$
חדשות נדל"ן

המדינה מחמירה את הקנסות לקבלנים

עשרות מיליוני שקלים נגבו בחודשים האחרונים מקבלנים שלא דיווחו בזמן על מכירת דירה

שי פאוזנר 09:0222.01.13

המדינה החמירה בשבועות האחרונים את הטלת הקנסות על קבלנים ויזמים שלא דיווחו בזמן על מכירת הדירות שלהם.

 

בתקופה האחרונה הפך הנושא למשחק חתול ועכבר בין הממשלה לבין חברות בנייה. פעילים בכירים בענף הדיור מעריכים כי סכום הקנסות שהוטלו על קבלנים עד כה נאמד בעשרות מיליוני

שקלים, שרובם נגבו בחודשים האחרונים.

 

על פי החוק, היזם חייב בדיווח על מכירת דירה עד 40 יום מעת חתימת חוזה המכירה. זאת כדי להבטיח שהדירה תירשם כחוק על שמו של רוכש הדירה. בנובמבר 2011 יצא המשרד במבצע שבו הוא אפשר למי שלא דיווח על המכירות לעשות זאת, ולזכות בביטול מלוא סכום הקנס הכספי אשר כיום עומד על כ־27 אלף שקל על כל אי־דיווח על מכירת דירה. לאחר סיום המבצע, בדצמבר אותה שנה, החל הממונה על חוק המכר במשרד לשלוח מכתבי התראה לקבלנים, שבפניהם עמדה האפשרות להגיש בקשה מנומקת כדי שיופחת הקנס. כיום הממונה יכול להפחית את הקנס לפי שלושה פרמטרים: אי־הפרת החוק בשלוש השנים טרם ההפרה, דיווח על ההפרה ביוזמת המפר, ומניעת הישנות ההפרות. לדעת הממונה, כל קבלן אשר קיבל את הודעתו על כוונתו להטיל קנס כספי בגין אי־דיווח מכירה, לא יוכל לזכות בביטול מלא של הקנס אלא בהפחתה של עד 75% ממנו. האפשרות היחידה לקבלת פטור היא הגשת ערר לוועדה מיוחדת.

 

הוועדה החלה לשמוע טענות של קבלנים בשבועות האחרונים אבל כולן נדחו. בינתיים קבוצת קבלנים גדולה שכרה בימים האחרונים את משרד עורכי הדין ברון ושות'. אחד מראשיו, גלעד ברון, אמר כי "גם קיימת שאלה בדבר חוקתיות פעילות הממונה". הוא מתכנן לפעול לביטול ההחלטה בטענה כי היא תלויה בתקנות מ־2011, כך שכל הפרות החוק שקדמו לתיקונים בעניין זה צריכות להתבטל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x