שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

יומיים לבחירות: נתניהו סיכם עם כחלון שימונה ליו"ר מועצת מינהל מקרקעי ישראל

יו"ר המועצה הנוכחי הוא שר השיכון אריאל אטיאס. עפ"י החוק יו"ר מועצת מינהל מקרקעי ישראל יהיה שר הבינוי והשיכון. גורמים פוליטיים מתחו ביקורת על ההחלטה וטענו כי "זהו מהלך נטו פוליטי". השופט רובינשטיין אסר לשדר את מסיבת העיתונאים שערכו השניים

תומר אביטל 19:1320.01.13

ראש הממשלה בנימין נתניהו סיכם עם שר התקשורת משה חלון על מינויו לתפקיד יו"ר מועצת מנהל מקרקעי ישראל.  

 

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי המינוי המפתיע במערכה האחרונה של קמפיין הבחירות נעשה "במטרה להפחית משמעותית את מחירי הדיור לכלל אזרחי ישראל בדגש על זוגות צעירים וחיילים משוחררים".

 

בהמשך הערב ימסרו רה"מ נתניהו והשר כחלון הודעה לתקשורת בנושא במלון בירושלים. השופט רובינשטיין, יו"ר ועדת הבחירות לכנסת ה-19, אסר לשדר את מסיבת העיתונאים שערכו השניים.

ההכרזה על מינוי השר הפופולארי ערב הבחירות צפויה לתת רוח גבית משמעותית לליכוד-ביתנו מחרתיים, בבחירות.

 

המועצה היא הקובעת את המדיניות הקרקעית, שלפיה ינוהלו מקרקעי ישראל, ומפקחת על פעולתו של מינהל מקרקעי ישראל ומאשרת את תקציבו. יו"ר המועצה הנוכחי הוא שר השיכון אריאל אטיאס. 

 

נתניהו אמר הערב "אני בטוח שיחד עם השר כחלון נוריד את מחירי הדיור כפי שהורדנו את מחירי הסלולר".

 

נתניהו סיפר כי קיים בחודשים האחרונים שיחות רבות עם כחלון בו הציע לו להיות חלק מהממשלה הבאה אם יבחר אך כיבד את החלטתו לקחת פסק זמן. "אני מברך את כחלון שלקח על עצמו את המשימה החשובה הזו ואני מבטיח לתת לו את כל הגיבוי כפי שעשיתי ברפורמות בתקשורת", הדגיש נתניהו. "אני מתחייב שנוריד את שנוריד את מחיר הדיור ולכן אני מברך את השר כחלון על החלטתו לקבל את תפקיד יו"ר מועצת מנהל מקרקעי ישראל שיועבר לאחריות משרד ראש הממשלה לאחר הבחירות. משה כחלון הוא האיש הנכון בזמן הנכון להובלת הוזלת מחירי הדיור". 

 

ממטה הבחירות של הליכוד נמסר היום ל"כלכליסט" כי "נושא הוזלת מחירי הדיור מוצב בראש סדר העדיפות של הליכוד - ישראל ביתנו בגיבוש תוכנית העבודה של הממשלה הבאה", והבהירו שתיק השיכון יוחזק בממשלה הבאה בידי הליכוד – ביתנו.

 

"בממשלה הבאה, נמשיך לקדם את נושא דיור בר ההשגה לזוגות צעירים, נפעל להגדלת היצע הדירות באזורי הביקוש וזאת על ידי הסרת חסמים והקלות במיסוי למסלולי פינוי בינוי ותמ"א 38, יישום הרפורמה בתכנון ובנייה שתוביל לזירוז הליכי האישור של פרויקטים חדשים, נפעל להארכת תוקף חוק הוד"לים, מסלול שחוקק על ידי הממשלה והניב עד עתה קרקעות לעשרות אלפי יחידות דיור. כמו כן נתמרץ את הקבלנים לבניית דירות להשכרה שיוזילו את מחירי השכירות".

 

נזכיר כי עד היום – 24 שעות לפני הבחירות – נמנעו בליכוד-ביתנו לפרסם מצע רשמי. האם השפן ששלף נתניהו הערב יתרום משמעותית לקמפיין המקרטע של סיעות השלטון?  

 

"עדות לפאניקה שנתניהו נתון בה"

 

עפ"י 'חוק מינהל מקרקעי ישראל, תש"ך - ‎'1960 עולה כי יו"ר מועצת מינהל מקרקעי ישראל יהיה שר הבינוי והשיכון. 

 

גורמים פוליטיים מתחו ביקורת על ההחלטה וטענו כי כדי להיות יו"ר המועצה צריך להיות שר - אחרת יש לשנות את החוק. "לכן זהו מהלך נטו פוליטי", תקפו. "מנסים לרתום את כחלון לתפקיד כדי לגרוף בוחרים והוא בכלל הצהיר שהוא לא יסכים להיות שר. זה פתטי- כי זה לא אפשרי וזה לא מה שיוזיל את מחירי הדיור".

 

גם יו"ר העבודה שלי יחימוביץ', שבעבר אמרה כי תשמח לראות את כחלון מצטרף למפלגתה, טענה כי "מינוי כחלון לתפקיד סרק במנהל מקרקעי ישראל, הוא תשלום על הזעקתו כעלה תאנה לגיהנום החברתי שמכין לנו נתניהו בעוד 48 שעות אם חלילה ייבחר". יחימוביץ' הגדירה את המהלך כ"עדות לפאניקה שנתניהו נתון בה". 

 

נשיא התאחדות בוני הארץ, ניסים בובליל, אמר כי ההחלטה תהפוך את יו"ר מנהל מקרקעי ישראל למי שכפוף ישירות למשרד ראש הממשלה, "ממשלת ישראל ניסתה לטפל במצוקת הדיור בשנים האחרונות ללא הצלחה, בשל פיזור הסמכויות בענף בין משרדי הממשלה השונים, ללא תאום ושילוב ידיים בדרך לפתרון הנחוץ".

 

לדבריו, "העברת המנהל בראשות כחלון למשרד ראש הממשלה הוא מהלך שיאפשר אחריות אישית של ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו על המתרחש בענף ועל שיווק מהיר של קרקעות שיאפשרו את הגדלת מלאי הדירות". "כחלון", הוסיף בובליל, "הוכיח את יכולתו לטפל בבעיות מבניות בענפים כמו ענף הסלולר אני מקווה שיצליח לפתור גם את הבעיה המבנית של ענף הנדל"ן. על מנת להשלים את המהלך רצוי היה כי משרד ראש הממשלה ייקח תחת אחריותו גם את מנהל התכנון וזאת על מנת לאפשר טיפול הוליסטי בענף".

 

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x