• תפריט
חדשות נדל"ן

בית המשפט העליון לא עצר מכרזי מחיר למשתכן ודיור להשכרה בערים במרכז

המכרזים מקנים דירות בהנחה באזורי הביקוש ודיור להשכרה במחיר מפוקח עם עדיפות ליוצאי צבא. הממשלה תצטרך להשיב בתוך 90 יום האם תדון בקריטריונים למכרזים

אריאל נוי 14:1029.11.12

בית המשפט העליון לא עצר מכרזי מחיר למשתכן ודיור להשכרה בערים במרכז ומשרד הבינוי והשיכון יוכל להמשיך בהם. המכרזים בהיקף של אלפי יחידות דיור מקנים דירות בהנחה באזורי הביקוש ודיור להשכרה במחיר מפוקח עם עדיפות ליוצאי צבא. הממשלה תצטרך להשיב בתוך 90 יום האם תדון בקריטריונים למכרזים

 

בית המשפט העליון בשבתו כבג"צ מסר היום (ה') את החלטתו בעתירות הנוגעות לקריטריונים לדיור בהישג יד במסלולי מחיר למשתכן ודיור להשכרה. הדיון נערך בפני המשנה לנשיא וראשת ההרכב השופטת מרים נאור, אורי שהם ויצחק עמית.

 

בניגוד לבקשת העותרים שביקשו צו ביניים שמשמעותו עצירת מכרזים לאלפי יחידות דיור של מחיר למשתכן ודיור להשכרה ארוכת טווח, לא עצר בית המשפט העליון את המכרזים. בית המשפט העליון לא דן בשאלה האם לפסול את הקריטריונים, ומשרד הבינוי והשיכון יוכל להמשיך במכרזים. הדיון ניסוב סביב הסוגיה החוקתית האם על הממשלה לדון בקריטריונים.

 

דירות למכירה.  הממשלה לנמק האם תדון בתוכן הקריטריונים לזכאות במסלול מחיר למשתכן שבדו"ח ועדת טרכטנברג דירות למכירה. הממשלה לנמק האם תדון בתוכן הקריטריונים לזכאות במסלול מחיר למשתכן שבדו"ח ועדת טרכטנברג צילום: צביקה טישלר

 

עוד לפי ההחלטה של ההרכב, ניתן צו על תנאי ל-90 יום. לפיו תצטרך הממשלה לנמק האם תדון בתוכן הקריטריונים לזכאות במסלול מחיר למשתכן שבדו"ח ועדת טרכטנברג ותקבל החלטה בעניין, והאם תבוטל או תשונה החלטת מועצת מקרקעי ישראל שקבעה את הקריטריונים השונים.

 

השר אריאל אטיאס מסר בעקבות ההחלטה "אני נאבק למען כל הזוגות הצעירים בישראל למתן הנחה בדיור בהיקף של מאות אלפי שקלים גם לאלה שאין להם ולא יכולים להתחיל את החודש. אחרי 18 שנים שבהם כיהנו שרים ממפלגות שמתיימרות לייצג את כולם, אני הראשון שהכנסתי עדיפות מובהקת ליוצאי צבא ואנשים ששירתו את המדינה והמדינה צריכה לתת להם בחזרה – וזה הדבר הראוי לדעתי. אולם, המדינה לא צריכה להעדיף את מי שיש לו על מי שאין לו".

 

גורמים במשרד השיכון הבהירו כי משמעות עצירת המכרזים כפי שביקשו העותרים הייתה פגיעה קשה בזוגות צעירים וחסרי דירה הממתינים לתוצאות מכרזי מחיר למשתכן בהם מתחרים היזמים על המחיר הסופי הנמוך ביותר של הדירה.

 

אטיאס קבע כי תינתן הנחה של 50% על הקרקע המגלמת הטבה של עד מאות אלפי שקלים במחיר הדירה לזוגות הצעירים לרבות באזורי הביקוש ובערים כמו מודיעין, ראש העין, ירושלים, יבנה, בית שמש ויקנעם.

 

כמו כן, נמנע עיכובם של מכרזי דיור להשכרה ארוכת טווח במחיר מפוקח באזורי הביקוש היוצאים לראשונה בתולדות המדינה. גם במכרזים אלה מובטח שכר דירה מופחת וקרקע בהנחה דרמטית כדי ליצור שוק משוכלל של דיור להשכרה בערים כמו הרצליה, רעננה, מודיעין, כפר סבא, ירושלים וראשון לציון.

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x