$
חדשות נדל"ן

חוק הודל"ים הוארך בשמונה חודשים

לבקשת ראש הממשלה ושר הפנים, האריכה ועדת הפנים והסביבה את תוקף החוק שנועד לזרז תהליכי תכנון ובנייה

ועדת הפנים והסביבה של הכנסת החליטה היום (ב') על הארכת תוקף חוק הוד"לים (ועדות דיור לאומי) לשמונה חודשים נוספים  בהתאם לבקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הפנים גדעון סער.

 

סגנית שר הפנים, ח"כ פאינה קירשנבאום, אמרה כי הוד"לים נועדו לתת מענה לנושא התכנון תוך קידום ואישור תוכניות והגדלת מלאי יחידות הדיור. "המטרה היתה שחרור צוואר הבקבוק התכנוני, ואכן ועדות אלה עמדו במשימתן ואישרו בזמן קצר 23 אלף יחידות דיור, ש-60% מהם בפריפריה", אמרה קירשנבאום.

 

עם זאת היא הוסיפה כי הוד"לים נותנות מענה לנושא התכנון בלבד, ולא לכלל בעיות הדיור במדינת ישראל. "נדרשת רפורמה שלמה שתיקח בחשבון פתרון כל החסמים, ביניהם תשתיות, תחבורה ותברואה", אמרה.

 

ח"כ דב חנין ח"כ דב חנין צילום: יריב כץ

 

ח"כ דב חנין אמר בהמשך כי "הממשלה ביזתה את חברי הכנסת. תביאו פתרונות דיור ואז נדבר על הארכת החוק". חנין הוסיף כי במבחן התוצאה השנתיים שבהן קיים חוק הווד"לים היו שנתיים של עליות מחירים, וכי מעבר לכך שהווד"לים לא קידמו תוכניות לדיור בר השגה, עצם קיומן מהווה פגיעה קשה בנורמות התכנוניות. "ניתן כאן הכשר להתפרעות תכנונית מופקרת ומסוכנת. הממשלה ביזתה את חברי הכנסת כשהבטיחה את החוק כפתרון לבעיית הדיור", הוסיף.

 

גם בחברה להגנת הטבע ראו בחומרה את ההחלטה על הארכת פעילות הוד"לים. איתמר בן דוד, מנהל תחום התכנון בחברה, אמר כי מדובר בהארכה של אחד מהאיומים הגדולים על הסביבה והחברה בישראל. "החוק, הקרוי 'האצת הבנייה למגורים', בעצם מהווה אחיזת עיניים של הממשלה על הציבור, מאחר והמלאי התכנוני של ישראל אינו הבעיה, כפי שהודתה סגנית השר פאינה קירשנבאום בדיון. יש מאות אלפי יחידות דיור שכבר אושרו בתוכניות, אבל הבעיה העיקרית היא החסמים העומדים בפני הוצאת התוכניות אל הפועל. במקום ועדות מיותרות ומזיקות, העוקפות את התכנון הראוי, המאוזן והאחראי, הגוזלות את משאבי המערכת התכנונית בכללותה, יש לחזק את מערכת התכנון הקיימת, ולמקד את מאמצי הממשלה בפתיחת החסמים למימושן של היחידות שכבר אושרו", אמר.

 

החוק אושר בכנסת באוגוסט2011 ולפיו הוקם מערך של ועדות תכנון הכולל ועדה ארצית ו-6 ועדות מחוזיות שמטרתן קידום תוכניות בנייה גדולות (מעל ל-200 יחידות דיור שמתוכננות על קרקע ש-80% ממנה בבעלות המדינה). החוק אפשר את הקמת המערך ל-18 חודשים והיה אמור להסתיים בינואר, אבל בגלל הבחירות נדחה באופן אוטומטי ב-90 יום נוספים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x