$
חדשות נדל"ן

היזמים בוחרים חופים

תיקון לחוק החופים שאמור היה להקשות על בנייה בקו החוף נתקע לאחרונה בשל הבחירות. כתוצאה מכך עשויים יזמים לנצל את המצב ולנסות להוציא בחודשים הקרובים לפועל עשרות תוכניות בנייה ישנות בתוך קו ה־300 מטר מהחוף

חן פונדק 08:4022.11.12

בחודש יולי השנה אישרה ועדת השרים תיקון לחוק החופים שאמור להקשות על תוכניות בנייה ישנות על קו החוף. אלא שהבחירות הקרובות גרמו להקפאת התיקון, מה שעשוי לאפשר ליזמים להוציא בחודשים הקרובים אל הפועל תוכניות בנייה בתוך קו ה־300 מטר לחוף.

 

באיחור אחרי העולם המערבי, החליטו הרשויות בישראל לנסות ולשמור על החופים בארץ. תחילה אסרה תוכנית תמ"א 13 על בנייה בשטח שבין החוף ל־100 מטר ממנו, אלא אם מתקבל אישור מיוחד וחריג. ב־2004 אושר חוק החופים שלפיו חל איסור להקים פרויקטים נדל"ניים במרחק 100 מטר מקו החוף וכי בנייה של 100–300 מטר תורשה רק באישור מיוחד של ועדה מקצועית. החוק התייחס רק לתוכניות החל מ־2004 ולכן קידמו הארגונים הסביבתיים את התיקון לחוק החופים שאישרה ועדת השרים, שלפיו גם תוכניות ישנות מלפני 2004 ייבחנו בוועדה לשמירת הסביבה החופית (ולחו"פ). כך, כל תוכנית בנייה מ־100 עד 300 מטר מהחוף תצטרך אישור מחדש בוועדה. אלא שלאחר האישור בוועדת השרים הגיש שר התיירות סטס מיסז'ניקוב ערר על ההחלטה בטענה כי "הצעת החוק תבריח את כל היזמים מהארץ", ומאז היא נתקעה בוועדת השרים. "כלכליסט" סוקר את החופים שבהם עשויות בעקבות זאת לצאת אל הדרך תוכניות בנייה בחודשים הקרובים.

 

נהריה

 

היתר אחרי הניקוי

התוכנית: 800 יחידות דיור ו־2 מלונות

היזם: עזרא עורקבי

 

התוכנית משנת 1994 נפרסת על יותר מ־300 דונם וכוללת בתי מלון בגובה 10 קומות, אחד מהם בתוך הקו של 100 מטר מהחוף. התוכנית תקועה בוועדה המחוזית בגלל זיהום הקרקע בשל פעילות מפעלים באזור בעבר. לפי המשרד להגנת הסביבה הניקוי כבר החל בפועל. ברגע שיסתיים, אם לא יהיו התנגדויות נוספות, ניתן יהיה להוציא היתר בנייה ולבנות.

 

החוף בנהריה החוף בנהריה

 

מגדלי חוף הכרמל

 

מסמנים את המאבק

התוכנית: בניית עוד 4 רבי־קומות שיצטרפו לשני המגדלים של מגדלי חוף הכרמל

היזם: עיריית חיפה

 

הבניין המשולש בכניסה לחיפה פתח את המאבק של הירוקים על החופים, והוא מסמן ניצחון והפסד שלהם באותה נשימה. תוכנית מגדלי חוף הכרמל כוללת את בנייתם של שישה רבי־קומות באזור חוף הכרמל, על בסיס תוכנית משנת 1978. ב־1996 הגישה אדם טבע ודין את ההתנגדות לתוכנית, שני הבניינים הראשונים אוכלסו שנה לאחר מכן וב־2001 ניתן פסק דין שעצר את המשך התוכנית. המאבק הביא להאצת חקיקת חוק החופים אולם לא לביטול התב"ע. כיום התוכנית עומדת בשלבי התסקירים הסביבתיים.

 

עמק חפר

 

החיץ האחרון

התוכנית: 50 מגרשים דרומית לצוקי ים

היזמים: חברת רסקו והמועצה האזורית עמק חפר

 

מדובר בתוכנית משנת 1967 להרחבת היישוב כ־200 מטר מקו החוף. זהו חיץ ירוק אחרון בין האזור העירוני של נתניה לאזור הכפרי של עמק חפר.

 

החוף בעמק חפר החוף בעמק חפר

 

חדרה

 

"מגדלים פחות יסתירו"

התוכנית: בניית 600 יח"ד במגדלי חוף בגבעת אולגה

היזמים: עיריית חדרה, אסיה חדרה ישראל

 

התוכנית, שהופקדה להתנגדויות בוועדה המחוזית, כוללת 600 יח"ד במגדלים בגובה 25 קומות במרחק 200 מטר מהחוף, כאשר התוכנית המקורית היתה לבניינים בגובה 5–7 קומות.

 

העירייה מסבירה כי מדובר בשיפור ביחס לתוכנית המקורית מכיוון שבמקום בנייה מסיבית בבנייני רכבות, "שיחצצו בין השכונה הקיימת לבין הים, יהיו חמישה מגדלים איכותיים עם רווחים גדולים ביניהם שיאפשרו את שמירת הראות לים, והן את הקשרים בין השכונה הקיימת לחוף. בתוכנית הופרשו שטחים לטובת הציבור שלא היו קיימים בתוכנית המאושרת".

 

נתניה

 

ביהמ"ש ברקע

התוכנית: פרויקט "שער הים" - מגדל מגורים בן 36 קומות ו־9 קומות חניה

היזם: חברת נצב"א

 

ביולי הרסו היזמים את מצוק החוף והחלו עבודות עפר במקום. בתחילת אוגוסט קבע בית המשפט העליון כי יש לדון בעתירה של אדם טבע ודין לתוכנית והחזיר את התיק למחוזי. אדם טבע ודין והיזמים התפשרו על מדידת המרחק לפי חוק החופים ולא לפי תמ"א 13, והמשמעות היא שולחו"פ יכולה לעשות שינוי בתוכנית. אולם כל עוד בית המשפט לא הוציא צו להפסקת העבודות, נמשכת עבודת התשתית.

 

המצוק בנתניה (ארכיון) המצוק בנתניה (ארכיון) צילום: נמרוד גליקמן

 

בת ים

 

בקו ה־100 מטר

התוכנית: בניית 3 מגדלים נוספים לשני המלונות שבבנייה, ו־2 קרקעות נוספות ממתינות לשיווק

היזמים: מרחבי פיתוח, השקעות בכרך, מדור בכרך, יחזקאל ברנהולץ

 

בבת ים קיימות שתי תוכניות בנייה למגדלים בקו 100 מטר מהחוף, מ־1979, של מלון טופבאן ומלון ביץ'. העירייה מתכננת עוד חמישה בתי מלון באזור החוף הדרומי של בת ים וללא התיקון לחוק אין שום מניעה שלא יאושר היתר בנייה.

 

המצוק בבת ים המצוק בבת ים צילום: יובל חן

 

נחשולים

 

הקרב ליד זכרון

התוכנית: הרחבת כפר הנופש נחשולים ב־500 יח"ד נוספות

היזם: מינהל מקרקעי ישראל

 

מאבקים רבים נרשמו סביב החופים שליד זכרון יעקב. בעוד שבעבר התוכנית להקמת כפר נופש נבלמה בעקבות התנגדויות, בהמשך הצליחו לאשר בניית 500 יח"ד במקום. החלטת ביניים של הוועדה המחוזית בחיפה, עצרה את התוכנית. גם המשרד להגנת הסביבה ניסה לסייע למאבק הירוקים. בעקבות פיזור הכנסת נותר סימן שאלה בנוגע לעתיד התוכנית.

 

חוף נחשולים חוף נחשולים צילום: אלעד גרשגורן

 

אשקלון

 

כמו בהרצליה

התוכנית: בניית קניון לאורך המרינה

היזם: חברת אפרידר של אלי אלעזרא

 

תוכנית מ־1995 שכוללת בניית מרכז מסחרי בן שני מפלסים הדומה במבנהו למבנה של קניון ארנה הממוקם בהרצליה מול המרינה. התוכנית דורשת את חידוש היתר הבניה, אולם גם במקרים של חידוש היתר זה, לפי החוק הנוכחי, ניתן לבנות בתוך קו ה־300 מטר.

 

גן לאומי אשקלון (ארכיון) גן לאומי אשקלון (ארכיון) צילום: דורון ניסים, רשות הטבע והגנים

בטל שלח
    לכל התגובות
    x