$
חדשות נדל"ן

בעקבות הגבלות בנק ישראל: ירידה ברכישת דירות על ידי זוגות צעירים

לפי נתוני האוצר לרבעון הרביעי, מספר הדירות שנרכשו על ידי זוגות צעירים ירד ב-1.2%. במקביל חלה עלייה ברכישה של משפרי דיור

דותן לוי 12:1912.03.13

הצעדים שנקט בנק ישראל בחודש אוקטובר האחרון בתחום המשכנתאות השפיעו באופן ישיר על משקלם של הזוגות הצעירים (זוגות אשר עבורם מדובר ברכישת דירה ראשונה – ללא קשר לגילם) בכלל העסקאות לרכישת דירות במשק.

 

לפי נתוני משרד האוצר לרבעון הרביעי של שנת 2012, נרכשו כ-11 אלפי דירות על ידי זוגות צעירים, ירידה של 1.2% בהשוואה לרבעון הקודם לאחר עלייה רצופה בשיעור מצטבר של 41% בשלושת הרבעונים הקודמים. בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, אשר עמד בצל המחאה החברתית, נרשמה עליה חדה של 39%.

 

כמו כן משקל הזוגות הצעירים בסך העסקאות ירד ל-38.6% לאחר שלושה רבעונים רצופים של יציבות, שבהם עמד משקלם על כ-41%. הירידה במשקל הזוגות הצעירים בסך העסקאות חלה במקביל לעלייה משמעותית במשקל משפרי הדיור - לראשונה בשנתיים האחרונות משקלם בשוק השתווה.

 

אזור השפלה הוביל את הירידה ברכישת דירות על ידי זוגות צעירים עם ירידה של 22%, לאחר עלייה חדה של 26% ברבעון השלישי, ומשקל הזוגות הצעירים בסך העסקאות באזור זה ירד לשיעור של 32% בלבד לעומת משקל של 43% ברבעון הקודם. מנגד, משקל משפרי הדיור באזור השפלה עלה ב-0.9% לשיעור של 48% מסך העסקאות, השיעור הגבוה ביותר בהשוואה ארצית. 

 

הירידה החדה ברכישת דירות על ידי זוגות צעירים באזור השפלה קוזזה באופן חלקי על ידי עלייה חדה של 23% ברכישות הזוגות הצעירים באזור חיפה. סך הדירות שרכשו זוגות צעירים באזור חיפה ברבעון הרביעי עמד על 1,700 דירות, הכמות הגבוהה ביותר בהשוואה ארצית והכמות הגבוהה ביותר של רכישת דירות על ידי זוגות צעירים באזור זה בשנתיים האחרונות. במשרד האוצר הסבירו כי ייתכן שמחירי הדירות הנמוכים יחסית באזור חיפה, בשילוב מגבלות בנק ישראל, הביאו להסטה חלקית של הביקושים של הזוגות הצעירים לאזור זה.

 

למרות הגבלות בנק ישראל, אשר חייבו את המשקיעים להביא מהבית כ-50% משווי הדירה, העלייה בהיקף הרכישות של המשקיעים לא נבלמה, וברבעון הרביעי נרשמה עלייה מתונה של 3% במספר הדירות שנרכשו להשקעה, לאחר עלייה של כ-13% ברבעון הקודם. באזור ת"א נרשמה ירידה חדה ברכישות המשקיעים, ומנגד באזורי הפריפריה נרשמו עליות משמעותיות. בסך הכל נרכשו כ-6,600 דירות על ידי משקיעים.

 

מספר הדירות שמכרו משקיעים ברבעון הרביעי של 2012 עמד על כ-4,300 דירות - עלייה של 12% בהשוואה לרבעון הקודם. שיעור זה כפול משיעור הגידול בסך הדירות שנמכרו באותה התקופה, אולם נמוך משמעותית בהשוואה לגידול במכירות המשקיעים ברבעון השלישי (לעומת השני).  

 

חיפה. האזור מבוקש בקרב זוגות צעירים חיפה. האזור מבוקש בקרב זוגות צעירים צילום: אלעד גרשגורן

 

זינוק ברכישות בחדרה

 

ברבעון הרביעי של 2012 נרכשו כ-28.6 אלף דירות, עלייה של כ-5% בהשוואה לרבעון הקודם. זהו שיעור עלייה מתון יחסית לזה שנרשם בשני הרבעונים הקודמים. בהשוואה לרבעון הרביעי אשתקד נרשמה עלייה חדה של 52%, אולם במשרד האוצר מציינים כי כמות העסקאות ברבעון הרביעי אשתקד היתה נמוכה במיוחד על רקע פרוץ המחאה החברתית.

 

במהלך הרבעון הרביעי נרכשו 22.2 אלף דירות מיד שנייה, עלייה של 6% בהשוואה לרבעון הקודם. ההיקף הגדול ביותר נרכש בחיפה, כ-3,600 דירות, ולאחר מכן ברחובות – 3,409 דירות. הזינוק החד ביותר בהיקף רכישת הדירות מיד שנייה נרשם בחדרה - 31.5% לעומת הרבעון הקודם, ואחריה בחיפה – 12.1%. ירידות בהיקפי הרכישות של דירות מיד שנייה נרשמו ברחובות (1%) ובתל אביב (2%).

 

במקביל, מספר הדירות החדשות שנרכשו ברבעון זה עמד על 6,357 דירות, עלייה של 3% לעומת הרבעון הקודם וזינוק של 74.9% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. ברחובות נמכר המספר הגבוה ביותר של יחידות דיור – 1,604, המשקף עלייה של 16% בהשוואה לרבעון הקודם, ואחריה בחיפה - 831. הזינוק המשמעותי ביותר באחוזים נרשם בטבריה (88%), אך מדובר בהיקפים נמוכים של עשרות יחידות דיור. בערים באר שבע, נתניה וחדרה חלו ירידות בהיקף הרכישות בהשוואה לרבעון הקודם בשיעור של 19.3%, 18.2% ו-14.1% בהתאמה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x