$
חדשות נדל"ן

בנצי ליברמן: "מחירי הדירות יירדו כי תהיה הצפה של השוק בקרקעות"

ראש מינהל מקרקעי ישראל: "מחיר קרקע בראש העין הוא 250 אלף שקל, אך מחיר הדירה הוא 1.2 מיליון שקל; אם אני אוזיל את הקרקע - זה מה שיעזור?"

אופיר דור 15:1210.04.13

"בתקשורת יש בורות גדולה בכל הנוגע להשפעת מחיר הקרקעות על מחירי הדיור", אמר היום (ד') בנצי ליברמן ראש מינהל מקרקעי ישראל. "מחיר קרקע בראש העין הוא 250 אלף שקל, אך מחיר הדירה הוא 1.2 מיליון שקל". הוא הוסיף: "אם אני אוזיל את הקרקע זה מה שיעזור? מדובר במוצר משוקלל". הדברים נאמרו בוועידת איגוד הגזברים ברשויות המקומיות.

לדברי ליברמן, "גם לקרקעות ששווקו על ידי המינהל אין תמיד היתרי בנייה בגלל לוח הזמנים של בניית מחלפים על ידי משרד התחבורה. שר השיכון הקודם אריאל אטיאס שיווק כמויות שיא של קרקעות, אבל אם הקמת התשתיות לא מבוצעת במקביל אז זה לא עוזר לשום דבר. גם אם אמסור את הקרקע בחינם לא יירדו המחירים כי אין היתרי בנייה ויהיו רק עוד שנים והעיכוב הזה עולה הרבה כסף ליזמים".

 

קרקע מיועדת לבנייה. "בורות גדולה בכל הנוגע להשפעת מחיר הקרקעות" קרקע מיועדת לבנייה. "בורות גדולה בכל הנוגע להשפעת מחיר הקרקעות" צילום: אוראל כהן

 

ליברמן טען כי "ראשי הרשויות משחקים בהיתרי בנייה. כל עוד יש חסמים של מים, ביוב ותחבורה אז לא יהיו היתרי בנייה וכיום יש כמות גדולה מהממוצע של קרקעות בלי היתר בנייה".

 

עם זאת, ליברמן הדגיש שהוא משוכנע כי "מחירי הדירות יירדו כי תהיה הצפה של השוק בקרקעות. במשך שנים מ-2005 לא תכננו במרכז הארץ". זאת, לדבריו, משום שהממשלה רצתה שאנשים יעברו לפריפריה. כשהממשלה רצתה לשוב לבנות במרכז, לקח לה שנים לתכנן מחדש, כך אמר.

 

לדבריו, "המינהל משתף פעולה עם הרשויות המקומיות ויחד אנחנו בונים תוכנית לשווק קרקעות כדי שלא יהיו ויכוחים והרשויות יקדמו את זה במהרה בוועדות. 7,000 יחידות במרכז הארץ תקועות בגלל ביוב ומים וזאת אחריות של הרשויות המקומיות". הוא פנה לגזברים ואמר "אתם לא מתאמצים בגלל ויכוחים בין רשויות מקומיות על מי משלם על מה. אם זה לא ייפתר תהיה רגולציה קשה".

 

בנוגע לרפורמה שהוא יוזם בתוך המינהל אמר ליברמן כי "היום אין לוח זמנים לטיפול בתיקים במינהל וגם אני צריך לחכות 48 שעות עד שאני מקבל תיק כלשהו שביקשתי. מהיום יהיה לתיק תמיד אחראי ויהיה מעקב. היום אנשים באים למינהל בעיקר כדי לשאול איפה התיק. אתם צודקים בזה שאין שקיפות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x