שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

סטנלי פישר לא מצליח לצנן את השוק: זינוק של 21% בהיקף המשכנתאות בנובמבר

הסתכם ב-4.1 מיליארד שקל. בתחילת נובמבר נכנסו לתוקפן הוראות בנק ישראל, שהגבילו לראשונה את המימון שרשאים הבנקים לתת לרוכשי דירה

שי סלינס 10:4811.12.12

למרות המאמצים של בנק ישראל לצנן את שוק הנדל"ן הציבור המשיך להגביר את קצב נטילת המשכנתאות גם בחודש נובמבר.

 

מנתונים שפורסמו היום עולה כי היקף המשכנתאות שנלקחו בחודש נובמבר הסתכם ב-4.1 מיליארד שקל - עלייה של 21% בהשוואה לאוטובר בו נטל הציבור משכנתאות בהיקף של 3.4 מיליארד שקל וזינוק של 41% בהשוואה לנובמבר בשנה שעברה.

מתוך היקף המשכנתאות שנטל הציבור בחודש שעבר - 3.1 מיליארד שקל נלקחו בריבית משתנה ואילו 996 מיליון שקל נלקחו בריבית קבועה.

 


 

בתחילת נובמבר נכנסו לתוקפן הוראות בנק ישראל, שהגבילו לראשונה את המימון שרשאים הבנקים לתת לרוכשי דירה. לרוכשי דירות להשקעה המימון מוגבל ל-50% ממחיר הדירה, רוכשי דירה ראשונה יכולים לקבל הלוואה בשיעור של עד 75% ומשפרי דיור יכולים לקבל הלוואה של עד 70% ממחיר הדירה.

 

בשנתיים וחצי האחרונות הפעיל בנק ישראל כמה צעדי מנע דומים בצורת הנחיות לבנקים למשכנתאות. הצעד הראשון כוון ישירות לעבר קבוצות הרכישה, וצעדים אחרים נועדו לייקר את המשכנתאות ולהקשות על כלל רוכשי הדירות. האחרון שבהם, שהופעל באפריל אשתקד, הגביל את שיעור המשכנתאות בכל מסלולי הריבית המשתנה, ונועד לדברי בנק ישראל להגן על הלווים מפני עלייה לא צפויה בגודל ההחזרים החודשיים. 

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x