חדשות נדל"ן

בוטלה הקמת אזור תעשייה חרדי-בדואי בסמוך ליישוב רכסים

התקבלו מרבית ההתנגדויות שהוגשו לתוכנית להקמת אזור התעשייה בין היישוב רכסים לכפר הבדואי אבטין, בין היתר של החברה להגנת הטבע ותושבי רכסים שטענו כי הפרויקט יגרום להם יותר נזק מתועלת

דותן לוי 17:3530.04.13

ועדת המשנה להתנגדויות של מחוז חיפה קיבלה את ההתנגדויות שהוגשו להקמתו של אזור תעשייה חרדי-בדואי בין היישוב רכסים והכפר הבדואי אבטין והחליטה לדחות את התוכנית.

 

מדובר בתוכנית שייעדה שטח נרחב לאזור תעסוקה משותף של רכסים זבולון במטרה ליצור מקורות תעסוקה והכנסה לתושבי רכסים וליישובי המועצה האזורית זבולון. לתוכנית התנגדו רבים מתושבי רכסים אשר טענו כי אזור התעסוקה יגרום להם יותר נזק מתועלת. כמו כן, הוגשו התנגדויות ע"י קק"ל, החברה להגנת הטבע, כפר חסידים וכן התנגדות מפורטת מטעם העיר חיפה.

 

בהחלטת הוועדה נכתב כי נשקלו הרצון לייצר מקומות תעסוקה חדשים והכנסה לרשויות לצד הנזק שיגרם לתושבים ולשטחים הפתוחים והחקלאיים, בפגיעה בפעילות חינוכית של כפר הנוער "כפר חסידים", במגוון הביולוגי ובאינטרסים העירוניים של העיר חיפה, המתפקדת כעיר הראשה במטרופולין חיפה.

 

 צילום: גיל נחושתן

 

לאחר בחינה מחודשת של התוכנית הוועדה קבעה בדומה להתנגדות הגופים הירוקים ובהם החברה להגנת הטבע, כי היא מנוגדת לתוכנית המתאר הארצית תמ"א 35, ופוגעת ברציפות השטחים הפתוחים, ערכי הטבע והחקלאות בשטח שבין רכסים לאבטין.

 

בנוסף כתבה הוועדה בהחלטתה, כי התוכנית נוגדת את תמ"מ 6 (תוכנית המתאר המחוזית לאזור זה). "התוכנית פוגעת ברציפות השטחים הפתוחים, במגוון הביולוגי ובמסדרון האקולוגי. התוכנית נמצאת בעמק בין רכסים לאבטין, בו בעלי החיים הנעים בשטחים החקלאיים מדרום לכביש 70 ומשם אל הכרמל. ביצוע התוכנית תפר רציפות השטחים הפתוחים ותגרום לסיכונן של אוכלוסיות אלו", לשון החלטת הוועדה.

 

כמו כן כתבה הוועדה כי אישור התוכנית יאפשר בנייה של מבנים בגובה 21 מטר בסמוך לבתי התושבים ויפגע בהם. בנוסף, התוכנית ביטלה שטח מאושר ל"שטח ספורט ונופש" ולא הציעה חלופה תכנונית במקומה והיא צפויה להעמיס על זיהום האוויר בתקופת הבנייה של אזור התעסוקה וכן תעמיס את האזור מבחינה תחבורתית.

 

עו"ד ענת בירן, המייצגת את תושבי רכסים: "טוב עשתה הוועדה שהחליטה לדחות את התכנית. אם הייתה מאושרת היה נגרם לתושבים ולשטחים הפתוחים נזק בלתי הפיך, זאת כאשר ישנן חלופות פוגעות פחות. גופים רבים התנגדו לתכנית, קולם נשמע, ואנו שמחים על התוצאה. אני מקווה שתקודמנה תוכניות אחרות הפותרות את בעיות התעסוקה באזור, מבלי ליצור בעיות אחרות חמורות בהרבה".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x