$
חדשות נדל"ן

אגודת הסופרים סירבה למכור קרקע בת"א ב־30 מיליון שקל

כך עולה מתביעה שהגיש עו"ד שליווה את המו"מ בין האגודה המצויה בחובות של מיליוני שקלים לבין כמה חברות בנוגע לשטח ברחוב קפלן בתל אביב. ההצעה משקפת מחיר של 1.6 מיליון שקל עבור קרקע לדירה

דותן לוי 08:1321.02.13

אגודת הסופרים קיבלה הצעות בהיקף של 30 מיליון שקל אשר לא מומשו על ידיה למכירת הקרקע שבבעלותה ברחוב קפלן 6 בתל אביב, כך עולה מכתב תביעה שהוגש על ידי עו"ד יוסף תמיר שייצג את האגודה בהליך המשא ומתן. מדובר בהצעה המשקפת שווי של 1.6 מיליון שקל עבור קרקע לדירה.

 

מבנה האגודה, "בית הסופר", נמצא בסמוך לקרקע, אך מדובר במבנה לשימור שלא ניתן לבנות עליו. האגודה נמצאת בחובות בהיקף מיליוני שקלים לעיריית תל אביב ולמינהל מקרקעי ישראל בגין אי־תשלום דמי חכירה, ולכן ביקשה לממש את הקרקע אשר עליה ניתן היה להקים בניין בן כ־18 דירות.

 

בית הסופר ברחוב קפלן בתל אביב בית הסופר ברחוב קפלן בתל אביב צילום: אוראל כהן

 

בעבר נחשף ב"כלכליסט" כי אגודת הסופרים העלתה אפשרות נוספת לפרויקט נדל"ן משותף עם אגודת העיתונאים היושבת במבנה סמוך, אך באגודת העיתונאים סירבו לפרויקט.

 

תמיר הגיש את התביעה מכיוון שלטענתו האגודה הדירה את רגליו מניהול העסקה הנרקמת ולא שילמה לו את שכר הטרחה המגיע לו. במקביל, בעקבות בקשה שהגיש, הטיל בית משפט השלום צו עיקול על נכסי האגודה בגובה של 540 אלף שקל.

 

לטענת תמיר, במשך שנים "זגזגה" אגודת הסופרים בין משרדי עורכי דין שונים מבלי לשלם על השירותים שקיבלה. לטענתו, בשנת 1999 פנתה האגודה למשרד גורניצקי, ושכרה את שירותיו כדי שיטפל בעסקה. בינואר 2007 החליטה האגודה כי היא אינה שבעת רצון מהייצוג של משרד גורניצקי, וביקשה להעבירו אליו. עם זאת, באוקטובר 2007 החליטה האגודה להפסיק גם את ייצוגו בלא שום נימוק ראוי, והחזירה את הייצוג למשרד גורניצקי. בספטמבר 2010 החליטה האגודה, בשנית, להפסיק את הייצוג של משרד גורניצקי, ומנכ"ל האגודה שב וביקש מעו"ד תמיר לייצג אותה, תוך שהוא מתנצל על הפסקת הייצוג הקודמת.

 

חודש לאחר מכן, באוקטובר 2010, נחתם בין הצדדים הסכם שכר טרחה הקובע כי שכרו יעמוד על 1.5% משווי העסקה. לטענתו, הוסיפו להסכם סעיף ולפיו אם האגודה תפסיק שוב את הייצוג מיוזמתה לפני חתימת העסקה, שכר הטרחה בגובה 1.5% בתוספת מע"מ יועמד לפירעון מיידי.

 

על פי התביעה, במשך קרוב לשנתיים טיפל תמיר בעסקה עד שהצליח להביא כמה הצעות לקרקע בהיקף של 30 מיליון שקל. לטענת תמיר, ההגעה למתווה העסקה היתה מורכבת במיוחד וכללה את הסדרת חובות האגודה למינהל, שיפוץ ושיקום בית הסופר, גיבוש לוחות זמנים וטיפול בסוגיית המיסוי. כמו כן נדרש להגיע לפתרונות אפשריים עם עיריית תל אביב, שלטענתו הקשתה על הבנייה במקום. ביולי 2011 מונה מנכ"ל חדש לאגודה, ולטענתו כמה חודשים

לאחר מכן הפרה האגודה את ההסכם עמו ובחרה להעביר את הטיפול בעסקה לעורך דין אחר.

 

לדברי עו"ד חיים עדיני המייצג את האגודה, "התביעה התקבלה רק עתה ועדיין לא הגשנו את כתב ההגנה, לכן הדבר היחיד שנוכל לומר כרגע הוא שהאגודה מכחישה את התביעה ויש לנו השגות בנושא". בנוגע לעסקה אמר עדיני כי מדובר בעסקה מורכבת במיוחד אשר לא יצאה אל הפועל מסיבות רבות, אך בעיקר על רקע שיקול כלכלי לאור הדרישה הכספית של מינהל מקרקעי ישראל. "העסקה לא היתה בשלה, ולא הותירה לאגודה כסף לשפץ את המבנה ולהשאיר לה סכום שיאפשר לה גם לחיות. העסקה לא מכסה את החובות, ולכן צריך לרקום עסקה אחרת שתורכב באופן שונה מבחינת המיסוי ועוד".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x