$
חדשות נדל"ן

שמאי מאשים: ענבל אור נישלה אותי מחלקי בפרויקט משותף

ברוך סער טוען כי אור פעלה מאחורי גבו ורכשה את הנכס לבדה. אור: מדובר בתביעה מופרכת

יצחק דנון 07:4730.01.13

שמאי מקרקעין מתל אביב מאשים את יזמית הנדל"ן ענבל אור בתרגיל עוקץ, שלטענתו נישל אותו מחלקו בפרויקט במרכז רמת גן. ברוך סער, כלכלן ושמאי מקרקעין העוסק במיזמים בתחום הנדל"ן, הגיש לבית המשפט המחוזי בת"א עתירה נגד אור, ובה הוא טוען כי מ־2006 ועד היום קיימת שותפות עסקית בתחום הנדל"ן בינו לבין אור בפרויקטי נדל"ן.  

לדבריו, במהלך 2006 פנתה אליו אור בהצעה לארגן קבוצת קונים ולנהל פרויקט בניית בניין חדש למגורים ברחוב שינקין בת"א, תוך שהציגה עצמה כבעלת הידע, היכולת הכלכלית והכישורים לארגן קבוצת רכישה לבניית הפרויקט וניהולו.

 

סער טוען כי על יסוד מצגים אלה נוצרה יזמות עסקית והתקשרות בינו לבין אור, הפרויקט יצא לדרך ובניית הבניין הסתיימה. באותה שנה יצרו סער ואור התקשרות דומה באופייה, ועל פיה רכשו זכויות במקרקעין ברחוב בוגרשוב בת"א שאף הוא פרויקט שיזם סער, שהוא בעל זכויות במקרקעין עם אור. סער מציין כי השותפות בפרויקט זה קיימת גם כיום והבעלות היא משותפת, ואולם גם בנוגע לפרויקט זה קיים סכסוך החל מ־2011, שטרם נתברר עד כה.

 

ענבל אור. "הכפשות והוצאת דיבה" ענבל אור. "הכפשות והוצאת דיבה" צילום: עמית שעל

 

הגיעו להסכם בעל פה ובתכתובות דוא"ל

 

לדבריו, במהלך 2010 נוצרה בינו לבין אור - בעל פה ובאמצעות תכתובות דוא"ל, בהתאם לדפוס ההתנהלות הקודמת ביניהם - התקשרות נוספת בנוגע ליוזמה עסקית משותפת בחלקים שווים לגבי מלוא הזכויות בנכס ברחוב ז'בוטינסקי 74 ברמת גן.

 

לדברי סער, הוא ליווה מ־2006 את בעלי הזכויות בנכס זה, ובסופו של דבר אושרה תוכנית להקמת מגדל מגורים חדיש ומודרני על הקרקע. סער מציין כי יידע את אור באפשרות לרכישה משותפת של הנכס והוסכם ביניהם כי הפרויקט ייעשה יחד בחלקים שווים ובהשקעה שווה.

 

סער מצרף לעתירה העתק מייל ששלח לאור בנוגע להתקדמות המשא ומתן להוצאתו לפועל של הפרויקט, ובין היתר מציין כי נציג בעלי הנכס, אבי גלילי, הוא בעל תפקיד בכיר מאוד בהסתדרות ומקושר בצמרת וכי הוא חבר קרוב של ראש עיריית רמת גן צבי בר, וכי גלילי הוא האיש שבזכותו התב"ע מאושרת כיום. "באופן כללי הם ייתנו מגרש נקי, תב"ע מאושרת ומסים משולמים", כותב גלילי במייל לאור.

 

סער טוען כי בדיעבד בחרה אור להתנהל מאחורי גבו, תוך הולכתו שולל והסתרת מידע רלבנטי, והמשיכה בקידומו של המו"מ עם בעלי המקרקעין. לדבריו, הוא למד מכתבה שפורסמה ב"כלכליסט" כי אור רכשה לבדה את הנכס, בניגוד להתחייבות ההדדית ביניהם.

 

אור עונה במייל: "אתה לא שותף ולא עציצים"

 

לטענתו, לפני כחודש הוא פנה אל אור במייל בנוגע לעסקאות המשותפות ביניהם כדי למצוא דרך לסיימן, ואולם לדבריו אור השיבה לו באותו יום בהודעה שבה נכתב: "אני בהלם מהמייל הזה, אתה פשוט חוצפן, אתה לא שותף ולא עציצים ואל תפנה אליי יותר בבקשה בשום עניין, אין לי עניין איתך".

 

בתגובה שלח סער הודעה שבה כתב כי "התגובה חצופה מאוד ומקוממת, נראה לך שבגסות רוח תצאי מהכל, אין מנוס, ביהמ"ש יחליט. את תקיימי את כל מה שחתמת והסכמת בכל הפרויקטים המשותפים". אור הגיבה על כך בדוא"ל: "אם תפנה אליי עוד פעם אני תובעת אותך על כל הנזקים שגרמת לי ואתה עוד מנסה להמשיך לגרום. עורך הדין שלי מכותב למייל הזה והוא ידאג לטפל בך כמו שצריך".

 

סער מציין כי אור פרסמה בערוץ 10 מודעה לגבי מכירות דירות בפרויקט ברמת גן, אף שהיא טרם רכשה את הזכויות בנכס.

סער מבקש מבית המשפט להורות לענבל אור לצרפו לפרויקט כשותף שווה זכויות, ואם כבר רכשה את הנכס, לשלבו בעסקה באופן שיקנה לו מחצית הזכויות בנכס או בעסקה.

 

דובריה של אור מסרו בתגובה: "מדובר בעתירה מופרכת המוכחשת לחלוטין לא רק על ידי ענבל אור, אלא באופן הנחרץ ביותר גם על ידי בעלי הקרקע, שהתפלאו לשמוע כי מר סער, שהוא שמאי העובד עבורם, מנסה להציג את עצמו כמתווך ו/או חמור מכך - כשותף בצד הרוכש מהם את הנכס.

 

"מאז התאריכים המוזכרים ביצעו בעלי הנכס עסקה עם גורם אחר - קבוצת מליבו, ורק משעסקה זו לא יצאה לפועל פנו אל ענבל אור, כשהם עושים זאת באמצעות מתווך אחר, החתום כדין על עסקת התיווך. בעלי הנכס וענבל אור מבהירים כי כאשר סיכמו בעבר הסכמים שונים עם מר סער היה זה בכתב, ולא בעל פה או במיילים שנטען כי נשלחו, וכנראה לא במקרה לא נכתב שגם הגיעו לתעודתם. ענבל אור ובעלי הקרקע לא יסתפקו רק במתן תגובה לבית המשפט, אלא ינקטו את הצעדים המשפטיים הנדרשים כדי להיפרע מהנזק, מההכפשות ומהוצאת הדיבה של מר סער נגדם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x