$
חדשות נדל"ן

רם כרמי נגד שיפוץ בניין הקאמרי בת"א

האדריכל זוכה פרס ישראל מבקש לעצור את שיפוץ הבניין שתכנן ותובע פיצוי מעיריית ת"א

יצחק דנון 10:0320.12.12

האדריכל רם כרמי מבקש להוציא צו מניעה קבוע כנגד פרויקט שיפוץ בניין הקאמרי ברחוב דיזנגוף בתל אביב שאותו תכנן. כרמי, שתכנן את המבנה ההיסטורי של התיאטרון החל מ־1959, טוען כי השיפוץ המתוכנן פוגע ביצירה האדריכלית ללא אישורו כבעל זכות היוצרים והזכויות המוסריות.

 

האדריכל זוכה פרס ישראל הגיש לבית המשפט המחוזי בתל אביב כתב תביעה כנגד עיריית תל אביב וחברת בניין הקאמרי 1961 שבבעלותה, המופקדת על תכנון, שימור ושיפוץ מבני התרבות בעיר. כרמי מבקש להוציא צו מניעה קבוע כנגד פרויקט השיפוץ, ולחייב את הנתבעות לפצותו ב־672 אלף שקל על עוגמת נפש.

 

בניין הקאמרי ברחוב דיזינגוף בתל אביב בניין הקאמרי ברחוב דיזינגוף בתל אביב צילום: עמית שעל

 

כרמי טוען כי זכויות היוצרים על התוכניות האדריכליות הייחודיות של הבניין, המשמש כיום את תיאטרון בית ליסין, וכן הזכויות המוסריות על מבנה התיאטרון שתכנונו נמשך כשלוש שנים - שייכות לו על פי הדין. בתביעה נכתב כי במהלך השנים לא תוחזק המבנה כהלכה, ועם שקיעתו הפיזית הוחלט להקצות מבנה חדש לקאמרי. לדברי כרמי, במהלך השנה נדהם לקרוא בפרסומים שונים בכלי התקשורת על כוונת העירייה להתקשר עם משרד האדריכלים רובי שבת וטלי טרון לשם ביצוע תכנון ושיפוץ מקיף וחידוש למבנה בעלות של כ־60 מיליון שקל, וכל זאת תוך התעלמות מוחלטת מזכויותיו התכנוניות והמוסריות.

לטענת כרמי, השיפוץ המתוכנן אינו קוסמטי או תחזוקתי, אלא מדובר בפרויקט רחב ממדים הפוגע באופן חמור בזכויותיו כיוצר וכמתכנן. עוד מציין האדריכל כי באי כוחו ניסו לקדם הסדר בנושא מול העירייה לאורך תקופה ארוכה אך לא זכו לכל תגובה עניינית, עד שבסופו של דבר הודיע בא כוח העירייה לכרמי כי אין כוונה לפצותו על הפגיעה בזכות היוצרים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x