$
חדשות נדל"ן

רוצים וילה בזול? בגולן הקרקע בחינם, רק תבואו

ברמת הגולן, בגבול לבנון, בעוטף עזה ובנגב מחלקת המדינה קרקע בחינם, אבל מחיר הפיתוח יכול להגיע ל-100 אלף שקל ליח"ד. בינתיים אין קופצים רבים על המציאה והסיבה העיקרית לדברי ראש מועצת קצרין: "המחסור החמור בתעסוקה איכותית"

מאור שלום סויסה 08:2401.04.13

שר השיכון החדש, אורי אריאל אמר לאחרונה בוועידת "כלכליסט" כי "מי שאין לו כסף לא יכול גם לבקש לגור במרכז וגם ליילל כמה זה יקר". האם מעבר לפריפריה הוא המהלך הנכון עבור זוגות צעירים? "כלכליסט" יצא לחפש דירה. 

בכמה מקומות בארץ ניתן לקבל שטח לבניית בית צמוד קרקע בחינם. בין היתר ניתן למצוא שטח שכזה ברמת הגולן, בגבול לבנון, בעוטף עזה ובנגב.

 


 

ברמת הגולן מחזקים את דבריו של אריאל, אך מזכירים כי מחיר הבית הוא לא הבעיה היחידה. "אני שמח על דבריו של שר השיכון", אומר אלי מלכה, ראש המועצה האזורית גולן. "החיים בפריפריה ובמיוחד כאן ברמת הגולן הרבה יותר רגועים וטובים. אני לא מבין איך כל הנושא של 'בנה ביתך' על קרקע במחיר אפס לא תופס תאוצה".

 

סמי בר לב, ראש מועצת קצרין, מוסיף כי "הקרקע היא במכרז של מינהל מקרקעי ישראל והיא לא תמיד בחינם. יש גם תושבים ששילמו מעל 100 אלף שקל עבורה".

 

חד נס. "החיים יותר רגועים" חד נס. "החיים יותר רגועים" צילום: מאור שלום סויסה

 

בר לב ספקן לגבי מעבר של תושבים מהמרכז לפריפריה. "הבעיה היא לא מחיר הקרקע או הבית, המחסור החמור בתעסוקה איכותית כאן הוא החסם העיקרי".

 

על האיום הביטחוני בגבול סוריה והתפוררות משטר אסד אומר בר לב: "אנחנו לא מודאגים, אנחנו במרחק של 10 ק"מ קו אווירי מהגבול הסורי, כל הפצמ"רים והיריות לא מגיעים לכאן".

 

קצרין. לא מודאגים מהמצב בסוריה קצרין. לא מודאגים מהמצב בסוריה צילום: מאור שלום סויסה

 

מלכה מוסיף: "לא נוח לי לומר, אבל במקרה של הידרדרות היחסים בין סוריה לישראל - הסכנה היא דווקא כלפי יישובי המרכז. על כל הגבולות במדינה ישנם היום איומים בטחוניים, וגם כאן הגבול שהיה עד לאחרונה הכי שקט במדינת ישראל".

 

מלכה ובר לב קוראים לאזרחי המדינה להגיע ולגור ברמת הגולן. בקצרין אף החלו בבנייה של 100 יחידות דיור בפרויקט ייעודי עבור בני 50 ומעלה. בר לב מדגיש כי הפרויקט מיועד עבור אנשים ש"שכבר עשו קריירה", ומצבם הכלכלי טוב.

 

מזל טוב זכיתם בקרקע! עכשיו הכשירו את השטח לבנייה

 

ההליך מתחיל בקצאות שטחים לבנייה עבור כל יישוב ומועצה מקומית מהיצע הקרקעות של המינהל. המועצה המקומית מפרסמת מכרז לקרקעות של חצי דונם עד דונם בתחומי היישובים השונים החל מהמחיר החלומי של אפס שקלים ומעלה. בגלל שמדובר בהליך של מכרז, מחיר הקרקע ייקבע בהתאם למספר ההצעות. לרוב באזורים אלה ההיצע בהרבה מהביקושים, ובדרך כלל רק מתמודד אחד ניגש לכל מכרז על יחידת קרקע.

 

מזל טוב זכיתם בקרקע! עכשיו יש להכשיר את השטח לבנייה. מחיר הפיתוח יכול להגיע גם ל-100 אלף שקל עבור יחידת דיור שמועברים למועצה האזורית ובהתאם לתנאיה. לאחר שלב הפיתוח, שיכול לארוך גם שנה (הכל תלוי בסחבת ובבירוקרטיה) תוכלו להתחיל בהקמת בית החלומות שלכם.

 

חשוב לציין, כי מרגע הזכייה בקרקע יימשך תהליך הבנייה והאכלוס 36 חודשים. בנוסף, הנכס ישמש ב-5 השנים הראשונות אך ורק למגורי הבעלים. אח"כ ניתן להשכירו.

 

אם תרצו תוכלו להקים בשטח גם צימרים. בפסח לדוגמא תפוסת הצימרים ברמת הגולן עלתה על 95%.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x