$
חדשות נדל"ן

ברוך שפטרנו: הוחלט לפנות את בסיס האנטנות בתל ברוך עד סוף 2012

לאחר מאבק של ארבע שנים שניהלו תושבים נגד הבסיס, ביהמ"ש הורה למשרד הביטחון לפנותו על רקע "פגיעה בזכות הקניין" של התושבים

שי פאוזנר 08:3015.08.12

לאחר מאבק של ארבע שנים שניהלו תושבים נגד בסיס האנטנות (גבעת הרדאר) בחוף תל ברוך, הודיע משרד הביטחון בתחילת השבוע כי הוא מתכוון לפנות את הבסיס עד סוף 2012.

 

פינוי הבסיס, הפועל על שטח של 3 דונמים השייך ל־153 בעלים פרטיים, נעשה בעקבות התערבות של בית משפט השלום בתל אביב שבצעד נדיר הורה למשרד לפנות את הבסיס על רקע "פגיעה בזכות הקניין" של התושבים. למרות ההחלטה, ציינו במשרד הבטחון כי הפינוי תלוי בקבלת אישורים סטטוטוריים שונים, ולא רק בו.

 

ארכיון ארכיון צילום: shutterstock

 

בסיס האנטנות הוא חלק ממתחם 3700 הממוקם בחולות צפון־מערב תל אביב, מצפון לגוש הגדול. לפני שבועיים אישרה הוועדה המחוזית של תל אביב תוכנית בנייה ענקית באזור, שבמסגרתה יוקמו במתחם כולו 12 אלף יחידות דיור, לצד מלונות ומתחמים ציבוריים גדולים.

 

בעלי הקרקע החלו את המאבק לפינוי המתחם הצבאי כבר ב־2008, ובינואר האחרון הגיע המאבק לשיאו כשבית המשפט הורה לצבא לקבל החלטה עקרונית אם לפנות את הבסיס או לפצות את התושבים. משרד הביטחון הציע לכל תושב פיצוי של 80 אלף שקל, סכום זניח לעומת זה שהוצע בחוות הדעת של שמאי שמונה מטעם בית המשפט וקבעה פיצוי של 1.6 מיליון שקל לכל תושב עבור השימוש בקרקע עד 2011. בחודשים האחרונים נבחנה על ידי המדינה אפשרות לרכוש את הקרקע מהבעלים, אך זו לא יצאה לפועל.

 

עו"ד מרים דונין, המייצגת בעלי קרקעות במתחם 3700 שבו ממוקם הבסיס, אמרה בעקבות הודעת המשרד כי דרישת התשלום של התושבים נבעה מכך שלבעלי הקרקע לא שולמו דמי שימוש עבור השטח, שלחלק ממנו פלשה המדינה. "למרות הפלישה, פנה משרד הביטחון לשר האוצר בבקשה להפקיע את השטח עד שנת 2017", טענה דונין. לדבריה, התנגדות בעלי השטח "גרמה לכך שבמשרד הביטחון הבינו שלא יוכלו להמשיך להחזיק בשטח, ואני שמחה שהם הפנימו את זה שרק סילוק יד שלהם מהמקום יספק את בעלי הקרקעות".

 

עו"ד שמואל שוב, המייצג גם הוא קבוצה של בעלי קרקע הנמצאים בשטח המחנה, מעריך כי פינוי המחנה יסייע בקידום התוכנית לאזור כולו. הוא אף מסר שבעלי הקרקעות המיוצגים על ידו "מתארגנים לקידום משותף של התוכניות המפורטות כדי לזרז את הליכי אישור הבנייה בו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x