שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

סכנה לביטול אלפי החלטות שהתקבלו בתחום היטלי ההשבחה

שרית דנה, מי שמינתה את שמאי המקרקעין המכריעים, פעלה ככל הנראה ללא סמכות מ-2009. הסיבה: היא מונתה ב-2006 בקדנציה של שלוש שנים, אולם בפועל כיהנה עד סוף 2012

שי פאוזנר 10:4010.01.13
עתידן של אלפי החלטות מהשנים האחרונות בתחום הבנייה לוט בערפל. בימים האחרונים מסתבר כי שרית דנה, ששימשה מאז 2006 יו"ר מועצת השמאים, פעלה ככל הנראה ללא סמכות בשלוש השנים האחרונות. דנה שפורשת בימים אלה מתפקיד המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לעניינים אזרחיים היא גם האישה שעמדה מאחורי "רפורמת המרפסות" של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

המועצה היא הגוף המסמיך שמאים וממנה בעלי תפקידים מרכזיים בתחום הזה. למעשה מדובר בסוג של בתי משפט עליון בתחום שמאות. על פי מה שעולה מנתונים שנמסרו מבכירים במשרד המשפטים, מונתה דנה לתפקיד זה בינואר 2006 על ידי שרת המשפטים ציפי לבני, כאשר אורך הקדנציה בו הוא של שלוש שנים. אולם בפועל כיהנה דנה בתפקיד עד סוף השנה שעברה.

 

עבודות בנייה (ארכיון) עבודות בנייה (ארכיון) צילום: דורון גולן

 

הבעיה המרכזית שתיווצר אם אכן יסתבר כי דנה לא היתה יכולה לבצע את התפקיד מאז 2009, היא העובדה שתחת שרביטה מונתה שורה של שמאים מכריעים – תפקיד שבבסיסו נועד לפסוק במחלוקות בין שמאים על גובה היטלי השבחה ונושאים נוספים הקשורים בהתנהלות מוסדות המדינה ורשויות שונות מול קבלנים ובעלי נכסים בשוק הנדל"ן.

 

השמאי המכריע ממונה בצו שמאפשר לו להיות שופט בכל מחלוקת בעניין גובה ההיטל שישלם בעל נכס כאשר משנים את הייעוד שלו. מדובר בעיקר בנכסים שבהם מתקבלת תוספת שווי בעקבות שינויי הייעוד כאשר הופכים קרקע לפרויקט בנייה, אם למגורים ואם לשימוש אחר.

 

בימים האחרונים, עוד בטרם דלף אל מחוץ למשרד המשפטים המידע על כך שדנה פעלה ללא סמכות כיו"ר מועצת השמאים, היא סיימה את הקדנציה בתפקיד המשנה ליועץ המשפטי לממשלה והובהר לה שרוב הסיכויים כי המינוי לא יוארך. ההפתעה הגדולה בעניין דנה היא של מי שהכירו אותה מקרוב. בכירים בתחום השמאות אמרו הבוקר ל"כלכליסט", "אם יש דבר שדנה הקפידה עליו הוא שקיפות ועמידה בתנאי החוק".

 

במשרד המשפטים סרבו להתייחס הבוקר לפרטים. דובר המשרד מסר בתגובה: "הנושא נמצא בבדיקה".

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x