$
חדשות נדל"ן

הלמ"ס: ירידה של 6% בביקוש לדירות חדשות

על פי הנתונים שפורסמו, חלה ירידה בכמות המבוקשת של דירות חדשות, עם זאת מבט נוסף בנתונים מצביע כי מספר הדירות שנמכרו על ידי הקבלנים עלה ב-24.5% והירידה הדרמטית נרשמה בשל ירידה ביוזמות של קבוצות רכישה

נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסמו היום (ה') מעידים על ירידה של 6% בכמות המבוקשת של דירות חדשות בחודש ינואר-פברואר 2013, בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד ועל ירידה של כ-2% בהשוואה לחודשים נובמבר-דצמבר 2012.

לכאורה, אם מתייחסים לנתון זה מבלי לפרק את מרכיביו ניתן להסיק כי הביקוש לדירות חדשות ירד ובעקבות ירידה זו אנו צפויים לחזות גם בירידה במחירי הדירות החדשות בהמשך השנה. עם זאת מבט נוסף בנתונים מראה על מגמה הפוכה לגמרי.

 

שכונת מגורים בבנייה (ארכיון) שכונת מגורים בבנייה (ארכיון) צילום: אוראל כהן

 

וזהו הההסבר: הכמות המבוקשת של דירות חדשות על פי הלמ"ס מורכבת מדירות חדשות שעומדות בשוק למכירה על ידי הקבלנים ודירות חדשות שנבנות שלא למטרות מכירה (אלא לשימוש עצמי בפרויקטים כמו בנה ביתך, קבוצות רכישה או דירות שנבנות למטרות השכרה). מספר הדירות שנבנו שלא למטרות מכירה אכן ירד בשיעור דרמטי של כ-34.3% מתחילת 2012 לתחילת 2013, אך מאידך באותה התקופה מספר הדירות החדשות שנמכרו על ידי הקבלנים עלה באופן משמעותי בכ-24.5% . הנתון המשוכלל אמנם מעיד על ירידה אבל בפועל הוא אינו מעיד על הגדלת היצע הדירות החדשות בשוק או על שינוי מגמה שעשוי להשפיע על מי שמחפש לרכוש דירה חדשה מקבלן, כל שכן לא על ירידת מחירים. את הירידה במספר הדירות החדשות שנבנו לא למטרת מכירה ניתן להסביר בפגיעה הקשה שספגו קבוצות הרכישה עם הטלת חוקים והגבלות חדשות בשנה שעברה שבאה לידי ביטוי בנתונים השנה.

 

פרויקט בנייה למגורים ברחובהירקון בת"א פרויקט בנייה למגורים ברחובהירקון בת"א צילום: דוד הכהן

 

הירידות החדות ביותר במספר הדירות החדשות המכורות נרשמו במחוז הצפון בשיעור של כ-25%. במחוז חיפה נרשמה ירידה של 19%, במחוז ירושלים כ-12%, במחוזות תל אביב והדרום כ-6% ובמחוז מרכז 2%.

 

מהנתונים עולה כי היצע הדירות החדשות שעומדות למכירה הולך ומתדלדל: מספר הדירות החדשות שנותרו למכירה בסוף פברואר 2012 עמד על 20,670 והיה נמוך בכ-4.5% מזה שנרשם בסוף פברואר 2012. מכלל הדירות החדשות, שנותרו למכירה, כ-39% מוצעות למכירה במחוז המרכז, כ-17% במחוז תל אביב, כ-14% במחוז הדרום, כ-13% במחוז ירושלים, כ-10% במחוז חיפה וכ-5% במחוז הצפון.

 

בענף הנדל"ן לא הופתעו מהנתונים שפרסם הלמ"ס אך התריעו כי מדובר בנתונים המצביעים על עליות נוספות במחירי הדירות. יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס, מסר בתגובה: "אנו רואים היום את תוצאת אוזלת היד של הגורמים שאמורים להגביר את היצע הדירות בישראל, ובאותה העת להשכיל ולעודד את הענף, במקום לדכא אותו. המגמה שמתפתחת מדאיגה ביותר, מאחר שבעוד שאת הריבוי הטבעי בישראל לא ניתן לדכא ואף צריך לעודד, את שוק הדירות מהצד השני אפשר גם אפשר לדכא, ואת זאת עשתה הממשלה לאורך כל השנה האחרונה בהצלחה רבה. התוצאה, כצפוי, אינה ירידת מחירים, בשל הביקוש הקשיח. התוצאה היא יציבות במחירים עם נטייה לעליות קלות וצמצום ההיצע, שרק יגביר את יחסי הביקוש. באם לא תטופלנה הסוגיות הבוערות של בנייה להשכרה, התחדשות עירונית, והקלות משמעותיות בנושאי מיסוי נדל"ן, אשראי לבנייה וכוח אדם, המצב רק ילך ויחמיר. לפני כשבועיים התבטא שר הבינוי והשיכון החדש ואמר ברוב הגינותו שאין לצפות לשינוי דרמתי בשנת 2013. אנו מבקשים להזהיר את השר שאם לא יטופלו הסוגיות שצוינו, המצב בשנת 2013 לא רק שיישאר ללא שינוי, אלא רק ילך ויורע משמעותית".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x