באופן מהיר, ומאידך, ישמור על זכויות העובדים הזרים המגיעים לישראל."

בטל שלח
    לכל התגובות
    x