$
חדשות נדל"ן

שר השיכון: "נתנו הנחות של מאות אלפי שקלים לדירה"

משרד השיכון הוציא מכרזי מחיר למשתכן ל-3,250 יחידות דיור ומכרזים ל-900 יחידות דיור להשכרה ארוכת טווח שבהן יוגבלו דמי השכירות. אטיאס: "ניתנה עדיפות מובהקת ליוצאי צבא שתורמים למדינה"

כלכליסט 14:1026.07.12
משרד הבינוי והשיכון ומינהל מקרקעי ישראל הודיעו היום (ה') על הוצאת מכרזי מחיר למשתכן ל-3,250 יחידות דיור ומכרזים ללמעלה מ-900 יחידות דיור להשכרה ארוכת טווח באזורי ביקוש. לראשונה ישווקו מכרזי מחיר למשתכן עם הנחה של 50% על מחיר הקרקע, מה שעתיד, על פי ההערכות, להוזיל את מחירי הדירות במאות אלפי שקלים.

 

יוצאי צבא יקבלו עדיפות בלמעלה מ-80% מהפרויקטים במכרזים. שאר המתחמים יהיו פתוחים לכולם, אך בהתאם להנחיית משרד המשפטים, לא תינתן בהם עדיפות ליוצאי צבא.

 

מבין יחידות דיור במכרזים ניתן לציין 991 במודיעין (827 יחידות במחיר למשתכן ו-164 להשכרה), רעננה (238 יחידות להשכרה) וראש העין (1,202 יחידות במסלול מחיר למשתכן).

 

שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס אמר: "קרקעות המדינה נועדו גם לשרת את האזרחים ולא רק את הרווחים. מדובר ביום בשורה לזוגות הצעירים. מאבק ממושך שהובלתי לדיור מוזל יוצא לדרך. הדירות יימכרו בהנחות שמגיעות למאות אלפי שקלים לדירה באזורי הביקוש. ניתנה עדיפות מובהקת ליוצאי צבא שתורמים למדינה. המהפכה בדיור להשכרה היא שלראשונה יהיה פיקוח על המחירים עם הנחה של לפחות 20% ממחירי השוק. לא ניתן לפנות את השוכר ולא ניתן להעלות מחירים מעבר לקבוע במכרז. התוכניות האמורות אינן מוגבלות בכמות, הן תלויות בתכנון ושיתוף הפעולה עם ראשי הרשויות. אנו נמשיך בשיטה זו שמעניקה הנחות והטבות לזוגות צעירים".

 

אטיאס. "יום בשורה לזוגות הצעירים" אטיאס. "יום בשורה לזוגות הצעירים" צילום: אוראל כהן

 

המשמעות של מכרזי דיור להשכרה ארוכת טווח היא שהיזמים אינם יכולים להעלות את דמי השכירות במשך 10 שנים, מלבד הצמדה למדד+1% לשנה. כמו כן, לא ניתן להוציא את השוכר כל עוד הוא משלם את דמי השכירות - מה שמעניק ודאות לשני הצדדים לטווח ארוך.

 

במכרזי מחיר למשתכן מחיר הקרקע קבוע מראש בהנחה של 50%, והקבלנים הזוכים הם אלה שמציעים את מחיר הדירה הסופי הנמוך ביותר.

 

יו"ר לשכת השמאים אוהד דנוס העריך כי ההנחה שתציע המדינה על מחיר הקרקע במסגרת זו באזורי הביקוש יכולה להוזיל את מחירי הדירות הסופיים בשיעורים שבין 20% ל-30% (450-250 אלף שקל), ומכיוון שמדובר בלב אזורי הביקוש, המכרזים צפויים לנחול הצלחה הן בקרב היזמים והן בקרב קהלי היעד.

 

ניסים בובליל, נשיא התאחדות בוני הארץ, אמר בתגובה לתוכנית השיווקים החדשה של משרד השיכון כי הוא "מברך את משרד השיכון ושר השיכון על שיווק הדירות במחיר למשתכן ודיור להשכרה. התוכנית מוכיחה את הדברים שאנחנו אומרים כבר מספר שנים. אם ממשלת ישראל מחליטה - היא יכולה להוזיל את מחירי הדיור ומחירי השכירות. סוף סוף הממשלה הבינה שהקרקעות שייכות למדינת ישראל ולא לקופת האוצר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x