$
ועידת הנדל"ן 2013

ועידת הנדל"ן

דורי סגל: "המגמה החשובה עכשיו בצפון אמריקה היא החזרה לערים"

סגן יו"ר גזית גלוב בוועידת הנדל"ן של "כלכליסט": "אנחנו נמצאים בלמעלה מ-20 מדינות בעולם עם 600 נכסים בהיקף של 77.4 מיליארד שקל"

דותן לוי 14:4819.03.13

"שמעתי שבארה"ב הולכים להשתמש ביזמי נדל"ן כעכברי מעבדה, כי יש הרבה מהם, לא נקשרים אליהם ויזמי נדל"ן מוכנים לעשות דברים שאפילו עכברי מעבדה לא מוכנים לעשות" - כך אמר דורי סגל, סגן יו"ר גזית גלוב בוועידת הנדל"ן 2013 של "כלכליסט".

 

סגל התייחס לשוק בצפון אמריקה ואמר כי לא ניתן להתייחס אליו כמקשה אחת לאור ריבוי הנכסים והסוגים שלהם. "אנחנו יודעים שמדדי המניות נמצאים בשיא והתפוסה בניו יורק ובוושינגטון היא מעל 90% ובנכסי הפריים מעל 95%. אנחנו מזהים מגמה של חזרה לתוך הערים. השוק מתחיל לחזור לעצמו אבל זה שונה מאוד בין המדינות. בדטרויט העירייה לקראת פשיטת רגל כי יש אנשים שעזבו את הנכסים ויש נכסים שאפילו אם תשלם עליהם אפס דולרים זה יהיה הרבה כסף. לעומת זאת, בניו יורק נמכר מגדל GM למשקיע סיני לפי שווי של 3.4 מיליארד דולר וסך הגיוסים בשנה האחרונה היה 73 מיליארד דולר כך שבסך הכל יש מדינות שמצבן מצוין".

 


 

בהמשך התייחס דורי למצבה ופעילותה של גזית גלוב, "אנחנו נמצאים בלמעלה מ-20 מדינות בעולם עם 600 נכסים בהיקף של 77.4 מיליארד שקל. חיים כצמן הסביר לי שצריך לעבור את השנה ה-30 בעסק שלנו ואחר כך זה נהיה לא רע. מבין השווקים, השוק הקנדי מאד חביב עלינו ואנחנו נמצאים בו בצורה דומיננטית".

 

על עתיד ההשקעות של החברה אמר סגל, כי המגמה הבסיסית הכי חשובה שמזהים בימים אלה בחברה ל-5-3 השנים הקרובות היא חזרה לערים וגידול של האוכלוסיה שם, "אנחנו מזהים גידול של 2.6 מיליארד איש באזורים האורבניים בתוך מרכזי הערים וזו המגמה הכי חשובה כרגע בנדל"ן. אנחנו נכנסים לאזורים שבהם אנחנו חושבים שאנחנו צריכים להיות ב-20 שנה הבאות ורכשנו בצפון אמריקה נכסים בהיקף של ב-4.3 מיליארד דולר ב-3 השנים האחרונות, לעומת זאת מכרנו נכסים בהיקף של 1.2 מיליארד דולר.

 

סגל בוועידה. לדבריו, בעסקי הנדל"ן צריך לחשוב עשר שנים קדימה סגל בוועידה. לדבריו, בעסקי הנדל"ן צריך לחשוב עשר שנים קדימה צילום: נמרוד גליקמן

 

"גם לחברות קטנות יש סיכוי להצליח"

 

"כיוון שהנדל"ן הוא עסק שנע לאט וקשה לשנות אותו זה עסק לטווח הארוך ולכן חשוב לראות גם 10 שנים קדימה, יש מקרים שאתה לא רוצה לאותת לאחרים על כל שינוי. אנחנו מזהים לא פעם נכסים גרועים באזורים טובים שצריך לשפץ אותם לאחר הרכישה ולכן ההזדמנות הגדולה ביותר בעסק שלנו היא בנכסים הקיימים ובמיקסום הביצועים שלהם. רכשנו למשל נכס בטורנטו שהיה מפעל נטוש והרוס והיום עובד בצורה מדהימה".

 

לגבי מצבן הפיננסי של החברות הבנות בצפון אמריקה אמר סגל, "יש לנו כ-4.5 מיליארד דולר חוב שזה יחס הרבה יותר נמוך מזה שהיה לנו כשהיינו כחברה קטנה. כחברה גדולה אתה חייב לפתח שמרנות פיננסית, הגודל הוא טוב ברמה התפעולית אבל קשה יותר לנהל משברים כחברה גדולה. כצמן אומר לנו את זה 5 פעמים ביום. בשנת 1990 קנינו את הנכס הראשון ומאז התפתחנו. כלומר, גם לחברות קטנות יש סיכוי להצליח אבל צריך לעבור את 25 השנים הראשונות. התשואה השנתית שלנו משנת 200 עומדת על 18% ויש אלינו המון הערכה מהגופים המקומיים בחו"ל".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x