שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן עולמי

שוק הדיור האמריקאי מתחזק: עליות מחירים ב-46 מדינות

מחירי הבתים בארה"ב רשמו בדצמבר את העלייה הגדולה ביותר מאז 2006. נשיא קורלוג'יק: "כל הסימנים מעידים על כך שמגמת השיפור רק תימשך". השיעור הגבוה ביותר של בתים מעוקלים נרשם בפלורידה ואחריה ניו ג'רזי וניו יורק

סוכנויות הידיעות 20:3306.02.13

מחירי הבתים בארה"ב עלו זה החודש העשירי ברציפות בדצמבר והציגו את העלייה הגדולה ביותר זה שש שנים - כך לפי נתונים שפרסמה אתמול סוכנות קורלוג'יק.

 

מדד מחירי הבתים של קורלוג'יק עלה ב־0.4% לעומת החודש הקודם והוסיף 8.3% לעומת דצמבר 2011. הקפיצה השנתית היתה הגדולה ביותר במדד זה מאז מאי 2006. מחירי הבתים, בנטרול מכירות של בתים מעוקלים, רשמו עלייה של 7.5% בחישוב שנתי ושל 0.9% בהשוואה לחודש הקודם.

 

עתה, בתום קרוב לשנה של עליות יציבות במחירי הבתים ברוב מדינות ארה"ב, גדלה והולכת האופטימיות בקרב אנליסטים לגבי התייצבותו של שוק הדיור האמריקאי ועלייתו על דרך המלך להתאוששות, לאחר פגיעתם הקשה של המשבר הפיננסי והמיתון.

 

פניקס, אריזונה פניקס, אריזונה צילום: cc by MPR529

 

"אנחנו נכנסים ל־2013 כאשר מחירי הבתים נמצאים במגמת התאוששות", אמר לסוכנות רויטרס אנאנד נלאתמבי, נשיא ומנכ"ל קורלוג'יק. "המגמה של העלייה במחירי הבתים ב־2012 נרשמה ב־46 מתוך 50 המדינות. כל הסימנים מעידים על כך שמגמת השיפור בשוק הדיור האמריקאי רק תימשך", ציין.

 

עם זאת, עדיין קיימים פערים משמעותיים בקצב ההתאוששות בין מדינות שונות בארה"ב, המשקפים את ההשפעה המגוונת שהיתה למיתון על מחירי הבתים באזורים השונים. חמש המדינות שנהנו מהייסוף הרב ביותר במחירי הבתים, בשקלול מכירת בתים מעוקלים, היו אריזונה, נבאדה, איידהו, קליפורניה והוואי, שבהן עלו המחירים בשיעור מרשים של בין 12.5% ל־20.2%. ארבע המדינות שבהן נרשמו ירידות מחירים היו: דלאוור, אילינוי, ניו ג'רזי ופנסילבניה.

 

 

נתוני קורלוג'יק משלימים את העליות שדווחו בשבוע שעבר לפי מדד S&P קייס שילר, הסוקר 20 אזורי מטרופולין ברחבי ארה"ב. לפי המדד נרשמו עליות במחירי הבתים בארה"ב בנובמבר, זה החודש העשירי ברציפות. כמו כן הראה המדד את העלייה השנתית הגדולה ביותר מאז אוגוסט 2006.

 

גם מגמת העיקולים בשוק הבתים למגורים בארה"ב נמצאת בירידה. בדצמבר 2012 נרשמה צניחה של 21% בהיקף העיקולים לעומת החודש המקביל ב־2011. בשנת 2012 כולה צנח היקף העיקולים ב־36% משיא של 2.9 מיליון עיקולים ב־2010.

 

לפי נתוני קורלוג'יק שפורסמו ב־1 בפברואר, חמש המדינות עם המספר הגבוה ביותר של הליכי עיקול שהסתיימו בדצמבר 2012 היו: קליפורניה, פלורידה, מישיגן, טקסס וג'ורג'יה. מספר הבתים המעוקלים בחודש זה נע בין 100 אלף בקליפורניה ל־49 אלף בג'ורג'יה. המדינות שבהן שיעור הבתים המעוקלים הוא הגבוה ביותר מבין הממושכנים הן פלורידה, ניו ג'רזי, ניו יורק, נבאדה ואילינוי, עם שיעורים של בין 10.1% בפלורידה, שבה עוקלו 98 אלף בתים בדצמבר, ל־4.5% באילינוי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x