$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

בנק ישראל שינה הגדרות ויתרת המשכנתאות צנחה ב-7 מיליארד שקל

החטיבה למידע ולסטטיסטיקה שינתה את ההגדרות שעל פיהן היא מחשבת את החוב במשק והוציאה את המשכנתאות שניתנו לתושבי חוץ מדיווחי הבנק - 2.6% מסך המשכנתאות כיום. עם זאת, גם על פי שיטת החישוב החדשה, המשיכה בועת הנדל"ן להתנפח ויתרת המשכנתאות גדלה בנובמבר בכמיליארד שקל ל-269.2 מיליארד שקל

אמנון אטד 12:1823.01.13

החטיבה למידע ולסטטיסטיקה של בנק ישראל שינתה את ההגדרות שעל פיהן היא מחשבת את החוב במשק, וכתוצאה מכך צנחה יתרת המשכנתאות של משקי הבית בלא פחות מ-7 מיליארד שקל. הסיבה לפער הגדול בין הנתונים החודשיים שפרסם בנק ישראל עד עכשיו לבין הנתון שהוא מפרסם לראשונה היום (ד') היא הוצאת המשכנתאות שניתנו לתושבי חוץ מדיווחי הבנק - 2.6% מסך המשכנתאות כיום.

 

 

בפרסום עצמו לא ציין בנק ישראל את דבר שינוי ההגדרות, ופשוט פרסם את הנתון החדש ללא כל הסברים.

 

גם על פי שיטת החישוב החדשה, המשיכה בועת הנדל"ן להתנפח. יתרת המשכנתאות של משקי הבית גדלה בנובמבר בכמיליארד שקל נוספים והסתכמה בסוף החודש בכ-269.2 מיליארד שקל. ב-11 החודשים הראשונים של השנה החולפת גדלה כבר יתרת המשכנתאות של משקי הבית בסכום מצטבר של כ- 17.2 מיליארד שקל (6.8%).

 

 יתרת המשכנתאות של משקי הבית גדלה בנובמבר בכמיליארד שקל נוספים והסתכמה בסוף החודש בכ-269.2 מיליארד שקל יתרת המשכנתאות של משקי הבית גדלה בנובמבר בכמיליארד שקל נוספים והסתכמה בסוף החודש בכ-269.2 מיליארד שקל צילום: shutterstock

 

זאת בהמשך לעלייה של כ-20 מיליארד שקל שנרשמה ביתרת המשכנתאות של משקי הבית בשנת 2011, ושל כ-24 מיליארד שקל בשנת 2010. יתרת החוב הכוללת של משקי הבית, לדיור ושלא לדיור, הסתכמה בסוף חודש נובמבר בכ-383 מיליארד שקל.

 

סדרת הנתונים שמפרסמת היום (ד') החטיבה למידע ולסטטיסטיקה של בנק ישראל כוללת גם נתונים מעודכנים יותר, שמהם מתברר כי בחודש דצמבר הסתכם סך נטילת המשכנתאות החדשות בסכום של כ-4.7 מיליארד שקל. סכום זה גבוה בכ-900 מיליון שקל מממוצע ביצועי המשכנתאות החודשי השנה (כ-3.8 מיליארד שקל). לדברי בנק ישראל, מוקדם עדיין להעריך את ההשפעה של המגבלות החדשות על המשכנתאות שעליהן הודיע המפקח על הבנקים לפני שלושה חודשים. זאת בשל העובדה שהוראות אלה החריגו עד לסוף השנה הלוואות לדיור שניתן להן אישור עקרוני לפני כניסת ההוראה לתוקף.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x