$
חדשות נדל"ן

לאחר עשור של דיונים: אושרה תוכנית "הגוש הגדול" בת"א

התוכנית כוללת 12,500 יח"ד מדירות קטנות ודירות בנות השגה עד וילות פאר, מלונות, מתחמי מסחר, תעסוקה ושני פארקים יוצאים לדרך בעתודת הקרקע האחרונה הגדולה של תל אביב לאחר המתנה עשור

שי פאוזנר 16:2930.07.12

תוכנית עיריית תל אביב למתחם "הגוש הגדול" אושרה היום (ב') בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז תל אביב. על פי התוכנית, אזור החולות שמצפון לשדה דב יהפוך  לרובע חדש.

 

בעקבות האישור, הקרקע הממוקמת בצפון מערב העיר תהפוך בשנים הקרובות למתחם בנייה גדול עם 12,500 יחידות דיור, מדירות קטנות ודירות בנות השגה עד וילות פאר. על פי התוכנית ייבנו במתחם 2,160 יחידות דיור שייועדו לזכאי משרד השיכון לצד 4,000-1,000 יחידות דיור גדולות במחירים רגילים לאזור.

 

הגוש הגדול הגוש הגדול

 

התוכנית משתרעת על פני 1,900 דונם וגבולותיה נעים בין הרצליה בצפון, רמת השרון במזרח, דרך נמיר ושכונת אזורי חן בדרום והים במערב. היא תכלול מרחב ציבורי ובו פארק חוף, חניונים תת-קרקעיים, קרית חינוך, שורת מלונות קרובה לחוף, שטחי משרדים, מסחר ושטחים ציבוריים פתוחים נוספים.  

 

מסלול של 10 שנים

 

סיפורה של התוכנית הוא דוגמה קלאסית למצב הרעוע בו נמצא תחום התכנון ואישור הבנייה בישראל. התוכנית בגרסתה הנוכחית החלה דרכה לפני יותר מעשור. היא שונתה עשרות פעמים עד שהוועדה המחוזית תל אביב אישרה את הפקדתה להתנגדויות בחודש מרץ 2008. אולם בשנה שעברה, עם התגברות המחאה על מחסור עצום בדירות, עשתה הממשלה צעד מעשי בעניין ומינתה חוקר מטעמה.

 

החוקר, עו"ד גדעון ויתקון, ששימש בעבר מנהל מינהל מקרקעי ישראל, שמע במשך חודשים את המתנגדים הרבים לתוכנית, חלקם גורמי איכות סביבה שהעלו טענות רלוונטיות וחלקם בעלי נכסי קרובים למחתם שבעיקר רצו לדחות את הבנייה כמה שרק ניתן.

 

ויתקון הגיש את המלצותיו לוועדה המחוזית ולפיהן תוקנו כמה עיוותים בתוכנית, בראש ובראשונה  תוספת ענקית של שטח בנייה על חלק מהקרקעות הפרטיות בה, בעקבות הפקעות בהיקף רחב לצורכי ציבור. במקור היתה אמורה התוכנית לכלול רק 9,300 יחידות דיור. לצז זה, לצד שונה מיקום אצטדיון שאמור לקום במתחם והוא יוצמד לשדה דב.

 

כעת, עם אישור התוכנית, יהיה על המתנגדים לפעול בדרך משפטית כדי לעצור את הבנייה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x