$
ועידת הנדל"ן 2013

ועידת הנדל"ן

יחימוביץ': "מעמד הביניים מוצא את עצמו במסלול התרסקות עם תשלומי המשכנתא"

יו"ר האופוזיציה בוועידת הנדל"ן של "כלכליסט": "הכשלון החרוץ ביותר של נתניהו בשנים האחרונות הוא בתחום הבינוי והשיכון. זוג צעיר צריך 130 משכורות כדי לרכוש דירה"

מיקי פלד 10:4419.03.13

"מעמד הביניים הקלאסי מוצא את עצמו, בלי הגזמה, במסלול התרסקות אובדני עם תשלומי המשכנתא. האינפלציה שתעלה בשנים הקרובות והריבית שבטוח תעלה הם סכנה ממשית שהחזר משכנתא חודשי של שליש מההכנסה יכפיל את עצמו או אפילו ישלש את עצמו בתוך שנים. זו הסכנה האמיתית וזו הפצצה המתקתקת וזו הבועה האמיתית בנדל"ן", כך אמרה הבוקר ראש האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ', בוועידת הנדל"ן 2013 של "כלכליסט". לדבריה, "לא מדובר בבועת נדל"ן במובן של ספרד, אלא בהתרסקות משקי הבית הישראלים. כאן הבועה האמיתית והסכנה האמיתית".

 


 

"הכשלון החרוץ ביותר של נתניהו בשנים האחרונות הוא בתחום הבינוי והשיכון. מחירי הדירות עלו ב-4 השנים האחרונות ב-48%, זו נקודה ראויה לציון באופן מיוחד. כדי לרכוש דירה יש נתון אמנם מעט פופוליסטי אבל שנותן מידה והוא שזוג צעיר צריך 130 משכורות והתפיסה הכלכלית של נתניהו תפגע ביכולת להוריד את המחיר כי היא משאירה את תחום הבינוי והשיכון לכוחות השוק. ברגע שהכל פתוח לכוחות השוק אז גם האינטרסים הם שקובעים בסופו של דבר מה יקרה. יש הרבה מאוד אינטרסים והרבה מאוד גורמים שלא מעוניינים שמחירי הדירות ירדו. זו עובדה".

 

שלי  יחימוביץ' שלי יחימוביץ' צילום: נמרוד גליקמן

 

לדברי יחימוביץ' מדובר בארבעה גופים: "יש קודם כל את הבנקים שנותנים משכנתאות ומעוניינים ששווי הנכס המשועבד יהיה גבוה. יש את המשקיעים שקונים דירה שנייה או חמישית. השלישית אלו חברות הנדל"ן שמחזיקות מלאי עצום של קרקעות ולא בונות כי הן יודעות שהמחירים עוד יעלו, בניגוד לכל התחזיות, ולכן הן דוגרות על הקרקעות הללו והרביעי הוא בנק ישראל שדואג לשיטתו ליציבות הפיננסית. התוצאה היא שהפער בין יכולת ההשתכרות של זוג צעיר ממוצע, מעמד ביניים קלאסי, לבין היכולת לאותו זוג להביא את ההון הראשוני וגם לעמוד בהחזרי המשכנתא החודשיים הולך וגדל כל הזמן".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x