$
חדשות נדל"ן

א.לוי חויבה לשלם 9 מיליון שקל למיורקה

המחוזי בת"א הורה לחברת א. לוי לשלם עמלת תיווך לחברת מיורקה על עסקאות בגרמניה וקבע: "חוק המתווכים לא חל על מקרקעין בחו"ל"

גולן חזני 08:3425.07.12

שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, ענת ברון, קיבלה אתמול (ג') את תביעתה של חברת מיורקה הגרמנית, שהוגשה באמצעות עוה"ד פנחס רובין, ד"ר יעל ארידור ודניאל לסרי ממשרד גורניצקי ושות', וקבעה לראשונה כי חוק המתווכים אינו חל על מקרקעין בחו"ל. במסגרת פסק הדין, העבירה השופטת ביקורת קשה על הטענות שהעלתה הנתבעת, חברת א. לוי ובניו, ופסקה כי א. לוי תשלם כ־9 מיליון שקל עמלת תיווך לחברת מיורקה, וכן 200 אלף שקל הוצאות משפט.

 

מרכז פולקסוואגן במינכן מרכז פולקסוואגן במינכן

 

הפרשה החלה בשנת 2007, כאשר החברה הציבורית א. לוי ובניו שעוסקת ברכישה, בפיתוח ובהשכרה של נכסים מניבים בישראל ובמערב אירופה, ביקשה לרכוש נדל"ן אטרקטיבי באירופה למטרות השקעה והשכרה. בעקבות כוונתה פנתה חברת לוי לנציג חברת מיורקה בנוגע לתיווך בנכסי מקרקעין. בעקבות הפנייה, נציג חברת א. לוי ונציג חברת מיורקה נפגשו ושוחחו על אפשרויות לשיתוף פעולה. בהמשך, נציג חברת מיורקה שלח לנציג א. לוי הודעת דואר אלקטרוני שבמסגרתה ציין כי חברת מיורקה יכולה להציע נכסים המצויים "מחוץ לשוק" וכי בעקבות שירותיה, מיורקה גובה עמלה של 3%.

 

ואכן בין הצדדים החל דין ודברים שבמסגרתו מיורקה תיווכה בין חברת א. לוי לבין נכסים בגרמניה, שמתוכם א. לוי רכשה שלושה נכסים. עבור אחד מהם א. לוי שילמה את עמלת התיווך. אולם, עבור שתי עסקאות נוספות, בהן עסקה לרכישת בניין פולקסווגן בגרמניה בשווי של 43 מיליון יורו, א. לוי לא שילמה את דמי התיווך.

 

בעקבות כך פנתה חברת מיורקה באמצעות עוה"ד רובין ולסרי ממשרד גורניצקי לבית המשפט המחוזי בתביעה נגד א. לוי ובניו ונגד עזרא לוי באופן אישי בגין הפרת חוזה ודרישה לתשלום עמלת התיווך.

 

בכתב הגנתם טענו הנתבעים כי לחברת מיורקה אין רישיון תיווך לפי חוק המתווכים ולכן אינה זכאית לעמלת תיווך. לשיטתם, חוק המתווכים חל גם על מקרקעין הנמצאים בחו"ל וזאת במטרה להגן על משקיעים ישראלים פוטנציאליים. יתרה מכך, הנתבעים הדגישו בכתב הגנתם את חשיבות החוק והתריעו שאם החוק לא יוחל על מקרקעין בחו"ל, הרי "שבכך תיפתח פרצה לא ראויה ויתאפשר לתובעים מחו"ל להגיש תביעותיהם בישראל".

 

השופטת ברון דחתה את כל טענותיהם של א. לוי ובניו ועזרא לוי: "טענות אלה אינן ראויות. חרדתם של הנתבעים לקדושת הוראות חוק המתווכים לא היוותה עבורם מכשול עת יזמו את פנייתם המקורית למיורקה בבקשה לקבל ממנה שירותי תיווך. אימת חוק המתווכים גם לא העיבה על נכונותם של הנתבעים לקיים את חלקם בהסכם כששילמו למיורקה את עמלת התיווך בקשר עם עסקה זו. בה במידה, הוראות חוק המתווכים לא מנעו מהנתבעים ליהנות משירותי מיורקה ולקבל ממנה מידע על אודות מספר רב של נכסים, ובכלל זה שני הנכסים נושאי התובענה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x