$
נדל"ן

הירוקים: תוכנית הבנייה בצפון מערב תל אביב תהרוס את רכס הכורכר

פורום למען טבע עירוני יערער לוועדה הארצית לאחר שנדחה בוועדה המחוזית, בטענה כי לא בוצע סקר אקולוגי מקיף

דותן לוי 19:5019.08.12

תוכנית הבנייה למגורים המתוכננת בצפון מערב תל אביב (תוכנית 3700) שוב בסכנת עיכוב, שבועיים בלבד לאחר אישורה בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה של מחוז תל אביב. חברי פורום תושבים למען טבע עירוני ואיכות סביבה בתל אביב יפו הגישו בקשה לוועדה ובה הם מפרטים את הסיבות לכך שיש לאפשר להם לערער על ההחלטה לוועדה הארצית לתכנון ובנייה. לטענתם, לתוכנית השלכות תכנוניות בלתי הפיכות והיא צפויה לכלות מיני צמחים ובעלי חיים ואת בית גידולם, בשל הכוונה להקים פארק חופי בסמוך לרכס הכורכר.

 

חברי הפורום, המיוצגים על ידי עו"ד אלון סמואל ממשרד יוסף סמואל ושות', מבהירים כי הם לא מתנגדים לתוכנית כולה ולהיקפי הבנייה בה אלא דורשים למנוע את הבנייה הסמוכה לרכס הכורכר שעליו מתוכנן הפארק. "החלטת הוועדה המחוזית גוזרת כליה על נכס טבע יחודי זה... רכס הכורכר האחרון באזור גוש דן שנותר 'פראי'", לשון הבקשה.

 

אזור הגוש הגדול בתל אביב אזור הגוש הגדול בתל אביב

 

ערעור למועצה הארצית אינו אפשרי לכל מתנגד. למעשה, מלבד כמה חברים בוועדה המחוזית, גופים או יחידים המעוניינים לערער על החלטות הוועדה נדרשים להגיש לה בקשה בכתב וזו מחויבת לענות להם בתוך כ־15 יום. בהמשך מכתבם מנמקים חברי הפורום כי הסקר הסביבתי שנעשה אינו מעמיק ולכן יש לבצע סקר חדש. כמו כן, בבקשתם הם טוענים כי בנייה בסמוך לרכס משמעותה הרס של ערכי טבע ונוף ייחודיים ברמה הארצית וכי רכס הכורכר מהווה תופעת טבע ייחודית ברמה העולמית.

 

תוכנית צפון מערב תל אביב משתרעת על שטח של 1,900 דונם בין הרצליה בצפון, רמת השרון במזרח, דרך נמיר ושכונת אזורי חן בדרום והים במערב. היא צפויה לכלול 12,500 יחידות דיור וכן פארק חוף, חניונים תת־קרקעיים, קריית חינוך, שורת מלונות קרובה לחוף, שטחי משרדים, מסחר ושטחים ציבוריים.

 

בעלי הקרקע מנסים לקדם את התוכנית יותר מ־70 שנה והיא עברה תהפוכות רבות. התוכנית בגרסתה הנוכחית החלה את דרכה לפני יותר מעשור, ושונתה עשרות פעמים עד שהוועדה המחוזית תל אביב אישרה את הפקדתה להתנגדויות במרץ 2008. בשנה שעברה, עם התגברות המחאה על מחסור עצום בדירות, גם הממשלה התערבה ומינתה חוקר בעניין מטעמה. גם כעת עם אישורה, צפויה התוכנית לעבור תהליך ארוך של איחוד וחלוקה בין בעלי הקרקע הרבים.

 

עם פורום התושבים המתנגד לתוכנית נמנים תושבים ומומחי סביבה שמממנים את פעילותם בעצמם וקשורים לשורה של ארגונים סביבתיים. בעבר הצליח פורום זה ליזום את הפסקת הריסוס למניעת צמחייה בשטחים ציבוריים פתוחים בתל-אביב, וכן יזם פרויקטים להצלת קיפודים באתרי בנייה בגוש דן. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x